WikiLeaks zveřejnil e-maily, které hackeři ukradli Sony

Zahraničí Zahraničí
17. 4. 2015 11:30
Ke kybernetickému útoku došlo v loni v listopadu, a to kvůli kontroverzní komedii The Interview. USA věří, že za ním stojí Severní Korea.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - Server WikiLeaks zveřejnil statisíce dokumentů - zejména e-mailové korespondence -, kterou koncem loňského roku ukradli hackeři při útoku na společnost Sony Pictures Entertainment.

"Na drátě" Downing Street

Mezi více než 170 tisíci e-maily a 20 tisíci dalšími dokumenty jsou i záznamy konverzací s londýnskou Downing Street (kde sídlí britský premiér - pozn. red.) či hollywoodskými prominenty, informoval server BBC.

Novinářská cena 2014
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Novinářská cena 2014

Reportér Martin Novák je potřetí za poslední rok na Ukrajině. Podpořte ho i celé ukrajinské zpravodajství Aktuálně.cz v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

Agentura Reuters hovoří dokonce o 30 000 zcizených dokumentech.

Společnost Sony zveřejnění materiálů odsoudila a ohradila se, že rozhodně nejsou určeny očím veřejnosti.

"Kybernetický útok na Sony Pictures byl podlým kriminálním činem a my silně odsuzujeme zařazení ukradených zaměstnaneckých a dalších soukromých a důvěrných informací na WikiLeaks," cituje společnost agentura Reuters. Sony také doplnila, že za soukromí své společnosti bude i nadále bojovat.

Portál WikiLeaks nicméně věří, že veřejnost si zaslouží o praktikách společnosti vědět.

Australan Julian Assange, který server před lety spoluzakládal, vypuštění dokumentů obhajuje tím, že informace jsou hodnotné a "nachází se v centru geopolitického konfliktu". "Archiv ukazuje vnitřní fungování vlivné nadnárodní korporace," vysvětluje.

Kontroverzní představitel WikiLeaks se momentálně ukrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně, a to kvůli obvinění ze sexuálního útoku na dvě švédské ženy.

Peripetie s premiérou filmu

Dokumenty se na internet nedostaly poprvé. Unikly už ke konci loňského roku, nicméně tehdy nebyly tak lehce přístupné. K médiím tak doputovaly například informace týkající se platů, čísla sociálního pojištění zaměstnanců nebo e-maily spolupředsedkyně Sony Pictures Amy Pascalové.

K útoku došlo v listopadu, jen několik týdnů před vypuštěním Severní Koreou kritizovaného amerického snímku The Interview, který si pohrává s myšlenkou atentátu na vůdce KLDR Kim Čong-una.

USA věří, že za útokem stojí právě severokorejský režim, respektive jeho vojenská rozvědka RGB. Na zemi proto uvalily další sankce. Pchjongjang ale zodpovědnost za útok popírá, přestože ho označuje za "spravedlivý čin".

Sony uvedení filmu kvůli hrozbám teroristických útoků na kina nejprve zrušila, později ale částečně změnila názor a v menším rozsahu snímek do některých menších kin pustila. Snímek byl distribuován hlavně po internetu. Během několika dní na něm společnost utržila více než 15 milionů dolarů.

Komedie The Interview se od té doby stala součástí propagandy zaměřené proti Pchjongjangu. Jihokorejský aktivista I Min-bak se například snaží film do KLDR dostat neoficiální cestou. Přes společnou hranici posílá horkovzdušné balóny s DVD kopiemi.

 

Právě se děje

Další zprávy