Židé jako terč. Konflikt v Gaze přinesl vlnu antisemitismu

Jan Hejl
29. 7. 2014 13:00
Po celé Evropě se množí útoky na synagogy i protižidovské demonstrace.
Foto: Reuters

Paříž - Čerstvý izraelsko-palestinský konflikt, který si od začátku července vyžádal v Pásmu Gazy na 1200 mrtvých, se nepřímo přesouvá do Evropy.

Terčem demonstrací a útoků se stávají Židé.

Antisemitské výlevy eskalují v posledních dvou týdnech, napsal deník The New York Times.

Například na pařížském předměstí Sarcelles, kde žije početná židovská komunita, vypálili útočníci židovský obchod s potravinami a květinářství.

O týden dřív pak propalestinští demonstranti, navíc během modlitby, před synagogou v centru Paříže, skandovali hesla "Smrt Židům! Hitler měl pravdu!".

"Vůbec nechápeme, proč jsme cílem této nenávisti. Jsme lidské bytosti, které si uvědomují, co se děje," podivuje se Salomon Malka.

"Otázkou je, zda se ti lidé cítí jako Francouzi, nebo muslimové. Je to problém, který není dobře pochopen, a bojíme se mu podívat přímo do očí," zamýšlí se dvaasedmdesátiletý rabín.

Dosáhli jsme nové úrovně nenávisti a násilí po celé Evropě, která se vůbec nedá srovnat s antisemitismem během předchozích konfliktů na Blízkém východě.

On sám je přesvědčen, že konflikt v Gaze je jen záminka pro něco hlubšího, alarmujícího a typického právě pro Francii. "Proč přenášet válku do země, kde není?" ptá se. "Ten konflikt nemá nic společného s Židy, kteří žijí ve Francii."

"Práh, který nesmí být nikdy překročen"

Není to poprvé, co se rabín Malka setkává s otevřeným antisemitismem.

Pochází z marockého města Meknes, kterému se dříve přezdívalo "malý Jeruzalém".

Ze čtvrtmilionu Židů, kteří v Maroku žili na začátku 20. století, jich ale zůstalo jen několik tisíc.

Mnozí odešli do Izraele, jiní do Francie. V 70. letech mezi nimi byl i Salomon Malka, který odešel do Paříže studovat. "Cítíme se tu jako doma. Francouzská kultura je v našich žilách," říká rabín.

V minulých desetiletích Malka přesunul svou kongregaci do synagogy, která se před dvěma týdny stala terčem demonstrantů, informuje New York Times.

"Je to nepředstavitelné," říká rabín a upozorňuje, že na dveřích synagogy je nápis, který vzpomíná na oběti holocaustu. "To je práh, který nesmí být nikdy překročen," zdůrazňuje.

Útoky po celé Evropě

Antisemitské výjevy však nejsou jen doménou Francie. Podle agentury AP se v Berlíně při demonstraci skandovala hesla jako "Plyn pro Židy!".

V úterý se terčem útoku stala synagoga v německém Wuppertalu. V noci se ji 18letý mladík pokusil zapálit benzinovými bombami.

Nizozemský rabín serveru Jewish News Sourse pro změnu vylíčil, že mu neznámí útočníci kameny rozbili okna. "Tyto opakující se útoky ukazují na hlubokou nenávist vůči Židům," je přesvědčen.

Plameny po útoku Izraele v Gaze
Plameny po útoku Izraele v Gaze | Foto: Reuters

Vlna antisemitismu rozrušuje Stephana Kramera z Amerického židovského výboru v Bruselu. "Dosáhli jsme nové úrovně nenávisti a násilí po celé Evropě, která se vůbec nedá srovnat s antisemitismem během předchozích konfliktů na Blízkém východě," myslí si.

Izraelský velvyslanec v Německu Yakov Hadas-Handelsman dokonce nynější události srovnal s honem před 2. světovou válkou. "Pronásledují Židy po ulicích Berlína. Jako v roce 1938."

Zatímco v Evropě útoky vůči Židům narůstají, na Blízkém východě se dál bojuje. Světové mocnosti se pokoušejí vyjednat příměří, palestinské i izraelské území je ale pořád pod palbou raket. Třítýdenní konflikt už si na obou stranách vyžádal minimálně 1200 mrtvých.

 

Právě se děje

Další zprávy