Zaměstnanci z Fukušimy žalují elektrárenský gigant TEPCO

ČTK ČTK
3. 9. 2014 7:19
Důvodem jsou neproplacené rizikové příspěvky ke mzdám.
Uniklou vodu Japonci používali k chlazení přehřívajících se reaktorů.
Uniklou vodu Japonci používali k chlazení přehřívajících se reaktorů. | Foto: Reuters

Tokio - Skupina čtyř pracovníků z jaderné elektrárny Fukušima podala žalobu na japonskou elektrárenskou společnost TEPCO.

Důvodem jsou neproplacené rizikové příspěvky ke mzdám v celkové výši téměř 600 000 dolarů (téměř 12,7 milionu korun).

Společnost podle žalujících svěřila práce na dekontaminaci havarované elektrárny smluvním firmám, jimž umožnila navyšovat zisky z peněz, které měly být vyplaceny zaměstnancům, napsala agentura Reuters.

Společnost Tokyo Electric Power Company, známější pod názvem TEPCO, žaluje skupina dvou stávajících a dvou bývalých zaměstnanců.

Při likvidaci následků nejhorší jaderné katastrofy od havárie elektrárny v Černobylu prý firma a její smluvní partneři nezajistili slíbené rizikové příplatky. Podle Reuters jde o první žalobu na TEPCO v pracovněprávním sporu, jenž zahrnuje smluvní stavební firmy.

Žaloba rovněž požaduje, aby 6000 pracovníků, kteří se podíleli na dekontaminaci, bylo vedeno jako státní zaměstnanci nebo přímí zaměstnanci firmy TEPCO, případně aby jim byla vyplacena spravedlivá náhrada.

Právní zástupce žalujících pracovníků Cuguo Hirota uvedl, že k žalobě se záhy pravděpodobně připojí další dva zaměstnanci a další by mohli následovat.

Jaderná elektrárna Fukušima byla silně poškozena při silném zemětřesení a následné vlně tsunami 11. března 2011. Kvůli zamoření radiací muselo opustit domovy více než 150 000 lidí. Odborníci odhadují, že jen na odškodněních za nucená vystěhování vyplatí TEPCO více než 48 miliard dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy