Loď na záchranu běženců Aquarius přišla o "vlajku". Až zakotví, nebude moci na moře

Simone Radačičová Simone Radačičová
Aktualizováno 24. 9. 2018 18:46
Loď Aquarius, která vede záchranné akce na pomoc běžencům na moři, přišla o registraci. Tu jí zrušila Panama, která podle kritiků podlehla tlaku italské vlády. Italský ministr vnitra Matteo Salvini to ale popírá.
Loď Aquarius.
Loď Aquarius. | Foto: Reuters

Řím - Loď Aquarius, která zachraňuje běžence u libyjských břehů, čelí vážnému problému. Panamské námořní úřady jí zrušily registraci. Až loď příště zakotví v přístavu, přijde o svoji vlajku. Na moře se tak nebude moci vrátit, dokud nezíská novou.

Na palubě má navíc 58 migrantů, posádka je zachránila ze dvou lodí ve Středozemním moři. Itálie ale před nimi zavřela přístavy.

Plavidlo nyní míří do francouzského Marseille. "Jsme na cestě do Marseille. (…) Oficiálně žádáme francouzské úřady, aby z humanitárních důvodů ve Francii povolily vylodění osob, které jsou na palubě. Je to jediná možnost," řekl na pondělní tiskové konferenci v Paříži provozní ředitel SOS Méditerranée Frédéric Penard. 

Přistání v Marseille označil za jedinou možnost, jak docílit pokračování mise "poslední civilní lodě" ve Středomoří.

Provozovatelé plavidla v pondělí také apelovali na evropské vlády, "aby lodi Aquarius umožnily pokračovat v misi - ať panamským úřadům potvrdí, že hrozby italské vlády jsou nepodložené, anebo lodi okamžitě přidělí novou vlajku, pod níž by mohla plout", uvedla ČTK.

Poslední loď

Aquarius je vůbec posledním plavidlem spravovaným nevládními organizacemi, které působí u libyjského pobřeží.  

Poprvé vyplul na moře v únoru 2016 pod vlajkou Gibraltaru, který mu ale nedávno registraci zrušil. Loď pak musela 19 dnů nedobrovolně kotvit v přístavu právě v Marseille a čekat, až získá novou.

Registraci nakonec získala od Panamy. Jenže i její úřady se nakonec rozhodly, že povolení zruší. Nevládní organizace, které Aquarius provozují, tvrdí, že Panama podlehla tlaku italské vlády.

"Toto oznámení odsuzuje stovky mužů, žen a dětí, které zoufale hledají bezpečí, k smrti na moři. Je to rána pro humanitární misi na záchranu životů, pro jediné zbývající pátrací a záchranné plavidlo spravované nevládními organizacemi," napsaly organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic ve svém prohlášení.

A také uvedly, že Panama považuje loď za "politický problém" pro svoji vládu. Italské úřady ji údajně vyzvaly, aby proti lodi podnikla "okamžité kroky".

Italské přístavy jsou uzavřené

Obvinění však odmítl italský ministr vnitra Matteo Salvini, který z protiimigračních postojů udělal jedno z nejdůležitějších témat březnových parlamentních voleb v Itálii.

Salvini přitom už dříve obvinil nevládní organizace, že migrantům ve Středozemním moři poskytují "taxi služby". Podle něj loď přišla o registraci, protože byla "nelegální".

Italský ministr vnitra opakovaně odmítl, aby Aquarius kotvil v italských přístavech. V červnu ho tak po dlouhém vyjednávání přijalo i s 639 migranty na palubě Španělsko. V srpnu zase lodi s 141 lidmi dovolila přistát Malta.

Salvini je ale ve svém postoji neoblomný. "Mohou změnit své jméno a vlajku třeba tisíckrát, ale italské přístavy zůstanou pro tyto gentlemany uzavřeny," prohlásil.

Oblíbenější španělská trasa

Přes Itálii vedla až do nedávna hlavní migrační trasa do Evropy. Letos ji ale co do počtu příchozích překonalo Španělsko. Do země na Pyrenejském poloostrově dorazilo přes 34 tisíc běženců.

Pro srovnání: k italským břehům připlulo téměř 21 tisíc lidí, zatímco loni ve stejném období to bylo téměř 103 tisíc.

Část z 620 migrantů z lodi Aquarius převzala dvě italská plavidla. Všichni míří do Španělska. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy