Vypněte topení, zhasněte světla. Vymoženosti moderního světa škodí lidskému zdraví

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
14. 10. 2015 19:20
Využíváním ústředního topení a umělého osvětlení lidé oslabují svůj imunitní systém. Lidské tělo, které se po tisíce let vyvíjelo tak, aby reagovalo na změny ročních období, žije v domnění permanentního léta. Může být proto více náchylné k onemocnění civilizačními chorobami.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Ústřední topení a umělé osvětlení negativně působí na lidské zdraví.

Takto uměle vytvořené "věčné léto" a "věčný den" mohou vážně poškozovat imunitní systém, a dokonce vést ke zkracování života.

Lidé se, stejně jako ostatní živočichové, po miliony let vyvíjeli tak, aby se dokázali přizpůsobit změnám ročních období. Vymoženosti moderní doby však dokážou tento mechanismus dokonale zmást.

Lidské geny zvládnou tělo ochránit před sezónními onemocněními, jako je například chřipka.

V létě se tyto geny utlumí, aby mohly začít fungovat jiné.

Kvůli možnosti celoročního vytápění však lidské tělo žije v domnění, že je léto neustále. S využíváním umělého osvětlení dlouho do noci navíc lidé svému organismu nedopřejí ani dostatek odpočinku.

Stejně jako nám naše tělo podle denního rytmu říká, kdy máme jít spát a kdy vstávat, funguje i na základě sezónního rytmu.

Světlo a teplo 24 hodin denně, 365 dní v roce

"V průběhu dvacátého století náš druh vyvinul technologie, které umožňují ovládání světla a teploty navzdory našemu životnímu prostředí, a lidé ve vyspělých společnostech nyní tráví převážnou většinu svého života v podmínkách, které napodobují léto," vysvětluje lékař Tyler Stevenson z univerzity v Aberdeenu. "Toto takzvané věčné léto je charakterizováno tepelnou a světelnou kontrolou, která nekoresponduje se sezónními rytmy.”

Britský list The Telegraph informoval o objevu vědců z univerzity v Cambridge, že až čtvrtina lidských genů vykazuje jasné známky sezónnosti.

Tyto sezónní geny vykazují větší aktivitu během zimních měsíců u lidí žijících na severní polokouli a během letních měsíců naopak u lidí žijících na jižní polokouli. V oblastech blízko rovníku - kde jsou teploty stabilně vysoké po celý rok - vědci zaznamenali podobný vzorec. Geny v tomto případě reagují na období dešťů a s ním spojená onemocnění, jako je například malárie.

Tato jedinečná vlastnost lidského organismu je ale tlumena moderním způsobem života. V dnešní době dokážou lidé ve vyspělých společnostech zůstat po celý rok v teple a suchu, a tak není imunita založená na sezónních genech tolik potřebná. Tím se ale mohou zhoršovat autoimunní onemocnění - jako například artritida -, kdy tělo v podstatě napadá samo sebe.

Lidé jsou tak vystaveni většímu riziku onemocnění. I přes teplé oblečení, topení a umělé osvětlení se totiž kratším dnům a nižším teplotám přesto zcela nevyhneme. Moderní nonstop způsob života může způsobovat naopak zvýšení rizika moderních civilizačních chorob.

 

Právě se děje

Další zprávy