Vobořil: Bavory chápu, na pervitin ale represe nestačí

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
23. 3. 2013 7:00
Rozhovor s národním protidrogovým koordinátorem o pašování drog do Německa

* Němci si stěžují na příliv pervitinu z Česka. Proč Bavorsko tolik děsí, vysvětluje český národní protidrogový koordinátor. * Po statistice a rozhovoru s bavorským ministrem přinášíme pohled z Čech.

Praha - Uživatel pervitinu děsí okolí víc než uživatel heroinu. Je totiž mnohem víc vidět. Není "uklizený" v ústraní, toxické psychózy ho naopak vyhánějí ven, mezi lidi.

Podle Jindřicha Vobořila, českého národního protidrogového koordinátora, je právě tohle důvod, proč pervitin z Česka tolik straší sousední Němce. Hlavně ty ze Saska a Bavorska, kam drogu prodávají hlavně zdejší Vietnamci.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz ale zároveň upozorňuje: Policejní represe na likvidaci toho, co nazývá "lokální epidemií" v pohraničí, nestačí. Na německé straně je třeba vybudovat síť komunitních center, která pervitinového uživatele co nejdřív zachytí.

Jinak budou mít Sasové a Bavoři opravdový problém.

Aktuálně.cz: Odkud se bere pervitin, který míří na německý trh?

Výroba pro Německo je něco úplně jiného než varny a výroba pro český trh. Tady si to pořád dominantně vyrábějí samouživatelé, kteří na sebe nabalí určitou skupinu lidí. Trh je tu saturovaný vlastní výrobou, většinově samotnými uživateli. Něco úplně jiného jsou Bavoři a Sasové. Ti si kupují pervitin z vietnamské výroby.

Český pervitin zabavený v Německu.
Český pervitin zabavený v Německu. | Foto: Bundeszollverwaltung

A.cz: Je to skutečně výlučně vietnamská komunita, která prodává na německý trh?

Vietnamci u nás každopádně takřka výlučně vyrábějí pro ně.

A.cz: Liší se něčím české a vietnamské "zboží"?

Vietnamci vyrábějí pervitin levněji a kvalitněji. Pro srovnání: Současná česká výroba se pohybuje kolem 60 procent čistoty metamfetaminu v látce, vietnamská je asi 75 procent.

A.cz: Vietnamské varny jsou většinou v pohraničí?

To je otázka spíš na policii. Pokud já vím, ne vždycky, něco z toho se vyrábí i ve vnitrozemí. Ale samozřejmě platí: Kde je větší koncentrace, tam se toho odehrává víc.

Policie říká, že to vyrábějí doslova někde v rákosí, na koleni u řeky na plynovém vařiči.

A.cz: Jak dlouho trvá pervitin vyrobit?

Česká pervitinová kuchařka.
Česká pervitinová kuchařka. | Foto: Policie ČR

Zabere to samozřejmě čas. Čistota se ostatně odvíjí od toho, kolik času, kolik hodin tomu výrobce věnuje.

Hodinová až dvouhodinová výroba vede k tomu, že čistota je menší. Za pět šest hodin je látka čistější. Vietnamci to opravdu vyrábějí s tím, že nabízené zboží má mít kvalitu.

A.cz: Pervitin pak distribuují hlavně přes tržnice u hranic?

Myslím, že v pohraničí fungují distribuční sítě, které jsou napojené na původní "vietnamskou" drogovou komoditu - konopí.
Konopí Vietnamci vyrábějí takzvaně "indoor", tedy s pomocí lamp a s mnohonásobně vyšším obsahem THC, než jaký má konopí pěstované venku v květináči nebo na poli.

Vietnamská komunita je výrazným distributorem konopí dlouhodobě, už řadu let, a to nejen na hranicích České republiky. Ve chvíli, kdy má tahle skupina klientelu, která od ní kupuje jeden typ drogy, kupuje - logicky - i druh další.

První den metadonového autobusu:

A.cz: To, že se vietnamská komunita teď zaměřuje na výrobu pervitinu, ale neznamená, že by přestala s pěstováním a prodejem konopí... Nebo pervitin konopí vytlačil?

Získat relevantní data z černého drogového trhu je mnohem těžší, než získat například data o množství uživatelů drog. Zda někdo má zkušenost s drogou, nebo ne, to se dá celkem dobře anonymně zjistit. A lze z toho udělat jakousi statistiku. Ale kolik Vietnamců vyrábí jaké množství konopí nebo pervitinu, to se dá zjistit mnohem hůř.

A.cz: A co odvodit to od množství drogy, které zabaví kupříkladu policie? Nebo od počtu varen, které odhalí?

Protidrogové policejní kontroly na Folmavě.
Protidrogové policejní kontroly na Folmavě. | Foto: Vojtěch Marek

Ale to není jasný důkaz, že produkce drogy statisticky narůstá. Za jednorázovým úspěchem policie, třeba zabavením velkého množství drogy naráz, může být dva roky trvající policejní práce. Těžko z toho tedy vyvodit závěr, že se drogy vyrábí víc.

A.cz: Proč se Vietnamci v Česku rozhodli zrovna pro pervitin?

Pervitin "nasedl" na konopí, ve kterém - jak jsem říkal - jsou aktivní již dlouho. S heroinem už obchodují jiné skupiny. Pervitin je v tuhle chvíli místo na trhu.

V Evropě obecně klesá poptávka po heroinu a stoupá poptávka po syntetických drogách. A pervitin je jedna z nich.

A.cz: V Bavorsku jsou každopádně problémy s pervitinem čím dál větší. Bavoři si stěžují, že jejich policie v roce 2011 zabavila 11,7 kilogramů pervitinu, o 109 procent víc než o rok dřív. Loni to bylo už 14,3 kilogramu...

To ale nemusí svědčit vůbec o ničem...

A.cz: ... protože to vypovídá jen o tom, kolik drogy dokázali zachytit? Nebo proč?

To není relevantní statistika. To je jen statistika o množství zabavené drogy. Tečka.

A.cz: Stěžují si tedy Bavoři a Sasové zbytečně?

Ale ne, já Bavorům rozumím. Je to tradiční katolická konzervativní komunita, mnohem víc než v jiných částech Německa. A ta si - jakmile se tam pervitin opravdu rozšíří - s takovým problémem vůbec nebude vědět rady.

Mezi narkomany:

Pervitinový uživatel je totiž v mnoha ohledech děsivější než uživatel heroinu.

A.cz: Jak to?

Heroinový uživatel si někde zaleze, není vidět. Pervitinový uživatel ale nespí, provokuje, objevují se u něj takzvané toxické psychózy, při nichž lidé halucinují, mají paralelní představy. Běhají po náměstích, po střechách...

Pokud se dostane do toxické psychózy, vyděsí jediný člověk i celé město nebo vesnici. Heroinový uživatel tohle nikdy neudělá.

Ten, kdo je na pervitinu déle, za týden zhubne třeba osm deset kilo, mění se před očima (což u heroinu není tak viditelné). Hlavně ale - jak říkám - "blázní".

A.cz: A to je podle vás to, co Bavory děsí.

Ano, pro tuhle tradiční komunitu je něco takového odstrašující.

Zastavit lokální
Zastavit lokální | Foto: Vojtěch Marek

Zažil jsem to v Londýně, kde jsem pracoval. Mí britští kolegové, kteří měli s uživateli drog třicetiletou zkušenost, vůbec nevěděli, co dělat s lidmi na amfetaminu. Byli totiž zvyklí na uživatele heroinu, tudíž na úplně jiné chování drogově závislých.

Zachytit heroinové uživatele je celkem snadné - když se jim nabídne substituční léčba a podobně - skupina uživatelů pervitinu je ale mnohem složitější.

A.cz: Substituční léčba u pervitinu nefunguje?

Ne, možností substituční léčby není moc, například kvůli obavám z toxických psychóz. Je to prostě strašně složitá skupina lidí, mnohem složitější než u heroinu.

A.cz: Jak velká je tahle "pervitinová" komunita v Česku? V porovnání se světem...

Hodně velká, určitě největší. V Česku je mezi problémovými uživateli drog pervitin tradičně droga číslo 1. Tedy nepočítáme-li rekreační uživatele, kde samozřejmě dominuje marihuana.

Problémových uživatelů je u nás odhadem necelých 40 tisíc, 32 tisíc z nich jsou uživatelé pervitinu.

A.cz: Kolik procent v Česku vyrobeného pervitinu jde do Německa?

Není to moc.

Legální drogy ve Stodolní:

A.cz: Němci tvrdí, že česká produkce jde hlavně do Německa...

Ne, to jsou jen politické proklamace.

Na druhé straně bych to riziko určitě nepodceňoval. Už dlouho říkám: Pojďme do evropské protidrogové strategie vložit opatření zaměřená na lokální epidemie. Není to totiž problém jen pervitinu.

Opakovaně jsme Němce a Rakušany upozorňovali, že pervitin může způsobit lokální epidemii. Že to přes hranici přeteklo až teď, je vlastně zázrak.

A.cz: Němci jdou momentálně cestou represí - tvrdších kontrol, zásahů. Češi na české straně hranic ostatně také, i tam se teď zasahuje intenzivněji než dřív.

... a já říkám: Na Vietnamce to možná bude mít ten vliv, že si dají větší pozor, možná se někam přesunou.

Ale je tu další riziko, které známe ze všech kontinentů: Ve chvíli, kdy bude represe účinná, naučí se uživatelé drogu vyrábět přímo tam, v Sasku a Bavorsku. Stalo se to ostatně všude.

Vozí-li si Němci pervitin od Vietnamců z České republiky, musí nejprve překonat nějaké překážky a podstoupit rizika, aby si drogu opatřili. Jakmile si ale drogu začnou vyrábět sami a přímo v místě, kde žijí (což dobře známe třeba ze Spojených států), pervitin se u nich začne šířit mnohem rychleji.

A.cz: A co tedy radíte? Ano, represe je samozřejmě recept policie. Politici můžou navíc měnit zákony. A dál?

Foto: flickr.com

V německém pohraničí vůbec neznají takové ty "obyčejné" komunitní pracovníky, kteří dělají první kontakt, jdou do terénu, mají na starosti včasnou detekci, včasný záchyt, interakci, aby ten člověk včas přišel do služeb. Nepřijde-li, nabaluje na sebe další a další.

Pokud se takový člověk dostane včas do péče, máme zkušenost, že pak často spontánně abstinuje.

Jinými slovy: K pervitinu je potřeba se chovat jako k epidemii. Je třeba ji lokálně zachytit, pokusit se ji uchovat lokální.

A.cz: To mě překvapuje, že zrovna v Německu, dříve "západním", tyhle komunitní služby nefungují...

Protože nebyla potřeba. Měli tam "jen" heroin, pervitin ne. A heroinoví uživatelé si prostě přišli pro drogu na předpis a bylo to.

I v Německu existují komunitní služby, ale jen ve velkých městech. My to máme v každém větším městě, v Břeclavi, Znojmě, Hodoníně, Kyjově, v Teplicích...

Dokud se v Bavorsku nebude dělat masivní komunitní práce, lepší to nebude.

 

Právě se děje

Další zprávy