Zákony USA dovolují unášet cizince, nejen teroristy

gaz
7. 12. 2007 14:50
Posvětil to Nejvyšší soud, tvrdí právník
USA si vyhrazují právo chránit své zájmy jakýmikoli prostředky. Kdekoli na světě
USA si vyhrazují právo chránit své zájmy jakýmikoli prostředky. Kdekoli na světě | Foto: Ministerstvo spravedlnosti USA

Londýn - Spojené státy mají právo unášet cizí státní příslušníky. Stačí, aby byli ve Spojených státech z něčeho obviněni. Podle britského právníka Aluna Jonese, zastupujícího Spojené státy, o tom rozhodl Nejvyšší soud.

O kauze informoval britský list The Times.

"Pokud unesete osobu ze země mimo Spojené státy a přivezete ji do USA, soud nemá žádnou pravomoc toto jednání odmítnout. (Tato praxe) lovců odměn se datuje od šedesátých let osmnáctého století," tvrdí Jones.

Prohlásil to u britského odvolacího soudu při projednávání případu Stanleyho Tollmana, bývalého ředitele fotbalového klubu Chelsea a přítele expremiérky Margaret Thatcherové.

Manažeři v ohrožení?

Tradiční způsob, kdy vláda jedné země požádá o vydání občana jiného státu, je podle Jonese pouze jedním ze zákonných postupů, kterými lze dostat před americký soud člověka, který se nevyskytuje na území USA.

Bývalý ředitel Chelsea byl v USA obviněn z daňových úniků a bankovních podvodů a jeho synovce Gavina Tollmana se americký žalobce pokusil roku 2005 unést z Kanady.

Podle Timesů způsobilo prohlášení rozruch mezi vysoce postavenými britskými obchodníky. Mnozí z nich jsou totiž americkými úřady vyšetřováni. Mezi nimi například manažeři letecké společnosti British Airways a zbrojařské firmy BAE Systems.

Britský deník Daily Telegraph napsal, že výroky Jonese "zvyšují pravděpodobnost, že se američtí lovci odměn vydají do Británie, aby zde hledali vysoko postavené cíle".

Precedentem jsou případy Ker a Frisbie

Zdvihnuté obočí vyvolal Jonesův výrok i mezi britskými politiky.

"Samotná idea unášení je nám odporná. Musíme v těchto případech postupovat s největší opatrností a s detailními informacemi o souvislostech amerického práva," řekl Timesům poslanec Konzervativní strany Patrick Mercer.

Že se nejedná pouze o nepoužívaný pozůstatek z dob divokého západu ukazuje nejen případ Gavina Tollmana, ale také únos mexického lékaře Humberta Alvereze Machaina roku 1990. Ten provedli lidé najatí americkým Úřadem pro boj s drogami (DEA).

Nejvyšší soud tehdy zamítl Machainovu žádost o odškodnění a odvolal se na tzv. Kerovu-Frisbieho doktrínu, která říká, že nezáleží na tom, jakým způsoben byl obžalovaný před soud dopraven.

Ambasáda USA: S lovci odměn nespolupracujeme

Podivení nad Jonesovým výrokem však vyjádřila mluvčí americké ambasády v ČR Victoria Silvermanová.

V Česku asi nejznámější lovec odměn - Lorenzo Lamas z televizního seriálu Odpadlík.
V Česku asi nejznámější lovec odměn - Lorenzo Lamas z televizního seriálu Odpadlík. | Foto: www.Lorenzolamas.com

"Nikdy jsem neslyšela, že by místní ambasáda spolupracovala s americkými lovci odměn,"  řekla Aktuálně.cz.

Podle vyjádření velvyslanectví, které má Aktuálně.cz k dispozici, Alun Jones neoznamoval oficiální zahraniční politiku Spojených států, ale pouze rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu v konkrétním případě.  

Silvermanová zdůraznila, že Jones není americkým občanem, ale pouze reprezentuje americké zájmy u britského soudu, který rozhoduje o vydání Stanleyho Tollmana.

Novinkou je Jonesovo tvrzení také pro české ministerstvo spravedlnosti.

"Jediným - z hlediska mezinárodního práva i z hlediska českého práva - skutečně legálním způsobem, jak dostat osobu stíhanou či odsouzenou v USA z České republiky do USA, je extradice," stojí v e-mailu, který Aktuálně.cz obdrželo z ministerstva.

Lovci odměn se podle právníků českých ministerstev netěší žádným právním výhodám a v případě takovéhoto únosu našeho občana do ciziny by se jednalo o trestný čin a porušení suverenity státu. 

USA již dříve přiznaly, že v rámci tzv. války proti terorismu unáší z cizích zemí podezřelé teroristy.  

 

Právě se děje

Další zprávy