96 hodin zemětřesení s epicentrem v Británii. Jak se změnily ostrovy, Česko, byznys a Evropa

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 28. 6. 2016 17:37
Od pátečního rána, kdy jsme se probudili do Brexitu, uplynuly čtyři dny. Podívejte se, jak se život kolem nás změnil. Vše podstatné přehledně a na jednom místě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn/PrahaBrexit je obrovskou změnou v poválečných dějinách Evropy a historii Evropské unie.

Informací se od pátečního rána valí přehršel. Pokusili jsme se pro vás vybrat to nejpodstatnější, co se událo za posledních pět dní. V Británii, Unii, Česku i ve světě trhů a byznysu. Od chvíle, kdy jsme se v pátek za svítání dověděli, že budoucí Unie bude bez Velké Británie.

Velká Británie

-          Premiér David Cameron oznámil odchod z funkce, ale až na podzim. Nezačne jednání o odchodu Spojeného království z EU, ponechá to na svém nástupci.

-          Britové podepisují petici za nové referendum, ale ta nemá valnou šanci na úspěch.

-          Z ulic některých britských měst jsou hlášeny rasistické a xenofobní útoky na Poláky, muslimy či jiné osoby přistěhovaleckého původu.

-          Hlavní tvář kampaně za Brexit Boris Johnson uvedl, že práva občanů členských zemí EU budou v Británii respektována.

-          Skotská premiérka Nicola Strurgeonová hovoří o novém referendu o skotské nezávislosti, premiér David Cameron to v Dolní sněmovně odmítl. Podle průzkumu agentury YouGov by pro samostatnost nyní hlasovalo 52 procent Skotů.

-          Předseda opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn čelí tlaku na odstoupení. Podle části stranických kolegů selhal v kampani, když dostatečně nepodpořil setrvání země v EU. V úterý mu většina členů stranického vedení v tajném hlasování vyslovila nedůvěru.

-          Strana Sinn Féin, bývalé politické křídlo ozbrojené Irské republikánské armády, volá po sjednocení Severního Irska s Irské republiky.

-          Starosta Londýna Sadiq Khan chce pro metropoli autonomii.

Česko

-          Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek uvedl, že předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker by měl odstoupit, protože není mužem na svém místě. Premiér Bohuslav Sobotka tento názor nepodpořil. Juncker vzkázal, že o rezignaci neuvažuje.

-          Prezident Miloš Zeman rozhodnutí Britů lituje. O výsledku referenda podle něj rozhodla imigrace.

-          "Obávám se, že Evropa prožije vlnu separatismu a nacionalismu. Musíme ale být připraveni postavit se mu čelem," řekl premiér Bohuslav Sobotka. Evropská unie je podle něj pro Česko nadále garantem stability a míru. V úterý na summitu v Bruselu prohlásil, že Česko se nechystá uspíšit kvůli Brexitu přijetí eura.

-          Zásadní vliv Brexitu na českou ekonomiku neočekává ministr financí Andrej Babiš. "Pro Česko je důležité Německo, které si vede skvěle," řekl Babiš.

-          Výsledky referenda přivítali Svobodní Petra Macha, Úsvit – Národní koalice a strana Svoboda a přímá demokracie, vedená Tomiem Okamurou.

Evropská unie

-          Německá kancléřka Angela Merkelová nedoporučuje nyní tlak na rozšíření eurozóny, což navrhl v reakci na Brexit předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

 -          "Kdo vystoupí z Evropské unie, nemůže očekávat, že se zbaví povinností, ale bude nadále užívat všech práv," prohlásila Merkelová a naznačila, že Londýn při jednáních o podobě budoucích vztahů s Unií nemůže počítat s velkými ústupky.

 -          EU sama nevyvolá oficiální rozhovory o odchodu Británie. Musí to udělat Londýn aktivací článku 50 Lisabonské smlouvy.

 -          Řada politiků hovoří o tom, že Unie musí být pro občany členských zemí srozumitelnější a více usilovat o jejich důvěru. Například francouzský premiér Jean-Marc Ayrault nebo německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

 -          "Potřebujeme efektivnější, výkonnější a přesvědčivější Unii," shrnula nizozemská poslankyně Evropského parlamentu Jeanine Hennis-Plaschaertová.

 -          Krajně pravicové a euroskeptické strany volají po referendech ve svých zemích. Národní fronta ve Francii, Strana pro svobodu v Nizozemsku, strana LSNS Mariána Kotleby na Slovensku.

 -          Odchod Británie vyvolal otázky, zda angličtina zůstane oficiálním jazykem EU.

 -          Starostka francouzského města Calais chce změnu dohody, která umožňuje Británii provádět hraniční kontroly na francouzské straně Lamanšského průlivu. Vláda v Paříži to zatím odmítá.

 Trhy a byznys

-          Britská libra spadla vůči dolaru o deset procent a klesla na nejnižší úroveň od roku 1985.

 -          Česká koruna v pondělí klesla na úroveň 27,17 koruny za euro. Byla tak nejslabší od začátku roku.

 -          Ratingová agentura Standard & Poor's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o dva stupně na úroveň AA. Agentura Fitch Ratings snížila britský rating na AA+.

 -          Ceny ropy v reakci na Brexit klesají. V pátek v den po referendu se propadly o pět procent. V úterý cena ropy Brent klesla nejníže od začátku května – 47,16 dolaru za barel.

 -          Finančník George Soros předpovídá, že Spojené království Brexit ekonomicky negativně poznamená a Evropská unie se rozpadne.

 -          Evropské sdružení volného obchodu (EFTA) přijme Británii, pokud o to požádá. Členy EFTA jsou Švýcarsko, Norsko, Lichtenštejnsko a Island. Spojené království opustilo sdružení v roce 1973.

 -          Mnichovský ekonomický institut Ifo varuje, že odchod Británie z EU by dlouhodobě mohl způsobit pokles německého hrubého domácího produktu až o tři procenta.

 -          Šéf Virgin Group Richard Branson oznámil, že jeho skupina přišla po referendu o třetinu hodnoty.

 

Právě se děje

Další zprávy