Vyšetřování: Rukojmí ze Sydney zabila policejní kulka

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
29. 1. 2015 14:28
Padesátiletý Man Haron Monis v půli prosince obsadil kavárnu v Sydney s 18 rukojmími. Nepřežil on a další dva lidé.
Vzpomínka na mrtvé. Snímek z poloviny prosince 2015.
Vzpomínka na mrtvé. Snímek z poloviny prosince 2015. | Foto: Reuters

Sydney - V Austrálii začalo koronární vyšetřování útoku z poloviny prosince, při kterém padesátiletý Man Haron Monis obsadil kavárnu v obchodní čtvrti v centru Sydney a zajal 18 rukojmích.

Tři lidé - včetně útočníka samého - jeho akci s tragickými následky nepřežili.

Začátek vyšetřování ukázal, že zatímco čtyřiatřicetiletého muže zastřelil útočník sám, o čtyři roky starší ženu zasáhly fragmenty kulky z policejní zbraně.

Úlomky z policejních střel zranily také další tři rukojmí, informovala na základě čtvrtečního zasedání agentura Reuters.

Žádné spojení Monise s organizací Islámský stát (IS) se dosud nepotvrdilo.

Vyšetřování posoudí zásah policie

Vyšetřování má za úkol zjistit, jak přesně trojice zemřela a zda se tomu nedalo předejít. Zároveň bude posuzovat postup policistů a zjišťovat, jestli bylo pro zvládnutí situace s rukojmími skutečně nejvhodnější ji vyhodnotit jako teroristickou událost.

Takzvané koronární soudy jsou řízení specifická zejména pro anglosaskou kulturu, v nichž vede vyšetřování koroner.

Do jeho jurisdikce spadá zejména zjišťování okolností ohledně určování příčin úmrtí. Mimo jiné může nařizovat pitvy či zahajovat vyšetřování.

Právní zástupce Jeremy Gormley, který koronerovi státu Nový Jižní Wales v případu asistuje, na začátku zasedání uvedl, že oběť Katrina Dawsonová byla "zasažena šesti úlomky z policejní kulky - či více kulek - které se odrazily od tvrdého povrchu a vnikly jí do těla".

"Nebudu poškození těla paní Dawsnonové popisovat podrobněji než to, že řeknu, že jeden úlomek zasáhl jednu z hlavních cév. Rychle ztratila vědomí a zemřela krátce nato." Dawsonová pracovala jako advokátka a byla matkou tří dětí, připomněl server BBC.

Druhou z obětí - Toriho Johnsona - zastřelil kulkou do hlavy přímo padesátiletý útočník původem z Íránu, který celou tragédii v kavárně Lindt Chocolate Cafe zosnoval.

Vystřelil jen pětkrát

Lidé přítomní na zasedání se ve čtvrtek dozvěděli, že sám Monis během celého obléhání vystřelil pouze pětkrát. Prvně na rukojmí, kteří utíkali pryč, podruhé právě na Johnsona a naposledy pak během přímého policejního zásahu. Trefil se ale jen jednou.

"Žádná ze střel, které vystřelil - kromě jediné, která zasáhla a zabila pana Johnsona -, netrefila nikoho dalšího," cituje Gormleyho server The Australian. V kapse měl Monis dalších 21 nábojů.

Sám padl, hned jak policie po dlouhých hodinách čekání vstoupila do kavárny. Monise zasáhly nejméně dvě kulky do hlavy a dalších 11 fragmentů či kulek do těla.

Britové pomohou posoudit policejní postup

Koroner v mediálně propíraném případě požádal o nezávislé přezkoumání postupu australské policie. Na starosti ho budou mít policejní specialisté z Velké Británie.

"Otázky ohledně využití policejních odstřelovačů, jestli čekat, nebo ihned jednat, byly na veřejnosti diskutovány. Očekávám ve všech těchto záležitostech důkazy. Pokud se v policejním přístupu k obléhání objevily nedostatky, budou odhaleny," doplnil Gormley. Ve čtvrtek zahájené vyšetřování okolností smrti tří lidí a policejního postupu potrvá zřejmě několik měsíců.

V Austrálii kromě koronálního vyšetřování probíhá zároveň několik dalších šetření, která se zaměřují na různé okolnosti případu. Vládní vyšetřovatelé například zjišťují, jak se útočník dostal ke zbrani nebo proč byl propuštěn na kauci, když čelil podezření ze spoluviny na vraždě své exmanželky, připomněla Reuters.

Kromě toho Monis čelil několika desítkám nařčení ze sexuálního napadení a před třemi lety byl shledán vinným za to, že rodinám australských vojáků v Afghánistánu rozesílal výhružné dopisy, doplnila agentura.

Batoh ze zad nesundal

Celý incident v kavárně v obchodní čtvrti v Sydney se odehrál loni během asi sedmnácti hodin ve dnech 15. a 16. prosince.

Na čtvrtečním zasedání padlo, že Monis podle všeho vešel do kavárny maskován v basebalové čepici, dlouhých kalhotách a s velkým černým batohem. V ruce měl velkou modrou igelitku. Objednal si kafe a čaj. Asi o 30 minut později chtěl mluvit s místním manažerem - a jednou z obětí - Johnsonem. Následně nechal zamknout dveře, oblékl si vestu, vzal si pokrývku hlavy a začal vyhrožovat, že má v batohu - který měl po celou dobu na zádech - bombu. Později mimo jiné přinutil Johnsona, aby zavolal na tísňovou linku a nahlásil útok Islámského státu (IS).

Gormley nicméně doplnil, že vyšetřování dosud nepoukázalo na žádné spojení mezi útočníkem a IS. Motivy jeho počínání má podle Gormleyho osvětlit až vypracování psychologického profilu. Před útokem se Monisovi podle všeho kvůli jeho problematické minulosti nepodařilo najít zastání ani v místní muslimské komunitě.

Řadě rukojmí se podařilo utéct ještě před přímým policejním zásahem, na který si přítomní počkali asi šestnáct hodin. Razii spustila právě vražda Johnsona. Policejní odstřelovač zahlédl, jak Monis klečícího muže střelili zezadu do hlavy, připomněl server BBC.

 

Právě se děje

Další zprávy