Volby ve Švédsku vyhrála opoziční levice, většinu ale nemá

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 9. 2014 6:10
Po osmi letech tak končí u moci středo-pravicová koalice premiéra Fredrika Reinfeldta.
Premiér Fredrik Reinfeldt vládl Švédsku se svou středo-pravicovou koalicí dvě volební období. Teď se dočkal porážky
Premiér Fredrik Reinfeldt vládl Švédsku se svou středo-pravicovou koalicí dvě volební období. Teď se dočkal porážky | Foto: Reuters

Stockholm - Dosud opoziční sociálnědemokratická strana vyhrála nedělní parlamentní volby ve Švédsku, poznamenané vzestupem krajní pravice.

Premiér Fredrik Reinfeldt už uznal porážku a ohlásil, že podá demisi. "Švédský lid rozhodl. V důsledku zítra (v pondělí) podám demisi," řekl svým stoupencům muž, jenž stál v čele středopravé vlády od roku 2006.

Reinfeldt také oznámil, že odstoupí z čela své konzervativní Umírněné koaliční strany, která získala jen necelou čtvrtinu hlasů oproti 30 procentům před čtyřmi lety.

Po sečtení téměř 99 procent hlasů vedou sociální demokraté s 31,2 procenta hlasů, což znamená, že vůdce strany Stefan Löfven bude pravděpodobně pověřen sestavením nové vlády.

Jeho misi však zřejmě zkomplikuje pozoruhodný vzestup radikálně pravicových Švédských demokratů. Ti se podle agentury AFP stávají třetí nejsilnější švédskou politickou stranou se ziskem přibližně 13 procent hlasů, zatímco v minulých volbách před čtyřmi lety dostali 5,7 procenta.

"Jsme teď pány hry. Je zjevné, že ostatní (strany) na nás od nynějška budou muset brát zřetel. Je třeba vládnout zemi a to bude těžké, pokud nebudou ochotni s námi mluvit," prohlásil vůdce této protipřistěhovalecké strany Jimmie Åkesson (35).

Sedm ostatních parlamentních stran až dosud vylučovalo jednání se Švédskými demokraty, kteří by podle projekce veřejnoprávní televize SVT měli v parlamentu posílit z 20 na 47 poslanců.

Koalice sociálních demokratů se Zelenými a Levicovou stranou by měla získat 160 mandátů, zatímco čtyři středopravé strany 142.

K dosažení parlamentní většiny je zapotřebí nejméně 175 mandátů.

Levicová Feministická iniciativa se ziskem 3,1 procenta hlasů zůstala pod čtyřprocentním prahem, jehož překonání je podmínkou pro vstup do parlamentu.

Löfven se jako pravděpodobně nový vůdce země bude moci opřít o dobrý stav ekonomiky a veřejných financí, ale čekají jej složitá jednání o sestavení vlády. Další výzvu představuje i nespokojenost mnoha Švédů s velkorysou přistěhovaleckou politikou, z níž zřejmě pramení úspěch krajní pravice.

Löfven před svými přívrženci již ohlásil, že je připraven pustit se do sestavování nové vlády a že koaliční rozhovory zahájí se Zelenými. Nabídl rovněž nataženou ruku "ostatním demokratickým stranám", které by byly ochotné s ním spolupracovat, s výjimkou Švédských demokratů. Vyjednávání s krajní pravicí vyloučil.

 

Právě se děje

Další zprávy