Vítězství nováčků nad matadory je inspirující, zhodnotil eurovolby na Slovensku Kiska

ČTK ČTK
26. 5. 2019 14:09
Také sobotní volby do Evropského parlamentu na Slovensku, ve kterých podle odhadů znovu oslabila nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD), potvrdily touhu lidí po změně. Na sociální síti to uvedl dosluhující slovenský prezident Andrej Kiska. Zároveň vyjádřil zklamání nad posílením krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS). Slovenské eurovolby podle odhadu vyhrála koalice neparlamentních proevropských stran Progresivní Slovensko (PS) a Spolu před Směrem-SD a LSNS Mariana Kotleby.
Končící slovenský prezident Andrej Kiska.
Končící slovenský prezident Andrej Kiska. | Foto: Matej Slávik

"Již ve čtvrtých volbách po sobě (krajské, komunální, prezidentské a nyní eurovolby) se ukazuje, že lidé si přejí změnu. Vítězství PS/Spolu? Blahopřeji! Překvapení, ale vítězství nových lidí v politice nad starými politickými matadory je nejen inspirující, ale i velmi potěšující," uvedl Kiska, kterému v polovině června skončí pětiletý prezidentský mandát a který dříve ohlásil založení vlastní strany.

Pokud se odhady výsledků voleb potvrdí, Směr-SD expremiéra Roberta by poprvé po letech nevyhrál celostátní hlasování. Strana zaznamenala ústup z dřívějších pozic již v parlamentních volbách v roce 2016, i v pozdějších krajských a komunálních volbách.

Předseda Směru-SD Robert Fico neuspěl v prezidentských volbách v roce 2014 a letos v březnu v rozhodujícím kole voleb hlavy státu zase prohrál místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, kterého Směr-SD podporoval.

Směr-SD v prohlášení zdůvodnil odsunutí strany na celkové druhé místo mobilizací voličů ve velkých městech a zejména v Bratislavě, kde lidé při hlasování dlouhodobě upřednostňují jiné strany než Směr-SD.

"Pro stranu Směr-SD to znamená důvod k zamyšlení, jak více komunikovat program strany ve městech, a zároveň více mobilizovat voliče na venkově, aby o osudu země nerozhodovalo jen hlavní město," napsala strana v prohlášení.

Premiér a místopředseda Směru-SD Peter Pellegrini v komentáři nehodnotil výsledky své strany, ocenil ale, že důvěru voličů získaly hlavně proevropské politické síly. Potěšení vyjádřil i nad dílčími údaji o účasti, která byla tentokráte vyšší než před pěti lety, kdy se eurovoleb na Slovensku zúčastnilo jen 13 procent voličů, nejméně v rámci unie.

Podle odhadu v sobotních eurovolbách propadly i zbylé dvě slovenské vládní strany, a to Most-Híd a nacionalistická Slovenská národní strana (SNS). "Je nám líto, že národně a vlastenecky cítící voliči uvěřili LSNS. Čas ukáže, že pan Kotleba (…) jen ublíží slovenské národní politice doma i v zahraničí," uvedla SNS.

"Čekají nás klíčové parlamentní volby, které - pevně věřím - překreslí politickou mapu Slovenska ve prospěch demokratických sil. Eurovolby ukázaly nejen, že to jde, ale také, že si to lidé velmi přejí," poznamenal Kiska, který se dlouhodobě vymezuje vůči politice Směru-SD.

Parlamentní volby na Slovensku jsou naplánovány na příští rok.

 

Právě se děje

Další zprávy