Paříž - Francouzská policie zadržela tři novináře katarské televize Al-Džazíra, kteří nad Paříží bez povolení létali s bezpilotními letouny.
Zatčení přichází v době, kdy jsou francouzské bezpečnostní složky ve stavu nejvyšší pohotovosti. Stroje přitom dvě noci po sobě přelétávaly nad citlivými objekty metropole.
Co měli v úmyslu, v tuto chvíli nevíme.
"Policie zadržela tři cizí státní příslušníky ve věku 70, 54 a 36 let, kteří pracují pro mezinárodní televizi se sídlem v Dauhá. Skončili ve vyšetřovací vazbě, protože byli spatřeni, jak nad Boulogneským lesíkem na západě Paříže létají s dronem," řekla agentuře AFP mluvčí pařížské prokuratury Agnes Thibault-Lecuivreová.
"Co měli v úmyslu, v tuto chvíli nevíme," dodala.
Katarská televize tvrdí, že její zaměstnanci o záhadných přeletech pouze točili reportáž a nemají s nočním narušováním vzdušného prostoru Paříže nic společného.
"Tři zaměstnanci anglické Al-Džazíry byli zadrženi v Paříži během natáčení reportáže. Další vyjádření poskytneme, až budeme mít víc informací," stojí v tiskovém prohlášení Al-Džazíry.
Létání s drony bez povolení je ve Francii trestným činem, za který hrozí až rok vězení a pokuta ve výši 75 tisíc eur (přes dva miliony korun).
Drony Francii straší od podzimu
První dron neznámého původu byl v noci z úterý na středu spatřen nad nádražím Gare de l'Est, poté se objevily další nad Pařížskou operou, nad Tuilerijskými zahradami a Montparnasskou věží.
Už v pondělí se neidentifikované stroje proháněly nad americkou ambasádou, Eiffelovou věží, náměstím Svornosti či Invalidovnou nedaleko ministerstva zahraničí. Minulý měsíc byl dron pozorován dokonce nad sídlem francouzského prezidenta - Elysejským palácem.
Neznámí lidé tímto způsobem provokují francouzské úřady od loňského podzimu. Opakované přelety celkem nejméně dvaceti malých bezpilotních letadel zaregistrovaly koncem roku 2014 ostrahy nad jadernými elektrárnami.
V lednu se zase několik takových dálkově ovládaných strojů objevilo v Brestu nad základnou vojenských jaderných ponorek. Ta je při tom označována za nejstřeženější místo ve Francii.
Zda spolu zmiňované případy souvisí a přelety jsou koordinovány, není jasné. Úřady to ale nemohou vyloučit, a vybavily proto ostrahu rizikových objektů citlivými radary a loveckými brokovnicemi, které se zdají být při sestřelování malých letadélek nejúčinnější.