Na Everestu už živí nejsou. Messner záchranu lezců kritizuje

Zahraničí Zahraničí
28. 4. 2015 15:50
Všechny horolezce, které mohutné zemětřesení uvěznilo ve výškových táborech na Mount Everestu, převezly helikoptéry do bezpečí. "Je to cynické," tvrdí Reinhold Messner.
Foto: Reuters

Mount Everest / Káthmándú - Všichni horolezci, které mohutné zemětřesení a následné laviny uvěznily ve výškových táborech na Mount Everestu, byli dopraveni helikoptérami do bezpečí. Uvedla to agentura Reuters.

Podle těch, kteří se nacházeli v základním táboře pod nejvyšší horou světa, je dolů transportovaly tři vrtulníky. Záchranná operace trvala celý den.

V základním táboře na Everestu zasypala lavina, která se zřítila dolů po sobotním zemětřesení o síle 7,8 Richterovy škály, zhruba polovinu stanů. Reuters tvrdí, že zemřelo až 22 horolezců.

Foto: Reuters

"Nezůstalo tam nic"

Podle Kanaďana Nicka Cienského, kterého agentura Reuters cituje, laviny zcela zničily i několik táborů, do nichž se horolezci vraceli z výše položených míst. Po svahu hory se masa ledu a kamení řítila rychlostí 300 kilometrů v hodině.

Ta, jež se prohnala základním táborem, s sebou odnesla nejenom výstroj, ale i samotné horolezce. Nalezeni byli o stovky metrů dál.

"Nezůstalo tam nic – vše je rozházeno po ledovci," tvrdí Cienski ve videonahrávce, kterou v pondělí umístil na svou facebookovou stránku. "To jediné, co jim zbylo, měli s sebou v ruksacích v helikoptéře, co je dopravila dolů."

Helikoptéra pro dva

Na 8850 metrů vysoké hoře se v okamžiku, kdy se v Nepálu začala třást země, nacházelo na 350 zahraničních horolezců a asi dvojnásobek domorodých Šerpů. Zemětřesení bylo vůbec nejhorší, jaké kdy Everest postihlo.

Dánský horolezec Carsten Lillelund Pedersen řekl, že jeho tým v sobotu slézal z tábora číslo 2 ve výšce 6400 metrů, když je zastihla takzvaná bílá tma a museli se vrátit.

Dánovi se nakonec se štěstím podařilo do tábora číslo 1 dostat.

V pondělí trojice helikoptér do základního tábora dopravila celkem 170 horolezců, píše Reuters. Vzhledem k vysoké nadmořské výšce a řídkému vzduchu však mohly vzít na palubu vždy jen dva muže.

"Everest je nyní s výjimkou základního tábora prázdný," napsal Pedersen na Facebooku.

Špatné priority, kritizuje Messner

Při ničivém zemětřesení, jaké Nepál postihlo naposledy před 80 lety, zahynulo nejméně 4400 lidí. I proto budí záchranná akce na Everestu rozpaky.

Foto: Reuters

Mezi prominentní kritiky operace se zařadili i sami horolezci, například Ital Reinhold Messner. V rozhovoru pro server hr-Info dokonce mluví o "dvoutřídní záchraně".

Podle něj by mělo být prioritou pomoci ve zničeném hlavním městě Káthmándú, ne horolezcům. "V údolí Káthmándú a soutěskách kolem se stala mnohem větší katastrofa," zdůrazňuje.

"Cynické"

"Je cynické, že se kolem horolezců na Mount Everestu, kteří si mohou výstup koupit za 80 000 až 100 000 dolarů, dělá takový povyk," tvrdí Reinhold Messner.

Foto: Reuters

Kritika sílí i kvůli tomu, že se někteří horolezci do médií nevyjadřují zrovna nejšťastněji.

Zatímco Šerpové se museli vrátit domů, aby zjistili, zda jejich rodiny zemětřesení přežily, mnohé zahraniční expedice se odmítají zříci toho, co si naplánovaly. Horolezec Cienski tak například trvá na tom, že - navzdory katastrofě - letos vystoupá na šest osmitisícovek.

"V táboře 2 zůstala spousta výstroje, stanů, kyslíkových přístrojů - a ty bude možné využít později v letošní sezoně," cituje Reuters druhého z horolezců, Carstena Lillelunda Pedersena.

Jeden z horolezců, kteří byli pod Mount Everestem v okamžiku zemětřesení, natočil blížící se lavinu. Zahynulo pod ní nejméně 18 lidí a 60 bylo zraněno. | Video: Radan Šprongl
 

Právě se děje

Další zprávy