Zahoďme sobecké zájmy a řešme problémy. Šest zakládajících zemí EU vyzývá k evropské solidaritě

ČTK ČTK
10. 2. 2016 0:03
Ministři zahraničí z šesti zakládajících zemí Evropské unie - Německa, Francie, Itálie, Belgie, Nizozemska a Lucemburska - se v úterý zavázali prosazovat myšlenku "těsnější unie", uvádí se v dokumentu schváleném symbolicky v italském hlavním městě, kde byl západoevropský blok v roce 1957 založen. Vyjádřili znepokojení nad stavem evropského projektu a vyzvali členské země k solidaritě a řešení zásadních problémů místo vlastních sobeckých zájmů. Za hlavní problémy považují otázky migrace a terorismu, žádné konkrétní návrhy ale ze schůzky nevzešly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

ŘímEvropská unie prochází "kritickou dobou", její členové by se měli oprostit od sobeckých zájmů a soustředit se na problémy migrace a terorismu. Uvedli to v úterním prohlášení přijatém v Římě ministři zahraničí šesti zemí, které byly zakládajícími členy západoevropského společenství.

Ministři z Německa, Francie, Itálie, Belgie, Nizozemska a Lucemburska se zavázali prosazovat myšlenku "těsnější unie", uvádí se v dokumentu schváleném symbolicky v italském hlavním městě, kde byl západoevropský blok v roce 1957 založen.

"Jsme znepokojeni stavem evropského projektu. Zdá se, že čelíme velmi náročnému období. V této kritické době my, zakládající členové, cítíme tuto výzvu zvlášť naléhavě," konstatovali ministři zahraničí.

Signatáři takzvaných Římských smluv, zakládajících v 50. letech Evropské hospodářské společenství (EHS) a Evropské společenství pro atomovou energii (Euratom), se sešli v době, kdy Brusel jedná s Británií naopak o omezení některých unijních závazků, poznamenala agentura Reuters. I ministři v úterním prohlášení připustili, že EU "umožňuje různé cesty integrace". Sami však jsou odhodláni "pokračovat v procesu, který povede k ještě těsnějšímu spojení evropských národů".

Ministři zdůraznili, že Evropa by se měli sjednotit v reakci na uprchlickou krizi. V jejich prohlášení se zdůrazňuje, že vnější hranice EU by měly být lépe zajištěny, schengenský prostor by měl být zachován a svoboda pohybu neporušena. Šestice ministrů podle Reuters nepředkládá žádné konkrétní návrhy. Uvádí ale, že "Evropa bude úspěšná jen tehdy, pokud překoná úzké sobecké zájmy v duchu solidarity".

 

Právě se děje

Další zprávy