Za nebývalé sucho mohou Tři soutěsky, přiznal Peking

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 5. 2011 6:41
Čína poprvé připustila, že s největší vodní elektrárnou na světě udělala chybu
Foto: Reuters

Peking - Čínská vláda poprvé přiznala, že výstavba Tří soutěsek, největší vodní elektrárny na světě, má vážné dopady na životní prostředí.

Prohlášení přichází v době, kdy zemi trápí největší sucha za posledních padesát let.

Megalomanská stavba o rozloze přibližně třetiny Libereckého kraje si vyžádala přesídlení 1,4 milionu lidí, dvou velkých měst a stovky vesnic. Peking teď poprvé přiznal, že možná udělal chybu.

V prohlášení Čínské národní rady (kabinetu) stojí, že přestože elektrárna přinesla mnoho výhod, mohla mít stavba, která probíhala v letech 1992 až 2006, neblahé dopady na životní prostředí, a je tedy třeba přijmout preventivní opatření.

"Musíme vyřešit urgentní problémy, šetrně přesunout obyvatelstvo, zajistit ochranu životního prostředí a vyloučit geologické katastrofy. Tři soutěsky negativně ovlivnily hladinu řeky Jang-c', hromadnou dopravu i migraci obyvatel," cituje CNN z vládního materiálu.

K některým problémům podle Pekingu přispívá ekonomický růst a přírůstek obyvatelstva, proto se je nepodaří vyřešit hned.

Stavba za 28 miliard dolarů

Přehrada a vodní elektrárna Tři soutěsky se rozkládá na ploše 1084 kilometrů čtverečních. Přehradní zeď je vysoká 185 metrů a její délka činí v koruně 1725 metrů. Projekt vyšel na 28 miliard dolarů a stal se mohutným nástrojem komunistické propagandy.

Zatopení obydlí ale bylo v Číně tajné a ve světě veřejně silně kritizované.

Téměř od počátku široké okolí stavby trápí sesuvy půdy a znečištění přírody. Sucho, které souvisí s poklesem hladiny řeky Jang-c', se přímo dotýká téměř deseti milionů lidí.

Objem srážek je v poslední době o 70 % nižší než průměr. Takové sucho Čína zažila naposledy v roce 1954. Vláda proto rozhodla, že během příštích dvaceti dní odpustí ze Tří soutěsek pět miliard kubíků vody.

 

Právě se děje

Další zprávy