NATO vysílá letouny AWACS k Ukrajině

Přenos skončil
Ruskou invazi na Krym a světové ohlasy na událost jsme i v pondělí 10.3. sledovali v online reportáži.
Voják, podle všeho ruský, v Bachčisaraji na Krymu.
Voják, podle všeho ruský, v Bachčisaraji na Krymu. | Foto: Reuters

Kyjev - Situace na Krymu se neuklidňuje.

Tamní úřady vypnuly vysílání ukrajinských zpravodajských televizí a na jejich frekvencích začaly vysílat ruské kanály. Podle ministra informací už na poloostrově neplatí ukrajinské zákony, a tak důvody vypnutí jsou "právní i morální".

Ruský gigant Gazprom pro změnu Kyjevu zrušil koncem roku vyjednanou slevu a zvýšil cenu plynu o 37 %.

Na Ukrajinu by už v příštích týdnech měla podle mluvčí Evropské komise dorazit první část finanční pomoci ze strany EU.

Komise už také začala pracovat na přesné podobě možných opatření ve vztahu k Ruské federaci pro případ, že v "několika dnech" nezačnou přímá jednání s Ukrajinou a nepřinesou výsledky.

Přenos skončil

Světová banka dnes oznámila, že hodlá letos poskytnout Ukrajině až tři miliardy dolarů (59,1 miliardy Kč) na podporu nové ukrajinské vlády. Zcela nová bude podle agentury Reuters ovšem pouze část těchto finančních prostředků.

Organizace Reportéři bez hranic dnes upozornila na osud skupiny ukrajinských novinářů, které v neděli zadrželi proruští radikálové na severu Krymu. Christophe Deloire, generální tajemník organizace, varoval v prohlášení před "soustavnou eskalací násilí" vůči novinářům, která Krym mění v "region bezpráví kontrolovaný ozbrojenými bandami, jejichž anonymita jen zvyšuje jejich beztrestnost".

Ukrajina se může kvůli ruské invazi na Krym obrátit s žalobou na mezinárodní soudy. V rozhovoru pro agenturu Interfax-Ukrajina to dnes řekl úřadující ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja. Smlouvu o pronájmu sevastopolské námořní základny Rusku, platnou do roku 2042, ale Ukrajina vypovědět nehodlá.
"Někdo přece musí nést odpovědnost za to, že byly porušeny smlouvy o pobytu vojáků ruské Černomořské flotily na Krymu," řekl Deščycja. "Odpovědnost je třeba nést i za to, co se dnes děje s obyvatelstvem Krymu," dodal.

Severoatlantická aliance vysílá k vnějším hranicím zemí NATO s Ukrajinou, tedy do polského a rumunského vzdušného prostoru, průzkumná letadla s výstražným radarovým systémem AWACS. Podle velení Aliance v Bruselu budou mít za úkol posílit monitorování oblasti, uvedla agentura AFP. Vyslat speciální stroje, které budou startovat ze základen Geilenkirchen v Německu a Waddington v Británii, se rozhodla Severoatlantická rada, v níž jsou zastoupeni velvyslanci 28 zemí NATO.

Spojené státy by podle republikánského senátora Johna McCaina měly na ruskou invazi na ukrajinský Krym odpovědět realizací obranného raketového systému v Česku a v Polsku, od kterého v roce 2009 na příkaz současného prezidenta Baracka Obamy ustoupily.

Několik desítek ukrajinských mužů a žen dnes vlastními těly zablokovalo silnici u obce Čonhar severně od Krymu, aby zabránili vjezdu ruské vojenské techniky do vnitrozemí. Proruští radikálové spolu s ruskými vojáky v okolí obce podle dřívějších informací umístili miny. Akci Ukrajinců proruské krymské vedení označilo za "provokační výtržnost pravicových extremistů".

Představitelé krymské autonomie pozvali pozorovatele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), aby přijeli dohlédnout na nedělní referendum o připojení poloostrova k Ruské federaci.

 

Z Krymského poloostrova dorazilo v neděli na pevninu 265 uprchlíků, většinou z řad krymských Tatarů. Na Twitteru to uvedli aktivisté z Euromajdanu.

Ruští vojáci stříleli v kasárnách ukrajinského námořnictva v Bachčisaraji na Krymu. Podle Ukrajinců ale nikdo nebyl zabit ani zraněn.

Ruský prezident Vladimir Putin podle agentury ITAR-TASS jednal v Soči s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem o urovnání ukrajinské krize a o návrzích, které prý chce Moskva předložit USA.

Ruský ministr Putinovi oznámil, že navrhl šéfovi americké diplomacie Johnu Kerrymu návštěvu Ruska, která se měla uskutečnit dnes. Kerry prý nejprve souhlasil, později ale požádal o odklad.

Jednotka ruských vojáků pronikla do kasáren motorizovaného praporu ukrajinského vojenského námořnictva v Bachčisaraji a zahájila palbu z automatů.

Oznámila to agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na informace velitelství praporu. Palba údajně nikoho nezasáhla a ukrajinští velitelé s ruskými vojáky vyjednávají.

Ruští vojáci Ukrajincům odebrali mobilní telefony a pokoušejí se vyvézt vojenská vozidla mimo areál, napsala agentura. Velitel ukrajinské jednotky se snaží s ruskými vojáky dojednat příměří.

Foto: Reuters

Od loňského prosince zmizelo podle aktivistů ze skupiny Euromajdan SOS celkem 661 lidí. Kde skončilo 272 z nich, se dosud nepodařilo zjistit.

"Mnoho z nich jsme našli ve vězení a v nemocnicích, nebo se někde objevili sami," uvedl jeden z aktivistů Vitalij Selyk.

Někdy bylo zmizení nahlášeno jen na základě toho, že se rodina danému člověku nemohla dovolat, on přitom jen ztratil telefon nebo neměl kredit, dodal Selyk.

Švýcarsko zmrazilo majetek a bankovní účty dalších devíti Ukrajinců, včetně dalšího syna sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče – taktéž Viktora - a syna bývalého premiéra Mykoly Azarova – Oleksije Azarova.

Proruští ozbrojenci a ruští vojáci se podle ukrajinského ministerstva obrany dostali na území vojenské nemocnice v Simferopolu.

Server Kyiv Post uvedl, že útočníci donutili celé vedení nemocnice opustit administrativní budovu a zdravotnický personál shromáždili v zasedací síni kvůli setkání s „údajně novou správou instituce“.

Foto: Reuters

V Sevastopolu byl dnes unesen lídr regionální sekce ukrajinské Republikánské strany Igor Kiryščenko. Na Twitteru to uvedli aktivisté z hnutí Euromajdan.

Jednostranné uvolnění obchodních bariér a první část finanční pomoci Ukrajině přijdou ze strany Evropské unie rychle, v příštích týdnech, uvedla dnes mluvčí Evropské komise.

Komise už také začala pracovat na přesné podobě možných opatření ve vztahu k Ruské federaci, která minulý týden zmínil unijní summit jako další opatření vůči Moskvě v případě, že v "několika dnech" nezačnou přímá jednání s Ukrajinou a nepřinesou výsledky.

Někdejší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč oznámil, že v úterý přednese v jihoruském Rostově na Donu prohlášení k aktuální situaci. Podle agentury ITAR-TASS tak zřejmě chce rozptýlit dohady o svém zdravotním stavu, které se objevily minulý týden.

Viktor Janukovyč ještě coby prezident Ukrajiny na olympiádě v Soči.
Viktor Janukovyč ještě coby prezident Ukrajiny na olympiádě v Soči. | Foto: Reuters

Do Polska dorazila skupina amerického vojenského letectva, která se zúčastní společných cvičení. USA k němu přispějí dvanácti stíhacími letouny F-16, které mají dorazit na základnu ve městě Lask. Spolu s letadly se manévrů zúčastní také 300 amerických vojáků. Jak oznámila polská agentura PAP, společné cvičení se bude konat v Polsku do čtvrtka.

Mezi Moskvou a Kyjevem se rozhořela další slovní přestřelka.

Rusko tvrdí, že na východě Ukrajiny "řádí pravicoví radikálové", a to ""při naprosté shovívavosti úřadů". A nelíbí se jim, že brání jeho občanům v cestách na Ukrajinu.

Z Ukrajiny pro změnu zní, že "ruští turisté" pořádají na východě země demonstrace se separatistickými požadavky.

Proruský premiér autonomního Krymu Sergej Aksjonov uvedl, že po nadcházejícím nedělním referendu o připojení k Rusku si lidé budou moci ponechat i ukrajinské občanství, pokud si to budou přát. Krymským Tatarům, odmítajícím ruskou anexi, přislíbil svobodné užívání jejich jazyka, křesla ve své vládě i miliony dolarů.

Foto: Reuters

Ukrajinské vysílání na poloostrově Krym vystřídaly ruské kanály. Jak informovala agentura Interfax, ukrajinské televize vypnuly tamní separatistické úřady.

Zatímco vicepremiérka krymské vlády Olga Kovitidiová tvrdila, že "výpadky ve vysílání jsou technického rázu", ministr informací Dmitrij Polonskij se nechal slyšet, že důvody vypnutí jsou "právní i morální". Na Krymu už podle něj neplatí ukrajinské zákony.

Gazprom zvýší Ukrajině cenu za plyn o 37 %. Tisíc kubických metrů přijde na 368,50 dolaru, informoval ministr energetiky Jurij Prodan. Podle něj ruský gigant pohrozil, že se může opakovat situace ze začátku roku 2009, kdy byly pozastaveny dodávky.

Tlakoměr ukazuje, jak poklesly dodávky ruského plynu do Evropy
Tlakoměr ukazuje, jak poklesly dodávky ruského plynu do Evropy | Foto: Reuters

"Situace na Ukrajině je krajně složitá. Nejdůležitější je, aby všechny strany zachovaly klid a zdrženlivost a vyhnuly se tak eskalaci napětí," prohlásil čínský prezident Si Ťin-pching v telefonickém rozhovoru s Obamou. "K vyřešení krize musí být použity politické a diplomatické prostředky," dodal podle čínského ministerstva zahraničí.

Čína nevylučuje, že by se mohla zapojit do jednání o řešení krize na Ukrajině. Prezident hovořil jak se šéfem Bílého domu Barackem Obamou, tak německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Finanční zapojení ale prozatím Peking nekomentoval.

Foto: Reuters

Úřadující ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja doufá, že politická část asociační dohody s Evropskou unií bude podepsána 17. nebo 21. března.

Podle agentury AFP se tak vyjádřil v rozhovoru pro televizní stanici 1+1.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 10. 3. 2014 22:01
 

Právě se děje

Další zprávy