Zemřel Ševardnadze, Gorbačovův spojenec ve studené válce

Michal Žák Michal Žák
7. 7. 2014 11:02
Sovětskému exministrovi zahraničí a bývalému gruzínskému prezidentovi bylo 86 let.
Eduard Ševardnadze na archivním snímku.
Eduard Ševardnadze na archivním snímku. | Foto: Reuters

Tbilisi - Eduard Ševardnadze, někdejší gruzínský prezident, zemřel po dlouhé nemoci.

O jeho skonu informovala jeho tajemnice Marina Davitašviliová, napsala agentura Reuters.

Jednomu z nejvýraznějších politiků postsovětské Gruzie bylo 86 let.

"Byl upřímným zastáncem nového myšlení ve světě," ocenil ho v pondělí podle agentury Interfax 83letý Michail Gorbačov.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury ITAR-TASS oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin v souvislosti s Ševardnadzeho úmrtím "vyjádřil hlubokou účast rodině, blízkým a rovněž celému gruzínskému lidu".

Ševardnadze pro Aktuálně.cz
Autor fotografie: Soukromý archiv E. Ševardnadzeho

Ševardnadze pro Aktuálně.cz

Pokud si gruzínský exprezident a bývalý sovětský ministr zahraničí Eduard Ševardnadze někoho z Čechů cenil, pak to byl Václav Havel. Za to, že malou kavkazskou republiku vždycky podporoval. Ať už se jednalo o připojení separatistických republik Jižní Osetie a Abcházie, nebo o spor s mocným ruským sousedem.

Když Václav Havel zemřel, poskytl Ševardnadze Aktuálně.cz exkluzivní rozhovor. "Havel se u nás těšil úctě," tvrdil. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Perestrojka...

Ševardnadze před rozpadem Sovětského svazu působil jako ministr zahraničí SSSR právě v Gorbačovově vládě.

Spolu s ním bývá označován za jednoho z čelných strůjců perestrojky, demokratizačních změn, které vedly až k rozpadu východního bloku.

Koncem 80. let se ovšem začal s Gorbačovem ideologicky rozcházet. V prosinci 1990 na post šéfa diplomacie rezignoval, přičemž varoval před příchodem diktatury. O pár měsíců později se SSSR stal minulostí.

Během své mise v čele ministerstva zahraničí se mimo jiné zasloužil o stažení sovětských jednotek z Afghánistánu v roce 1989. Pomohl rovněž vyjednat dohodu o sjednocení Německa, připomíná agentura Associated Press.

Nemalý podíl má na konci studené války, jelikož se - ještě před pádem Berlínské zdi - pokusil stabilizovat vztahy se Západem.

... i strmý pád

Jeho další kariéru však zároveň provázela řada kontroverzí.

Po rozpadu SSSR se vrátil do rodné Gruzie. První prezident Zviad Gamsachurdia byl v lednu 1992 sesazen pučem. Následné listopadové volby vynesly Ševardnadzeho do funkce předsedy parlamentu, tudíž i úřadující hlavy státu.

O tři roky později, v listopadu 1995, se stal - se ziskem 70 % hlasů - prezidentem i oficiálně.

Zpočátku se mu sice podařilo uklidnit situaci v neklidné zemi, ovšem později jeho blízcí, alespoň podle pozorovatelů, disponovali nemalou mocí. Encyklopedie Wikipedia uvádí, že Ševardnadzeho manželka byla editorkou nejčtenějších novin v Gruzii, jeho dcera ředitelkou televizního studia a její muž založil jednoho z největších poskytovatelů mobilní sítě.

O osm let později, takřka na den přesně, musel - po takzvané "revoluci růží" - z funkce nedobrovolně odejít. Důvodem byly krvavé nepokoje, které vypukly po zmanipulovaných volbách.

Poslední roky života strávil Ševardnadze v ústraní, a to převážně ve svém domě.

 

Právě se děje

Další zprávy