Vymítání démonů v Maroku. Lidé trpí bez jídla a v řetězech

ČTK ČTK
25. 4. 2014 20:50
V celém marockém království je jen asi 400 psychiatrů, tedy méně než ve švýcarské Ženevě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bujá Umar - Záhadné ticho mauzolea v marockém Bujá Umar občas přeruší táhlý křik. Za vysokými zdmi tu čekají choré duše, až budou zbaveny démonů, píše agentura AFP.

Stovky Maročanů, o nichž jejich příbuzní soudí, že je sužují zlí duchové - od schizofreniků po narkomany -, svěřují jejich rodiny zařízení v Bujá Umar, aby zde z nich tyto duchy vyhnali.

Podle legendy má toto místo, kde byl v 16. století pohřben muslimský světec, jehož duch zde prý dosud zůstává přítomen, magické účinky.

Mnozí se však ptají, co se vlastně ve svatyni děje. Jsou duševně nemocní uzdravováni díky moci tohoto ducha, nebo žijí v "pekle", jak tvrdí jeden bývalý pacient?

Údaje zveřejněné místním tiskem o počtu pacientů, jichž prý má být asi tisícovka, nelze ověřit. Redaktorovi AFP, který se chtěl podívat dovnitř, byl odepřen přístup.

V řetězech a bez jídla

Muhammad Ubulí z Marockého sdružení pro lidská práva tvrdí, že tu jsou nemocní spoutáni řetězy, prý jim je odpírána potrava a jsou biti, takže se zařízení podobá spíše jakémusi marockému Guantánamu.

"Nemáme nic proti tomu, aby tomu lidé věřili, ale znepokojuje nás, jakému utrpení jsou vystaveni ti, kdo sem byli umístěni," prohlašuje.

Jedno ze vzácných svědectví podává bývalý narkoman Muhammad z Tangeru. Prohlašuje, že si tu "během jednoho roku prožil pravé peklo" a přišel přitom o jedno oko. Jeho rodina ho sem přivedla v roce 2006. Než jej odsud dostal jeho bratr, zažil tu psychický nátlak a špatné zacházení.

Problém s uzavřením

Marocká aliance pro občanství a lidská práva loni v prosinci upozornila na Bujá Umar jednu delegaci OSN. To přimělo ministra zdravotnictví Husína Luardího k ujištění, že chce zařízení uzavřít - ovšem v rámci daných možností.

Foto: Aktuálně.cz

"Učiním, co je v mých silách. Bohužel takové rozhodnutí není v pravomoci ministerstva zdravotnictví," upřesnil.

Problém s uzavřením Bujá Umar ukazuje, jak jsou v marocké společnosti hluboce zakořeněny některé pověry, jako je víra v džiny, dobré nebo zlé duchy, o nichž se zmiňuje korán, byť posvátný text doporučuje, aby se člověk odevzdal vůli boží.

86 procent Maročanů věří v duchy

V duchy věří podle loňské studie americké expertní skupiny Pew Research Center 86 procent marocké populace. V posledním desetiletí byla navíc tato lidová víra podle sociologů povzbuzována jako brzda radikální ideologii.

Mystická forma islámu súfismus, která se objevila v 8. století a je plná rituálů a zaříkávání, zažila podle expertů za vlády Muhammada VI. obrodu jako prostředek prosazování umírněného a tolerantního islámu.

Foto: Simona Holecová

"Ministerstvo zdravotnictví nemůže zavřít Bujá Umar, protože slouží politickému cíli, navíc existuje ze sociálních a kulturních důvodů," prohlašuje univerzitní profesor Zakaríja Rání.

Bujá Umar je komplexní, velmi citlivá otázka, přiznává nejmenovaný zdroj na ministerstvu pro záležitosti islámu, které zodpovědnost za zařízení svaluje na resort zdravotnictví.

"Jak můžete uzdravit někoho, kdo se násilně projevuje? Uvězníte ho, částečně proto, aby byl chráněn před sebou samým, aby se jeho násilí, které je jakousi slepou silou, zastavilo," ujišťuje tento zdroj.

400 psychiatrů v celé zemi

Bujá Umar rovněž ilustruje nedostatky v péči o duševně nemocné, kteří byli desítky let přehlíženi, soudí experti. V celém marockém království je jen asi 400 psychiatrů, tedy méně než v Ženevě, vysvětluje šéflékař marocké psychiatrické kliniky Ar-Rází ve městě Salé Džalál Tufík.

Pranýřuje mimořádně negativní postoje vůči duševně nemocným, které v Maroku vládnou. "Úroveň znalostí je tak nepatrná, že si mnozí vykládají projevy deprese nebo úzkosti jako známku prokletí," říká. "Spoléhají se na svaté a přicházejí k nám teprve tehdy, když jsou nemocní ve velmi špatném stavu," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy