Vládní zakázka pro britské statistiky: Změřte štěstí!

ČTK ČTK
15. 11. 2010 19:00
Index štěstí se stane měřítkem kvality života už příští rok. Konzervativci plní slib.
"Je načase si přiznat, že život nejsou jen peníze." David Cameron a Florence Rose Endellion Cameronová v létě 2010. Index štěstí na maximu.
"Je načase si přiznat, že život nejsou jen peníze." David Cameron a Florence Rose Endellion Cameronová v létě 2010. Index štěstí na maximu. | Foto: Reuters

Londýn - Britská vláda bude měřit, zda jsou občané šťastní. Napsal to dnes britský list The Guardian. Záměr navazuje na prohlášení konzervativního premiéra Davida Camerona, který ještě v opozici tvrdil, že by stát měl měřit i celkovou duševní pohodu svých občanů, "protože život nejsou jen peníze".

Podle listu má vláda již koncem měsíce vyzvat šéfku Národního statistického úřadu Jil Mathesonovou, aby připravila otázky, které by zjišťovaly, jak jsou Britové šťastní. Mluvčí premiérovy kanceláře dnes tyto přípravy potvrdil a přislíbil, že podrobnosti budou brzy zveřejněny.

"Index štěstí" by měl být začít zjišťován zřejmě už na jaře a výsledky by měly být zveřejňovány zřejmě každého čtvrt roku vedle zavedených ukazatelů, jako jsou například výše příjmů nebo obavy z kriminality. Měla by se tak přesněji měřit kvalita života Britů.

Podobné záměry má i Francie a duševní pohodu Kanaďanů sonduje také tamější statistický úřad. Cameron brzy po svém zvolení do čela Konzervativní strany v roce 2006 řekl, že "je načase si přiznat, že život nejsou jen peníze, a je načase, abychom se zaměřili nejen na hrubý domácí produkt, ale také na vyrovnanost a pohodu občanů".

Podle různých průzkumů se celková spokojenost Britů za posledních 25 let víceméně nezměnila, přestože země je za tu dobu mnohem bohatší. Vláda nyní chce měřit spokojenost svých občanů systematicky a pravidelně a chce zjištění použít při tvorbě politiky, uvedl The Guardian.

Statistici tuší, že Britové jsou zhruba stejně šťastní jako před 25 lety. Jen o něco bohatší.
Statistici tuší, že Britové jsou zhruba stejně šťastní jako před 25 lety. Jen o něco bohatší. | Foto: Reuters

"Stále více převládá názor, že k měření spokojenosti lidí a pokroku je potřeba mnohem širší záběr a není možné se soustředit jen na hrubý domácí produkt," řekla Mathesonová.

Podle The Guardian jsou někteří vládní politici skeptičtí k tomu, zda zavádět "index štěstí" právě nyní. "Ale David Cameron dával i v opozici jasně najevo, že to je stejně relevantní i v těžkých ekonomických časech. Smyslem HDP je nakonec pomoci lidem vést uspokojivý život, a to je důležité v době růstu i poklesu," řekl listu The Guardian nejmenovaný vládní zdroj.

Britská vláda vychází i z práce dvou držitelů Nobelovy ceny za ekonomiku, Josepha Stiglitze a Amartji Sena, kteří vyzvali vlády, aby se nezaměřovali jen na HDP, ale také na spokojenost obyvatel a udržitelnost rozvoje. Podle nich by se mělo posuzovat také bohatství rodin a zda země ničí životní prostředí.

 

Právě se děje

Další zprávy