Partnerka teroristy je v Sýrii, útoků se nezúčastnila

Přenos skončil
Vývoj událostí ve Francii po likvidaci teroristů jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž – Tři islámští radikálové, kteří poslední tři dny terorizovali Francii a jsou odpovědní za smrt celkem 17 lidí a zranění dalších asi 20, byli zabiti, podle prezidenta Françoise Hollanda však země i nadále čelí teroristickým hrozbám.

Proti bratrům Chérifovi a Saidovi Kouachiovým, kteří ve středu v redakci satirického časopisu Charlie Hebdo zastřelili 12 lidí, zasáhla policie včera v podvečer v průmyslové zóně obce Dammartin-en-Goële, ležící asi 40 kilometrů severovýchodně od Paříže. Speciální jednotka policie oba muže zastřelila, když vyběhli z úkrytu a pálili na bezpečnostní síly.

Téměř ve stejnou chvíli zasáhli policisté i v obchodu s košer potravinami na východě metropole, kde 32letý Amedy Coulibaly zabil čtyři osoby a zadržoval jich od brzkého odpoledne dalších 17. Tento útočník byl také zabit.

Policisté se nyní soustředí především na pátrání po možných spolupracovnících zabitých teroristů.

Sobotní vývoj událostí ve Francii jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
22:52

Francie se připravuje na nedělní pařížské shromáždění k vyjádření jednoty proti terorismu. Ministr vnitra Bernard Cazeneuve vyzval obyvatele, aby zůstali ostražití, neboť země stále čelí riziku. Ostrahu oblasti metropole, kterou hlídají tisíce policistů, posílí i vojáci. V pohotovosti podle něj bude více než 5500 policistů a vojáků.

22:42

Vysoký představitel tureckých zpravodajských služeb podle agentury Reuters řekl, že francouzská tajná služba Ankaru na Hayat Boumeddienevou neupozornila. Poté, co tak Francouzi učinili, Turci 8. ledna zachytili signál jejího mobilního telefonu. "Myslíme si, že v tuto chvíli je v Sýrii," dodal zdroj agentury Reuters.

22:23

Hrdinou pátečního útoku v košer supermarketu je 24letý mladík Lassana Bathily, který před útočníkem schoval do mrazáku 15 lidí.

21:48

Kvůli bombové hrozbě vyklízí policie nejméně tři kina společnosti Gaumont v Paříži.

20:38

Podle agentury AP jsou turecké zpravodajské služby přesvědčené, že žena hledaná v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži Tureckem procestovala. Žena se jménem manželky Coulibalyho prý přiletěla 2. ledna do Istanbulu a 4. ledna podle všeho přijela do města Sanliurfa u syrských hranic. "Poté zmizela," uvedl zpravodajský zdroj AP.

20:06

Do ulic řady měst po celé Francii dnes vyšlo téměř 700 000 lidí, uctili tak památku obětí teroristických útoků.

19:56

Zcela zaplněná byla dnes aula Gymnázia v Teplicích při přednášce, která zahájila místní třídenní muslimské dny. Ředitel školy dostal sice před akcí desítky negativních reakcí, zejména prostřednictvím emailů, dvouhodinová přednáška ale proběhla bez excesů. "Jsem rád, že se konala. Diskuze byla kultivovaná," uvedl ředitel školy Zdeněk Bergman. Akci pořádala muslimská obec, škola ji pouze poskytla prostor.

19:28

Společnice útočníka, který ve čtvrtek v Paříži zabil policistku a další den v metropoli vraždil v jednom židovském obchodu, prý byla v době spáchání těchto zločinů mimo Francii. Policejní zdroj agentury AFP dnes večer ale uvedl, že Hayat Boumeddieneová "před určitou dobou" odjela do Turecka. Zdroj agentury Reuters "seznámený se situací" tvrdí, že hledaná opustila Francii minulý týden a odcestovala do Sýrie přes Turecko.

19:13

Před francouzskou ambasádou v Praze se dnes odpoledne opět sešlo několik stovek lidí, aby uctili památku obětí teroristických útoků v Paříži. Zapalují svíčky, zapisují se do kondolenční knihy. Řada z nich má v ruce černé listy papíru s nápisem Je suis Charlie (Jsem Charlie), tedy heslem vyjadřujícím solidaritu a zároveň podporu svobody slova.

18:28

Francouzská média tvrdí, že Boumeddienová už minulý pátek odjela z Francie do Sýrie. Podle deníku Le Parisien v pátek odletěla z Madridu do Turecka.

18:14

Desítky tisíc lidí se dnes sešly v Drážďanech na manifestaci svolané na podporu mezilidských vztahů a otevřenosti německé společnosti vůči světu. Akce je další odpovědí na protiislámské demonstrace, jež v saské metropoli pořádá hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida).

17:52

Téměř 230 000 lidí dnes vyrazilo do ulic řady francouzských měst, aby uctili památku obětí teroristů. Účastníci poklidných pochodů dali najevo jednotu země čelící bezprecedentnímu teroristickému nebezpečí. Akce předcházely nedělnímu shromáždění v Paříži, jehož se má zúčastnit na milion lidí včetně řady evropských lídrů.

Nepálští novináři uctili památku svých francouzských kolegů.
Nepálští novináři uctili památku svých francouzských kolegů. | Foto: Reuters
17:39

Nejhledanější ženou Paříže je nyní Hayat Boumeddieneová. Její profil i to, jak se dostala k radikálnímu islamismu, si můžete přečíst ZDE.

17:05

Francouzská vláda vyzvala obyvatele, aby zůstali ostražití v souvislosti s teroristickými útoky, při nichž v minulých třech dnech zahynulo v Paříži a okolí 20 lidí včetně teroristů.

16:55

Palestinské radikální hnutí Hamas a íránský prezident Hasan Rúhání odsoudili středeční teroristický útok na Charlie Hebdo. Podle agentury AFP Hamas v prohlášení vydaném ve francouzštině uvedl, že "rozdíl v názorech a myšlení nemůže ospravedlnit vraždu". "Odsuzujeme jakýkoli druh terorismu, ať už je spáchán v Libanonu, v Palestině, v Paříži nebo v USA," uvedl Rúhání podle informace zveřejněné na internetové stránce prezidentského úřadu.

Hamás roky odmítal jakékoliv dohody s rivaly z Fatahu.
Hamás roky odmítal jakékoliv dohody s rivaly z Fatahu. | Foto: Reuters
16:40

Na oběti útoků se dnes nevzpomíná jen ve Francii, ale po celém světě. Asi 500 lidí se sešlo před francouzskou ambasádou v Praze.

16:33

Policie dál pátrá po ženě útočníka z košer obchodu Hayat Boumeddieneové, ačkoli stále není jisté, zda při útoku také byla.Boumeddieneové se zatím ví, že se dřív živila jako pokladní a zradikalizoval jí její partner Amedy Coulibaly. Žena se také znala s partnerkou jednoho z pachatelů masakru v redakci Charlie Hebdo, podle policie si vyměnily stovky telefonátů.

Podezřelí Hayat Boumeddienneový a Amedy Coulibaly
Podezřelí Hayat Boumeddienneový a Amedy Coulibaly | Foto: Reuters
16:11

Na záchraně životů má velký podíl i několik lidí, o kterých teroristé během svých útoků nevěděli. Jeden ze zaměstnanců tiskárny se před útočníky schoval v krabici pod dřezem a podával policii důležité informace, v košer obchodě v Paříži se zase otec se synem a dalšími třemi skryl v mrazicím boxu. Jejich příběhy si můžete přečíst ZDE.

16:04

Ve městě Pau na jihozápadě Francie se podle místní radnice sešlo téměř 40 000 lidí, kteří prošli centrem města. Početná skupina studentů uvnitř shromáždění nesla nad hlavou nápis "My všichni jsme Charlie". "Je to krásné a má to smysl, nesmírnou hodnotu," řekl o shromáždění starosta Pau François Bayrou.

14:39

Heslo "Je suis Charlie" (Já jsem Charlie), kterým teď miliony lidí vyjadřují sympatie s časopisem Charlie Hebdo, se nelíbí zakladateli francouzské krajní pravice Jeanu-Marie Le Penovi. Otec současné šéfky protipřistěhovalecké Národní fronty (FN) dnes uvedl, že sice lituje obětí útoku na redakci tohoto satirického týdeníku, díla jeho karikaturistů však zkritizoval. "Dneska je to samé 'my všichni jsme Charlie, já jsem Charlie'. Nuže, já lituji, ale já nejsem Charlie," říká Le Pen na videu zveřejněném na internetu. Časopis, jehož čtyři přední karikaturisty a šéfredaktora ve středu zavraždili dva islamisté, podle něj stojí na "anarchisticko-trockistickém duchu" a přispívá k likvidaci politické morálky.

Foto: Reuters
14:06

V řadě francouzských měst se tisíce lidí připojilo k pietnímu pochodu za oběti teroristických útoků, ke kterým došlo v posledních dnech ve Francii.

13:24

Francouzská vláda vyzvala obyvatele, aby zůstali ostražití v souvislosti s teroristickými útoky. Kabinet na dopoledním mimořádném zasedání rozhodl, že nejvyšší stupeň ohrožení bude v pařížské oblasti platit ještě několik týdnů.

13:14

"Vládnoucí síly některých islámských zemí využívají dlouhodobě nastřádané frustrace a velmi umně ji znovu nalévají do hlav lidí, takže se jejich nenávist rok od roku stupňuje. Jde o mimořádně nebezpečný fenomén. A islám se stal pro některé fanatiky kladivem v ruce," říká v rozhovoru sociolog Jaroslav Sýkora. Celý si jej můžete přečíst ZDE.

12:56

Paříž posiluje bezpečnostní opatření ve městě, do ulic povolá 500 vojáků, informuje zpravodajská agentura AFP.

12:28

Francouzský premiér Manuel Valls měl proslov v Évry, asi padesátitisícovém městu poblíž Paříže. "Policejní jednotky pokračují v hledání kompliců, chceme zničit jejich strukturu. To je momentálně naše největší výzva," dodal Valls.

Valls dále řekl, že se francouzský parlament bude muset v úterý rozhodnout, zda a jak bude pokračovat ve vojenské misi v Iráku.  

Nedělní průvod, kterého se má zúčastnit milion lidí včetně zástupců arabského a muslimského světa, bude podle francouzského ministerského předsedy aktem svobody. "Zítřejší manifestace bude voláním po svobodě … a hodnotách, které nastolil rok 1789," dodal Valls.

12:21

Jean-Marie Le Pen, zakladatel a bývalý předseda francouzské Národní fronty, se nepřipojil k mottu Je suis Charlie, kterým lidé po celém světě vyjadřují solidaritu s oběťmi pařížské střelby. Podle Le Pena jde o divadlo médií, na kterém se nechce podílet. "Přestože mě smrt krajanů velmi zasáhla, nesdílel jsem s nimi politickou identitu, byli to nepřátelé Národní fronty, kteří usilovali o její rozpuštění," nechal se slyšet bývalý politik.    

8. 2. - Le Pen dostal trest za znevažování zločinů nacismu - Tři měsíce s podmínečným odkladem a pokuta 10 tisíc eur. Tolik vyměřil soud francouzskému krajně pravicovému politikovi Jean-Marie Le Penovi za znevažování nacistických zločinů.  Důvodem jsou výroky, které šéf Národní fronty v roce 2005 uveřejnil v časopise Rivarol. "Ve Francii nebyla německé okupace nijak zvlášť nehumánní, i když se tu stala řada přehmatů. V zemi, která má 550 tisíc kilometrů čtverečních, je to nevyhnutelné," prohlásil Le Pen.  Další podrobnosti si přečtěte v této zprávě
8. 2. - Le Pen dostal trest za znevažování zločinů nacismu - Tři měsíce s podmínečným odkladem a pokuta 10 tisíc eur. Tolik vyměřil soud francouzskému krajně pravicovému politikovi Jean-Marie Le Penovi za znevažování nacistických zločinů. Důvodem jsou výroky, které šéf Národní fronty v roce 2005 uveřejnil v časopise Rivarol. "Ve Francii nebyla německé okupace nijak zvlášť nehumánní, i když se tu stala řada přehmatů. V zemi, která má 550 tisíc kilometrů čtverečních, je to nevyhnutelné," prohlásil Le Pen. Další podrobnosti si přečtěte v této zprávě | Foto: Reuters
12:06

Imám, který znal osobně jednoho ze zavražděných bratrů zodpovědných za teroristický útok na satirický magazín Charlie Hebdo, připustil v rozhovoru pro francouzské Radio 4, že se víra Chérifa Kouachiho začala radikalizovat před dvěma až třemi roky. Zároveň dodal, že snažil mladšího z bratrů přesvědčit, aby neodcházel bojovat do ciziny.

"Byl to hodný kluk, hrávali jsme spolu fotbal," přepisuje rozhovor britský deník The Guardian. "Mluvil jsem s ním, když chtěl odejít do Iráku, vysvětloval jsem mu, že to není řešení, protože neví, za koho bojuje," popisuje imám Mehdi Bouzid, který žije na pařížském předměstí.  

Chérif a Said Kouachiovi, bratři podezřelí z masakru v redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo.
Chérif a Said Kouachiovi, bratři podezřelí z masakru v redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo. | Foto: Reuters
11:57

V případě trojice teroristů, kteří v minulých dnech zastřelili na několika místech Paříže celkem 17 lidí, francouzské tajné služby pochybily. Připustil to premiér Manuel Valls. 

"Došlo k pochybení, samozřejmě," připustil na adresu zpravodajské činnosti šéf kabinetu Valls v rozhovoru s televizní stanicí BFM. "Proto musíme analyzovat, co se stalo," dodal. 

Krátce poté, co v pátek bezpečnostní složky trio mužů zlikvidovaly, se v zemi rozvířila debata, zda šlo útokům radikálů napojených na Al-Káidu a Islámský stát (IS) zabránit. Kritici tvrdí, že pachatelé útoků byli rozvědkám dobře známi a o riziku se vědělo, podle některých expertů je však monitorování extremistů velmi obtížné.

Foto: Reuters
11.33

Nedělní manifestace se podle odhadů zúčastní na milion lidí.

10:15

Nedělní pařížské manifestace, svolané po krvavém útoku islamistů v redakci časopisu Charlie Hebdo, se na pozvání francouzského prezidenta zúčastní i šéfové britské, španělské, italské a belgické vlády. Přijede také německá kancléřka Angela Merkelová či ukrajinský prezident Petro Porošenko, za Českou republiku se zúčastní premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

9:35

Připomínáme obrazem včerejší akci francouzských zásahových jednotek proti islamistickým vrahům:

9:10

Před francouzskou ambasádou se dnes od 16:00 uskuteční další pietní shromáždění k uctění obětí středečního masakru v pařížské redakci francouzského Charlie Hebdo. Stejně jako při středeční akci se lidé sejdou na Velkopřevorském náměstí u Lennonovy zdi. Fotografie z prvního pietního aktu před francouzskou ambasádou si můžete prohlédnout ZDE.

8:45

Francouzské úřady zveřejnily další podrobnosti ke včerejšímu zásahu proti třem teroristům. Amedy Coulibaly, který v pátek vnikl do prodejny košer potravin na východě francouzské metropole a čtyři lidi při tom připravil o život a dalších 15 zadržoval, zabil oběti krátce poté, co do obchodu vtrhl, tedy dlouho před zahájením osvobozovací akce. Uvedl to prokurátor François Molins.

Podle prokurátora Molinse policisté u zabitých Kouachiových a Coulibalyho našli množství zbraní, včetně nabité těžké odstřelovací pušky M82, dvou kalašnikovů a dvou automatických pistolí. "Na těle jednoho z teroristů odhalil odminovací tým rovněž granát, který byl nastražen jako past," řekl Molins. Také supermarket byl plný nastražených výbušnin, dodal.

8:25

Francouzská policie dál intenzivně pátrá po možných spolupracovnících zabitých teroristů. Klíčovou postavou je nyní Hayat Boumeddieneová, přítelkyně Amedyho Coulibalyho, který držel rukojmí v prodejně košer potravin a byl včera zabit policisty. Ta stále ještě nebyla dopadena. Údajně byla s Coulibalym, když ve čtvrtek v Paříži zavraždil francouzskou policistku. Podle úřadů je mladá žena ozbrojená a nebezpečná.

Podezřelí Hayat Boumeddienneový a Amedy Coulibaly
Podezřelí Hayat Boumeddienneový a Amedy Coulibaly | Foto: Reuters
8:10

Klíčoví členové francouzské vlády se podle agentury AP mají dnes dopoledne sejít na mimořádném jednání, aby rozhodli o nových opatřeních, jež by měla zabránit opakování teroristických útoků z posledních dnů.

8:00

Teroristické útoky ve Francii vyvolaly nebývalou vlnu solidarity - prohlédněte si v galerii fotografií agentury Reuters, jak lidé po celém světě uctili památku obětí. Galerii najdete ZDE.

7:35

Americké ministerstvo zahraničí dnes varovalo své občany po celém světě před hrozbou atentátů. Poukázalo přitom na nedávné teroristické útoky ve Francii, v Austrálii a Kanadě. Varování přišlo jen několik hodin poté, co francouzští policisté zabili tři islámské radikály, kteří poslední tři dny terorizovali Francii. Ministerstvo uvádí, že Američanům a obyvatelům dalších západních zemí hrozí stále větší riziko útoků mimo jiné kvůli vojenským operacím koalice vedené Spojenými státy proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku.

7:20

"Útočník v Paříži špatně položil telefon a rukojmí se mu zamkli, bratři šli na zteč proti přesile" - rekonstrukci událostí, které předcházely smrti tří teroristů, jsme pro vás připravili ZDE.

7:12

Slogan "Je suis Charlie" (Jsem Charlie), který se šíří na sociálních sítích jako symbol solidarity s oběťmi středečního atentátu na pařížskou redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, byl již použit ve více než pěti milionech tweetů po celém světě. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na páteční oznámení francouzského Twitteru.

Klíčová fráze #JeSuisCharlie dosáhla v pátek ve 23:00 SEČ hranice 5.044.740 tweetů. Na vrcholu této vlny podpory bylo za jedinou minutu posláno na Twitteru 6300 příspěvků obsahujících tuto frázi.

Na twitterové stránce Twitter France byla zveřejněna i mapa ukazující oblasti, kde uživatelé nejčastěji zmíněný slogan použili. Vévodí jim Evropa a východní pobřeží USA.

Nepálští novináři uctili památku svých francouzských kolegů.
Nepálští novináři uctili památku svých francouzských kolegů. | Foto: Reuters
7:00

Po zlikvidování trojice teroristů na dvou místech v oblasti Paříže nyní vyšetřovatelé pátrají po dalších osobách, které mohly s útočníky spolupracovat. "V policejní vazbě je nyní pět lidí," prohlásil prokurátor François Molins. Agentura AP s odvoláním na Molinse napsala, že mezi dotyčnými jsou příbuzní tří teroristů. Zadržení byli předběžně obviněni.

6:57

Ozbrojenec, který v pátek přepadl klenotnictví v jihofrancouzském městě Montpellier a zajal tam dvě rukojmí, se v noci na dnešek vzdal policii. Informovala o tom agentura AFP s tím, že rukojmí jsou v pořádku. Podle francouzských úřadů tento zločin nesouvisí s teroristickými útoky v oblasti Paříže z posledních tří dnů, které měli na svědomí islamisté.

6:45

Satirický časopis Charlie Hebdo má příští týden ve středu vyjít jako obvykle, avšak v mimořádném nákladu milionu výtisků. Běžně vycházel v nákladu 60 000 výtisků. Členů redakce, kteří středeční útok přežili, se ujal deník Libération, kde zaměstnanci Charlie Hebdo pracují na novém čísle.

Tunisané spojili pietu za Charlie Hebdo s protestem proti zmizení dvou tuniských novinářů.
Tunisané spojili pietu za Charlie Hebdo s protestem proti zmizení dvou tuniských novinářů. | Foto: Reuters
6:20

Náboženský představitel odnože teroristické sítě Al-Káida v Jemenu (AQAP) Harís bin Ghasí Nazarí na videozáznamu zveřejněném v pátek varoval, že Francie se stane terčem dalších útoků islamistů. Právě k jemenské Al-Káidě se hlásili bratři Kouachiovi.

"Nebudete v bezpečí, dokud budete bojovat proti Alláhovi, jeho poslu a jeho stoupencům," varoval ve svém projevu zveřejněném na internetu. K pařížským útokům se ale jménem Al-Káidy nepřihlásil.

6:10

Francouzská policie dál pátrá po Coulibalyho partnerce, 26leté Hayat Boumeddieneové. Ta byla údajně ve čtvrtek s Coulibalym, který zastřelil policistku na pařížském předměstí Montrouge.

5:50

Dramatický vývoj událostí kolem zásahu proti teroristům a jejich likvidace jsme včera celý den sledovali online - reportáž si můžete přečíst ZDE.

22:52

Francie se připravuje na nedělní pařížské shromáždění k vyjádření jednoty proti terorismu. Ministr vnitra Bernard Cazeneuve vyzval obyvatele, aby zůstali ostražití, neboť země stále čelí riziku. Ostrahu oblasti metropole, kterou hlídají tisíce policistů, posílí i vojáci. V pohotovosti podle něj bude více než 5500 policistů a vojáků.

22:42

Vysoký představitel tureckých zpravodajských služeb podle agentury Reuters řekl, že francouzská tajná služba Ankaru na Hayat Boumeddienevou neupozornila. Poté, co tak Francouzi učinili, Turci 8. ledna zachytili signál jejího mobilního telefonu. "Myslíme si, že v tuto chvíli je v Sýrii," dodal zdroj agentury Reuters.

22:23

Hrdinou pátečního útoku v košer supermarketu je 24letý mladík Lassana Bathily, který před útočníkem schoval do mrazáku 15 lidí.

21:48

Kvůli bombové hrozbě vyklízí policie nejméně tři kina společnosti Gaumont v Paříži.

20:38

Podle agentury AP jsou turecké zpravodajské služby přesvědčené, že žena hledaná v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži Tureckem procestovala. Žena se jménem manželky Coulibalyho prý přiletěla 2. ledna do Istanbulu a 4. ledna podle všeho přijela do města Sanliurfa u syrských hranic. "Poté zmizela," uvedl zpravodajský zdroj AP.

20:06

Do ulic řady měst po celé Francii dnes vyšlo téměř 700 000 lidí, uctili tak památku obětí teroristických útoků.

19:56

Zcela zaplněná byla dnes aula Gymnázia v Teplicích při přednášce, která zahájila místní třídenní muslimské dny. Ředitel školy dostal sice před akcí desítky negativních reakcí, zejména prostřednictvím emailů, dvouhodinová přednáška ale proběhla bez excesů. "Jsem rád, že se konala. Diskuze byla kultivovaná," uvedl ředitel školy Zdeněk Bergman. Akci pořádala muslimská obec, škola ji pouze poskytla prostor.

19:28

Společnice útočníka, který ve čtvrtek v Paříži zabil policistku a další den v metropoli vraždil v jednom židovském obchodu, prý byla v době spáchání těchto zločinů mimo Francii. Policejní zdroj agentury AFP dnes večer ale uvedl, že Hayat Boumeddieneová "před určitou dobou" odjela do Turecka. Zdroj agentury Reuters "seznámený se situací" tvrdí, že hledaná opustila Francii minulý týden a odcestovala do Sýrie přes Turecko.

19:13

Před francouzskou ambasádou v Praze se dnes odpoledne opět sešlo několik stovek lidí, aby uctili památku obětí teroristických útoků v Paříži. Zapalují svíčky, zapisují se do kondolenční knihy. Řada z nich má v ruce černé listy papíru s nápisem Je suis Charlie (Jsem Charlie), tedy heslem vyjadřujícím solidaritu a zároveň podporu svobody slova.

18:28

Francouzská média tvrdí, že Boumeddienová už minulý pátek odjela z Francie do Sýrie. Podle deníku Le Parisien v pátek odletěla z Madridu do Turecka.

18:14

Desítky tisíc lidí se dnes sešly v Drážďanech na manifestaci svolané na podporu mezilidských vztahů a otevřenosti německé společnosti vůči světu. Akce je další odpovědí na protiislámské demonstrace, jež v saské metropoli pořádá hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida).

17:52

Téměř 230 000 lidí dnes vyrazilo do ulic řady francouzských měst, aby uctili památku obětí teroristů. Účastníci poklidných pochodů dali najevo jednotu země čelící bezprecedentnímu teroristickému nebezpečí. Akce předcházely nedělnímu shromáždění v Paříži, jehož se má zúčastnit na milion lidí včetně řady evropských lídrů.

Nepálští novináři uctili památku svých francouzských kolegů.
Nepálští novináři uctili památku svých francouzských kolegů. | Foto: Reuters
17:39

Nejhledanější ženou Paříže je nyní Hayat Boumeddieneová. Její profil i to, jak se dostala k radikálnímu islamismu, si můžete přečíst ZDE.

17:05

Francouzská vláda vyzvala obyvatele, aby zůstali ostražití v souvislosti s teroristickými útoky, při nichž v minulých třech dnech zahynulo v Paříži a okolí 20 lidí včetně teroristů.

16:55

Palestinské radikální hnutí Hamas a íránský prezident Hasan Rúhání odsoudili středeční teroristický útok na Charlie Hebdo. Podle agentury AFP Hamas v prohlášení vydaném ve francouzštině uvedl, že "rozdíl v názorech a myšlení nemůže ospravedlnit vraždu". "Odsuzujeme jakýkoli druh terorismu, ať už je spáchán v Libanonu, v Palestině, v Paříži nebo v USA," uvedl Rúhání podle informace zveřejněné na internetové stránce prezidentského úřadu.

Hamás roky odmítal jakékoliv dohody s rivaly z Fatahu.
Hamás roky odmítal jakékoliv dohody s rivaly z Fatahu. | Foto: Reuters
16:40

Na oběti útoků se dnes nevzpomíná jen ve Francii, ale po celém světě. Asi 500 lidí se sešlo před francouzskou ambasádou v Praze.

16:33

Policie dál pátrá po ženě útočníka z košer obchodu Hayat Boumeddieneové, ačkoli stále není jisté, zda při útoku také byla.Boumeddieneové se zatím ví, že se dřív živila jako pokladní a zradikalizoval jí její partner Amedy Coulibaly. Žena se také znala s partnerkou jednoho z pachatelů masakru v redakci Charlie Hebdo, podle policie si vyměnily stovky telefonátů.

Podezřelí Hayat Boumeddienneový a Amedy Coulibaly
Podezřelí Hayat Boumeddienneový a Amedy Coulibaly | Foto: Reuters
16:11

Na záchraně životů má velký podíl i několik lidí, o kterých teroristé během svých útoků nevěděli. Jeden ze zaměstnanců tiskárny se před útočníky schoval v krabici pod dřezem a podával policii důležité informace, v košer obchodě v Paříži se zase otec se synem a dalšími třemi skryl v mrazicím boxu. Jejich příběhy si můžete přečíst ZDE.

16:04

Ve městě Pau na jihozápadě Francie se podle místní radnice sešlo téměř 40 000 lidí, kteří prošli centrem města. Početná skupina studentů uvnitř shromáždění nesla nad hlavou nápis "My všichni jsme Charlie". "Je to krásné a má to smysl, nesmírnou hodnotu," řekl o shromáždění starosta Pau François Bayrou.

14:39

Heslo "Je suis Charlie" (Já jsem Charlie), kterým teď miliony lidí vyjadřují sympatie s časopisem Charlie Hebdo, se nelíbí zakladateli francouzské krajní pravice Jeanu-Marie Le Penovi. Otec současné šéfky protipřistěhovalecké Národní fronty (FN) dnes uvedl, že sice lituje obětí útoku na redakci tohoto satirického týdeníku, díla jeho karikaturistů však zkritizoval. "Dneska je to samé 'my všichni jsme Charlie, já jsem Charlie'. Nuže, já lituji, ale já nejsem Charlie," říká Le Pen na videu zveřejněném na internetu. Časopis, jehož čtyři přední karikaturisty a šéfredaktora ve středu zavraždili dva islamisté, podle něj stojí na "anarchisticko-trockistickém duchu" a přispívá k likvidaci politické morálky.

Foto: Reuters
14:06

V řadě francouzských měst se tisíce lidí připojilo k pietnímu pochodu za oběti teroristických útoků, ke kterým došlo v posledních dnech ve Francii.

13:24

Francouzská vláda vyzvala obyvatele, aby zůstali ostražití v souvislosti s teroristickými útoky. Kabinet na dopoledním mimořádném zasedání rozhodl, že nejvyšší stupeň ohrožení bude v pařížské oblasti platit ještě několik týdnů.

13:14

"Vládnoucí síly některých islámských zemí využívají dlouhodobě nastřádané frustrace a velmi umně ji znovu nalévají do hlav lidí, takže se jejich nenávist rok od roku stupňuje. Jde o mimořádně nebezpečný fenomén. A islám se stal pro některé fanatiky kladivem v ruce," říká v rozhovoru sociolog Jaroslav Sýkora. Celý si jej můžete přečíst ZDE.

12:56

Paříž posiluje bezpečnostní opatření ve městě, do ulic povolá 500 vojáků, informuje zpravodajská agentura AFP.

12:28

Francouzský premiér Manuel Valls měl proslov v Évry, asi padesátitisícovém městu poblíž Paříže. "Policejní jednotky pokračují v hledání kompliců, chceme zničit jejich strukturu. To je momentálně naše největší výzva," dodal Valls.

Valls dále řekl, že se francouzský parlament bude muset v úterý rozhodnout, zda a jak bude pokračovat ve vojenské misi v Iráku.  

Nedělní průvod, kterého se má zúčastnit milion lidí včetně zástupců arabského a muslimského světa, bude podle francouzského ministerského předsedy aktem svobody. "Zítřejší manifestace bude voláním po svobodě … a hodnotách, které nastolil rok 1789," dodal Valls.

12:21

Jean-Marie Le Pen, zakladatel a bývalý předseda francouzské Národní fronty, se nepřipojil k mottu Je suis Charlie, kterým lidé po celém světě vyjadřují solidaritu s oběťmi pařížské střelby. Podle Le Pena jde o divadlo médií, na kterém se nechce podílet. "Přestože mě smrt krajanů velmi zasáhla, nesdílel jsem s nimi politickou identitu, byli to nepřátelé Národní fronty, kteří usilovali o její rozpuštění," nechal se slyšet bývalý politik.    

8. 2. - Le Pen dostal trest za znevažování zločinů nacismu - Tři měsíce s podmínečným odkladem a pokuta 10 tisíc eur. Tolik vyměřil soud francouzskému krajně pravicovému politikovi Jean-Marie Le Penovi za znevažování nacistických zločinů.  Důvodem jsou výroky, které šéf Národní fronty v roce 2005 uveřejnil v časopise Rivarol. "Ve Francii nebyla německé okupace nijak zvlášť nehumánní, i když se tu stala řada přehmatů. V zemi, která má 550 tisíc kilometrů čtverečních, je to nevyhnutelné," prohlásil Le Pen.  Další podrobnosti si přečtěte v této zprávě
8. 2. - Le Pen dostal trest za znevažování zločinů nacismu - Tři měsíce s podmínečným odkladem a pokuta 10 tisíc eur. Tolik vyměřil soud francouzskému krajně pravicovému politikovi Jean-Marie Le Penovi za znevažování nacistických zločinů. Důvodem jsou výroky, které šéf Národní fronty v roce 2005 uveřejnil v časopise Rivarol. "Ve Francii nebyla německé okupace nijak zvlášť nehumánní, i když se tu stala řada přehmatů. V zemi, která má 550 tisíc kilometrů čtverečních, je to nevyhnutelné," prohlásil Le Pen. Další podrobnosti si přečtěte v této zprávě | Foto: Reuters
12:06

Imám, který znal osobně jednoho ze zavražděných bratrů zodpovědných za teroristický útok na satirický magazín Charlie Hebdo, připustil v rozhovoru pro francouzské Radio 4, že se víra Chérifa Kouachiho začala radikalizovat před dvěma až třemi roky. Zároveň dodal, že snažil mladšího z bratrů přesvědčit, aby neodcházel bojovat do ciziny.

"Byl to hodný kluk, hrávali jsme spolu fotbal," přepisuje rozhovor britský deník The Guardian. "Mluvil jsem s ním, když chtěl odejít do Iráku, vysvětloval jsem mu, že to není řešení, protože neví, za koho bojuje," popisuje imám Mehdi Bouzid, který žije na pařížském předměstí.  

Chérif a Said Kouachiovi, bratři podezřelí z masakru v redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo.
Chérif a Said Kouachiovi, bratři podezřelí z masakru v redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo. | Foto: Reuters
11:57

V případě trojice teroristů, kteří v minulých dnech zastřelili na několika místech Paříže celkem 17 lidí, francouzské tajné služby pochybily. Připustil to premiér Manuel Valls. 

"Došlo k pochybení, samozřejmě," připustil na adresu zpravodajské činnosti šéf kabinetu Valls v rozhovoru s televizní stanicí BFM. "Proto musíme analyzovat, co se stalo," dodal. 

Krátce poté, co v pátek bezpečnostní složky trio mužů zlikvidovaly, se v zemi rozvířila debata, zda šlo útokům radikálů napojených na Al-Káidu a Islámský stát (IS) zabránit. Kritici tvrdí, že pachatelé útoků byli rozvědkám dobře známi a o riziku se vědělo, podle některých expertů je však monitorování extremistů velmi obtížné.

Foto: Reuters
11.33

Nedělní manifestace se podle odhadů zúčastní na milion lidí.

10:15

Nedělní pařížské manifestace, svolané po krvavém útoku islamistů v redakci časopisu Charlie Hebdo, se na pozvání francouzského prezidenta zúčastní i šéfové britské, španělské, italské a belgické vlády. Přijede také německá kancléřka Angela Merkelová či ukrajinský prezident Petro Porošenko, za Českou republiku se zúčastní premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

9:35

Připomínáme obrazem včerejší akci francouzských zásahových jednotek proti islamistickým vrahům:

9:10

Před francouzskou ambasádou se dnes od 16:00 uskuteční další pietní shromáždění k uctění obětí středečního masakru v pařížské redakci francouzského Charlie Hebdo. Stejně jako při středeční akci se lidé sejdou na Velkopřevorském náměstí u Lennonovy zdi. Fotografie z prvního pietního aktu před francouzskou ambasádou si můžete prohlédnout ZDE.

8:45

Francouzské úřady zveřejnily další podrobnosti ke včerejšímu zásahu proti třem teroristům. Amedy Coulibaly, který v pátek vnikl do prodejny košer potravin na východě francouzské metropole a čtyři lidi při tom připravil o život a dalších 15 zadržoval, zabil oběti krátce poté, co do obchodu vtrhl, tedy dlouho před zahájením osvobozovací akce. Uvedl to prokurátor François Molins.

Podle prokurátora Molinse policisté u zabitých Kouachiových a Coulibalyho našli množství zbraní, včetně nabité těžké odstřelovací pušky M82, dvou kalašnikovů a dvou automatických pistolí. "Na těle jednoho z teroristů odhalil odminovací tým rovněž granát, který byl nastražen jako past," řekl Molins. Také supermarket byl plný nastražených výbušnin, dodal.

8:25

Francouzská policie dál intenzivně pátrá po možných spolupracovnících zabitých teroristů. Klíčovou postavou je nyní Hayat Boumeddieneová, přítelkyně Amedyho Coulibalyho, který držel rukojmí v prodejně košer potravin a byl včera zabit policisty. Ta stále ještě nebyla dopadena. Údajně byla s Coulibalym, když ve čtvrtek v Paříži zavraždil francouzskou policistku. Podle úřadů je mladá žena ozbrojená a nebezpečná.

Podezřelí Hayat Boumeddienneový a Amedy Coulibaly
Podezřelí Hayat Boumeddienneový a Amedy Coulibaly | Foto: Reuters
8:10

Klíčoví členové francouzské vlády se podle agentury AP mají dnes dopoledne sejít na mimořádném jednání, aby rozhodli o nových opatřeních, jež by měla zabránit opakování teroristických útoků z posledních dnů.

8:00

Teroristické útoky ve Francii vyvolaly nebývalou vlnu solidarity - prohlédněte si v galerii fotografií agentury Reuters, jak lidé po celém světě uctili památku obětí. Galerii najdete ZDE.

7:35

Americké ministerstvo zahraničí dnes varovalo své občany po celém světě před hrozbou atentátů. Poukázalo přitom na nedávné teroristické útoky ve Francii, v Austrálii a Kanadě. Varování přišlo jen několik hodin poté, co francouzští policisté zabili tři islámské radikály, kteří poslední tři dny terorizovali Francii. Ministerstvo uvádí, že Američanům a obyvatelům dalších západních zemí hrozí stále větší riziko útoků mimo jiné kvůli vojenským operacím koalice vedené Spojenými státy proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku.

7:20

"Útočník v Paříži špatně položil telefon a rukojmí se mu zamkli, bratři šli na zteč proti přesile" - rekonstrukci událostí, které předcházely smrti tří teroristů, jsme pro vás připravili ZDE.

7:12

Slogan "Je suis Charlie" (Jsem Charlie), který se šíří na sociálních sítích jako symbol solidarity s oběťmi středečního atentátu na pařížskou redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, byl již použit ve více než pěti milionech tweetů po celém světě. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na páteční oznámení francouzského Twitteru.

Klíčová fráze #JeSuisCharlie dosáhla v pátek ve 23:00 SEČ hranice 5.044.740 tweetů. Na vrcholu této vlny podpory bylo za jedinou minutu posláno na Twitteru 6300 příspěvků obsahujících tuto frázi.

Na twitterové stránce Twitter France byla zveřejněna i mapa ukazující oblasti, kde uživatelé nejčastěji zmíněný slogan použili. Vévodí jim Evropa a východní pobřeží USA.

Nepálští novináři uctili památku svých francouzských kolegů.
Nepálští novináři uctili památku svých francouzských kolegů. | Foto: Reuters
7:00

Po zlikvidování trojice teroristů na dvou místech v oblasti Paříže nyní vyšetřovatelé pátrají po dalších osobách, které mohly s útočníky spolupracovat. "V policejní vazbě je nyní pět lidí," prohlásil prokurátor François Molins. Agentura AP s odvoláním na Molinse napsala, že mezi dotyčnými jsou příbuzní tří teroristů. Zadržení byli předběžně obviněni.

6:57

Ozbrojenec, který v pátek přepadl klenotnictví v jihofrancouzském městě Montpellier a zajal tam dvě rukojmí, se v noci na dnešek vzdal policii. Informovala o tom agentura AFP s tím, že rukojmí jsou v pořádku. Podle francouzských úřadů tento zločin nesouvisí s teroristickými útoky v oblasti Paříže z posledních tří dnů, které měli na svědomí islamisté.

6:45

Satirický časopis Charlie Hebdo má příští týden ve středu vyjít jako obvykle, avšak v mimořádném nákladu milionu výtisků. Běžně vycházel v nákladu 60 000 výtisků. Členů redakce, kteří středeční útok přežili, se ujal deník Libération, kde zaměstnanci Charlie Hebdo pracují na novém čísle.

Tunisané spojili pietu za Charlie Hebdo s protestem proti zmizení dvou tuniských novinářů.
Tunisané spojili pietu za Charlie Hebdo s protestem proti zmizení dvou tuniských novinářů. | Foto: Reuters
6:20

Náboženský představitel odnože teroristické sítě Al-Káida v Jemenu (AQAP) Harís bin Ghasí Nazarí na videozáznamu zveřejněném v pátek varoval, že Francie se stane terčem dalších útoků islamistů. Právě k jemenské Al-Káidě se hlásili bratři Kouachiovi.

"Nebudete v bezpečí, dokud budete bojovat proti Alláhovi, jeho poslu a jeho stoupencům," varoval ve svém projevu zveřejněném na internetu. K pařížským útokům se ale jménem Al-Káidy nepřihlásil.

6:10

Francouzská policie dál pátrá po Coulibalyho partnerce, 26leté Hayat Boumeddieneové. Ta byla údajně ve čtvrtek s Coulibalym, který zastřelil policistku na pařížském předměstí Montrouge.

5:50

Dramatický vývoj událostí kolem zásahu proti teroristům a jejich likvidace jsme včera celý den sledovali online - reportáž si můžete přečíst ZDE.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 10. 1. 2015 23:59
 

Právě se děje

Další zprávy