Pomůžeme, vzkazuje Brusel Kyjevu. Nabízí miliardy eur

Přenos skončil
Středeční dění na Ukrajině a diplomacii kolem Ukrajiny jsme sledovali v online reportáži.
Ukrajina nutně potřebuje finanční pomoc. S novou nabídkou přišla Evropská komise.
Ukrajina nutně potřebuje finanční pomoc. S novou nabídkou přišla Evropská komise. | Foto: Ivo Dokoupil

Ukrajina – Proruský premiér krymské vlády Sergej Aksjonov odmítl jednání s novým ukrajinským režimem v Kyjevě o autonomii poloostrova.

O případném odtržení Krymu od Ukrajiny podle něj rozhodnou sami obyvatelé Krymu, a to v referendu na konci měsíce.

"Hlavní problém tkví v tom, že my tu vládu, která nám nabízí jednání, nepovažujeme za legitimní," řekl Aksjonov.

Z Bruselu mezitím do Kyjeva zamířila nabídka pomoci ve výši 11 miliard eur. A také oznámení, že byly zmraženy účty 18 lidí, kteří měli zneužívat ukrajinské státní fondy.

Dění na Ukrajině včetně reakcí na něj sledujeme v online reportáži.

Přenos skončil

Kerry se snažil Lavrova přimět k přímému jednání s ukrajinským ministrem zahraničí Andrijem Deščycjou. To se ale neuskutečnilo. Ministři zahraničí Ruska, Ukrajiny, Británie a USA sice dorazili na francouzské ministerstvo zahraničí, ale Lavrov později odjel, aniž by se podle AFP s Deščycjou sešel.

Šéf americké diplomacie John Kerry vyzval k přímým rusko-ukrajinským rozhovorům. Podle agentury Reuters tak učinil během setkání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, s nímž se osobně sešel v Paříži vůbec poprvé od ruské okupace poloostrova Krym.

John Kerry na snímku z 24. ledna 2013, kdy zahraničnímu výboru Senátu vysvětloval, proč by se měl stát ministrem.
John Kerry na snímku z 24. ledna 2013, kdy zahraničnímu výboru Senátu vysvětloval, proč by se měl stát ministrem. | Foto: Reuters

OSN popřela zprávu o zadržení svého zvláštního zmocněnce pro Krym Roberta Serryho, o které dnes informovala agentura Interfax a kterou následně potvrdilo ukrajinské ministerstvo zahraničí. Náměstek generálního tajemníka OSN Jan Eliasson řekl, že ozbrojenci na Krymu, nad kterým v posledních dnech převzali kontrolu ruští vojáci, Serrymu pouze vyhrožovali a snažili se ho přimět k odjezdu. Serry se nakonec podle Reuters rozhodl autonomní poloostrov opustit.

Švýcarsko, které Janukovyče vyšetřuje kvůli podezření z praní špinavých peněz, vedle exprezidentova jmění zablokovalo i majetek bývalého premiéra Mykoly Azarova, ministrů jeho vlády a poslanců jeho strany včetně šéfa poslanecké frakce Strany regionů Oleksandra Jefremova.

Janukovyč přitom minulý týden v pátek na tiskové konferenci v ruském Rostově na Donu popřel, že by měl v zahraničí nějaké bankovní účty.

České aerolinie (ČSA) ruší kvůli krizi na Ukrajině lety v letní sezoně z Prahy do ukrajinské Oděsy. Uvedl to dnes server iDnes.cz s odvoláním na mluvčího ČSA Daniela Šabíka.

Proruští demonstranti se podle informací agentury Reuters znovu zmocnili administrativní budovy v Doněcku.

Foto: Reuters

Na pokojnou proruskou demonstraci v ukrajinském Charkově přišlo asi 1000 lidí, tweetuje zpravodaj BBC Andrew Hosken.

Estonský ministr zahraničí Urmas Paet uvedl, že lidé, kteří stojí za zveřejněním jeho konverzace s Catherine Ashtonovou, se snaží „zdiskreditovat novou vládu Ukrajiny“.

Paet v reakci na zveřejnění rozhovoru sdělil, že chtěl šéfku diplomacie EU informovat o zvěstech, které zaslechl během svého pobytu v Kyjevě.

Washington plánuje rozšířit vojenskou spolupráci se svými "spojenci“  v Pobaltí a s Polskem. 

Podle amerického ministra obrany Chucka Hagela Spojené státy míní zintenzivnit společný letecký výcvik s Polskem a posílit v rámci NATO svoji roli ve vzdušném prostoru u Baltského moře.

"Návrh zákona o členství v NATO není na pořadu dne," prohlásil ukrajinský poslanec Petro Porošenko. Podle něj je nejdůležitějším úkolem "sjednocení země".

Poslanec ukrajinského parlamentu Petro Porošenko, momentálně favorit prezidenských voleb.
Poslanec ukrajinského parlamentu Petro Porošenko, momentálně favorit prezidenských voleb. | Foto: Reuters

V případných prezidentských volbách by v tuto chvíli na Ukrajině s více než 21 procenty hlasů zvítězil nezařazený poslanec a miliardář Petro Porošenko.

Za ním by podle průzkumu agentury UNIAN skončil Vitalij Kličko následovaný Julijí Tymošenkovou.

Krym kontrolují ozbrojenci. Záběry fotografů agentury Reuters zachycují příslušníky ukrajinské armády i ruských vojáků.

Česká strana by podle prezidenta Miloše Zemana měla vyslat na připravované volby na Ukrajině své pozorovatele. Důvodem je podle něj riziko jejich falšování. Zeman to dnes řekl při debatě s olomouckými studenty během své návštěvy Olomouckého kraje.

S podezřením, že odstřelovače, kteří stříleli na demonstranty v Kyjevě, údajně najali vůdci Majdanu, se šéfce diplomacie EU Catherine Ashtonové svěřil estonský ministr zahraničí Urmas Paet.

Uvedl to server ruské televize RT.com s odvoláním na jejich telefonický rozhovor.

„Existuje stále silnější porozumění, že za těmi odstřelovači nestál Janukovyč, ale že to byl někdo z nové koalice,“ svěřil se na záznamu z 25. února se svými obavami Paet s odvoláním na rozmluvu s lékařkou, která měla demonstranty z Majdanu ošetřovat.

Do demonstrantů i bezpečnostních složek prý stříleli ti samí odstřelovači. Záznam údajně zachytili zaměstnanci ukrajinské bezpečnostní služby loajální sesazenému prezidentovi.

Evropská unie zmrazila účty 18 lidem, kteří měli zneužít ukrajinské státní fondy. Jejich jména mají být oznámena ve čtvrtek.

Brusel už dříve naznačil, že zahraniční účty špiček režimu sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče by mohly posloužit k obnově Ukrajiny.

Šéf ukrajinského Centra vojenských a politických výzkumů Dmitrij Tymčuk pro Aktuálně.cz:

V Sevastopolu se připravuje divadlo. Už je jasné, k čemu okupanti potřebovali uniformy ukrajinské armády, které hromadně nakupují v obchodech s vojenským zbožím na Krymu a brali ve velkém z rozkradených skladů ukrajinského námořnictva.

Konkrétně nyní v Sevastopolu hromadně převlékají do ukrajinských uniforem ruské aktivisty. Ti se mají vydávat za přeběhlíky z ukrajinského námořnictva a budou skládat přísahu "věrnosti krymskému lidu".

Šéf ukrajinského Centra vojenských a politických výzkumů Dmitrij Tymčuk
Šéf ukrajinského Centra vojenských a politických výzkumů Dmitrij Tymčuk | Foto: Dmitrij Tymčuk

Nová ukrajinská vláda je zadobře s mocnými oligarchy, napsala agentura Reuters. Svědčí o tom podle ní fakt, že Serhije Taturu, jednoho z nejbohatších lidí v zemi, jmenovala gubernátorem Doněcké oblasti.

Poslanci strany Vlast předložili ukrajinskému parlamentu návrh na členství v Severoatlantické alianci. Jak napsala agentura UNIAN, plná integrace Ukrajiny do euroatlantického prostoru musí podle autorů návrhu být - spolu s členstvím v NATO - povýšena na prvořadý cíl ukrajinské zahraniční politiky.

Pokračování jednání o 15miliardové ruské půjčce Ukrajině je podle ministra financí Oleksandra Šlapaka stále ve hře. Rozhodnutí prý bude záviset pouze na tom, zda Kyjev nedostane lepší nabídku jinde, napsala agentura Reuters.

Šéf ukrajinského Centra vojenských a politických výzkumů Dmitrij Tymčuk pro Aktuálně.cz:

Na základě našich ruských zdrojů se podařilo zjistit podrobnosti ruské intervence na Krymu. Konkrétně že mezi příslušníky ruských sil jsou ti, kdo sotva odsloužili půl roku, tudíž velmi nezkušení vojáci, kanónenfutr.

Před invazí jim sebrali osobní dokumenty a mobily. Rodiče nemají ani podezření, kde se nachází jejich synové. Byla tak neutralizována ta část společnosti, která by mohla v Rusku vyvolat největší reakci a požadovat návrat vojsk. Není žádný větší bojovník za mír než matka vojáka bojujícího v dobyvačné válce.

Samotným vojákům bylo nekompromisně řečeno, že pokud budou na Krymu zajati protivníkem, bude to považováno za vlastizradu. Za vlastizradu se bude považovat také to, pokud při zadržení  oznámí číslo vojenského útvaru, u kterého slouží.

Šéf ukrajinského Centra vojenských a politických výzkumů Dmitrij Tymčuk
Šéf ukrajinského Centra vojenských a politických výzkumů Dmitrij Tymčuk | Foto: Dmitrij Tymčuk

Do Sevastopolu kontrolovaného Rusy dorazily srbské posily. Jejich vůdce Milutin Mališić se představil novinářům na speciální tiskové konferenci. Na Krym prý Srbové přijeli na pozvání místních ruských kozáků.

"U vás teď nastává stejná situace, jaká byla v Srbsku. Západ a Evropská unie financují opozici a vyprávějí, jak krásný je život v Evropě. Je to ale lež," prohlásil.

Abby Martinová, americká moderátorka ruské státní televize Russia Today, bojuje proti svému vyslání na Krym. Stalo se tak nedlouho poté, co v živém vysílání vystoupila s osobním prohlášením, v němž odsoudila ruskou invazi.

Ač se za ni vedení stanice postavilo, vzápětí ji poslalo na poloostrov, aby si mohla udělat obrázek přímo "v epicentru" a situaci "lépe pochopila".

Krátký pohled do zahraničního tisku, který v souvislosti s Ukrajinou zmiňuje i Česko: "Agresivní chování Ruska na Krymu alarmuje Polsko, Česko a Pobaltí," píše ve svém webovém vydání přední německý list Süddeutsche Zeitung. "Vpád ruských vojáků vyvolává temné vzpomínky. Strach, že krize na Ukrajině by mohla znamenat válku pro celý region, je velký," dodává.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso přislíbil pomoc Ukrajině. Prohlásil, že Evropská unie je připravena zadlužené zemi poskytnout v příštích několika letech 11 miliard eur.

José Manuel Barroso na summitu EU
José Manuel Barroso na summitu EU | Foto: Reuters

Na poloostrově Krym začala působit pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Tvoří ji zástupci 15 zemí.

Ukrajinské úřady zakázaly za posledních 24 hodin více než třem stovkám ruských občanů vstup do země, píše ruská státní agentura ITAR-TASS.

"Ministerstvo zdravotnictví: Počet mrtvých během protestů na Majdanu vzrostl na 99," informovala na Twitteru zpravodajka 5. kanálu Myroslava Petsová.

Moskva tvrdošíjně trvá na tom, že na Krymu neoperují její vojáci. Ministr obrany Sergej Šojgu označil fotografie a videa, na nichž jsou vojáci s armádním vybavením, za "absolutní blbost".

Otočil i šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, který během jednání v Madridu prohlásil, že ruští vojáci neopustili své základny a na poloostrově operují "sebeobranné skupiny". V úterý přitom nepřímo přiznal, že jde o jednotky vyslané Kremlem.

YouTube: Ruští vojáci na Krymu

Video, na němž je zachycen rozhovor s ruským vojákem na Krymu.

Rusové se na Krymu zmocnili dvou praporů ukrajinské protiraketové obrany, napsala agentura Interfax s odvoláním na armádní zdroje. Vojáci se prý snaží donutit posádku, aby s nimi spolupracovala.

Moskva vydala mezinárodní zatykač na vůdce ukrajinských nacionalistů Pravý sektor. Dmytr Jaroš podle prokuratury na sociální síti Vkontakte veřejně vyzýval k extremismu a terorismu.

Před ukrajinskou základnou Privolnoje na Krymu.

Před ukrajinskou základnou Privolnoje na Krymu.
Před ukrajinskou základnou Privolnoje na Krymu. | Foto: Reuters

"(Ruský ministr zahraničí) Sergej Lavrov v Madridu pokračuje v ujištěních, že jednotky (na Krymu) jsou místní ´sebeobranné skupiny´," píše na Twitteru zpravodaj BBC Steve Rosenberg.

Ruští senátoři jdou do protiútoku. Ve chvíli, kdy z USA a Evropské unie zaznívají hrozby sankcemi, začali připravovat zákon, který by jako odvetu umožnil konfiskovat majetek a účty evropských a amerických firem i soukromých osob v Rusku.

"Zákon dává takovou možnost prezidentovi a vládě v zájmu ochrany naší svrchovanosti před útoky," prohlásil šéf ústavněprávního výboru Rady federace Andrej Klišas.

Nad úřadem gubernátora v Doněcku na východě země po několika dnech opět zavlála ukrajinská vlajka. Stalo se tak poté, co policie z kanceláří vytlačila proruské radikály.

Ti vzali sídlo útokem poté, co prozatímní prezident dosadil do funkce gubernátora podnikatele Serhije Tarutu. Aktivisté ale prosazují na vlivný post "lidového gubernátora" Pavla Gubareva. Ten kandidaturu přijal a obratem požádal o zásah ruskou armádu.

Proruští aktivisté obsadili vládní budovu v Doněcku.
Proruští aktivisté obsadili vládní budovu v Doněcku. | Foto: Reuters

Evropská unie zvažuje zavedení sankcí vůči Rusku. Podle francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse bude záležet na tom, jak se Moskva postaví k návrhu na vytvoření "zprostředkovatelské kontaktní skupiny" a zda bude souhlasit s plánem na urovnání ukrajinské krize. Kontaktní skupinu se snaží dát dohromady Francie a Německo.

Proruský premiér krymské vlády Sergej Aksjonov odmítl jednání s novým ukrajinským režimem v Kyjevě o autonomii poloostrova.

O případném odtržení Krymu od Ukrajiny podle něj rozhodnou sami obyvatelé Krymu, a to v referendu na konci měsíce.

"Hlavní problém tkví v tom, že my tu vládu, která nám nabízí jednání, nepovažujeme za legitimní," řekl Aksjonov.

Akciové burzy v Japonsku a jinde v Asii ve středu - po úterní tiskové konferenci ruského prezidenta Vladimira Putina - výrazně posílily. Vzpamatovaly se z pondělního propadu, vyvolaného strachem z války na Ukrajině.

 

Hackeři z obou stran provádějí velké počítačové útoky proti zpravodajským serverům protistrany. Podle listu The New York Times bezpečnostní odborníci uvádějí, že nyní zažívají nezvykle vysoký počet útoků DDoS (denial-of-service, odmítnutí služby), při nichž hackeři zaplaví server vysokým počtem požadavků ve stejnou chvíli, a vyřadí ho tak z provozu.

Bývalá ukrajinská premiérka, předsedkyně strany Vlast Julija Tymošenková, půjde v příštích dnech na operaci. "Chystám se na operaci. Předpokládám, že se odehraje okolo 8. - 9. března. Je to prakticky bezodkladné," řekla Tymošenková v rozhovoru pro BBC. Doufá, že ji zákrok zbaví všech zdravotních problémů. 

Foto: Reuters

Do bouřlivého vývoje na Ukrajině zasáhne dnes opět diplomacie Evropské unie a Severoatlantické aliance. Zatímco v Kyjevě je očekávána šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová, NATO chce o ruském postupu vůči Ukrajině jednat v rámci Rady NATO-Rusko.

Evropská unie pohrozila, že zastaví jednání s Moskvou o liberalizaci vízového režimu, pokud ruská strana nepřispěje k uvolnění vyhrocené situace na Krymu. Rozhodne se ve čtvrtek na mimořádném summitu EU.

Členské země NATO v úterý obvinily Rusko z porušování Charty OSN a svrchovanosti Ukrajiny, čímž Moskva podle Aliance ohrožuje mír a bezpečnost v Evropě.

Bílý dům má pro Rusko novou nabídku. Vyplývá to z vyjádření nejmenovaného vysoce postaveného představitele administrativy prezidenta Baracka Obamy. Podle návrhu by Rusko mělo stáhnout své jednotky na Krymu zpět na ruské základny, omezit počet ruských vojáků na poloostrově (v souladu s dohodou s Ukrajinou) na maximálně 11 000 mužů a umožnit mezinárodním pozorovatelům sledovat, jak jsou chráněna práva místních Rusů. Plán také počítá s navázáním přímého dialogu mezi Ruskem a novou ukrajinskou vládou, případně s pomocí mezinárodního prostředníka.

Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
5. 3. 2014 19:10
 

Právě se děje

Další zprávy