Francois Lafond: Další útoky přijdou, bát se ale nesmíme

Martin Ehl Martin Ehl
30. 11. 2015 19:36
Problém se Sýrií je, že spojenci nechtějí v zemi dosáhnout stejných výsledků, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Francois Lafond, ředitel pařížského think tanku EuropaNova. Hlavní aktéři mají podle něj dvojí agendu - ruský prezident chce udržet u moci Bašára Asada, Američané to chtějí přesně opačně, ale nejsou v tom regionu už tak angažovaní. A francouzský prezident Francois Hollande se musí ukázat jako rozhodný lídr kvůli domácí extrémní pravici, obzvláště po nedávných krvavých teroristických útocích.
V Paříži platí od útoků z 13. listopadu mimořádná bezpečnostní opatření.
V Paříži platí od útoků z 13. listopadu mimořádná bezpečnostní opatření. | Foto: Reuters

Aktuálně.cz: Jak byl dosud prezident Hollande úspěšný v budování koalice a co je vlastně jeho cílem?

Francois Lafond: Francouzská zahraniční politika vůči (prezidentu Bašáru) Asadovi a jeho režimu byla dlouhodobě velmi tvrdá a říkala, že pro Sýrii neexistuje řešení s Asadem. Tuhle linku držel ministr zahraničí Laurent Fabius.

Po útocích na Charlie Hebdo letos v lednu nastala pomalá změna. Ministerstva zahraničí a obrany prosazovala dvě různé věci. Fabius proti Asadovi neintervenovat, zatímco ministerstvo obrany radilo prezidentovi intervenovat v Sýrii přímo.

Kvůli událostem z poloviny listopadu se názor prezidenta Francoise Hollanda přiklonil k tomu tam jít a porazit Islámský stát (IS), ať to bude mít pro syrský režim jakýkoli následek. Problém je, jak porazit IS.

Je tu také domácí francouzský politický problém, protože se blíží regionální volby. Extrémní pravice v nich získá více než dříve - dva klíčové regiony na severu a jihu - a poprvé může získat pozice v místní vládě.

A.cz: Proto potřebuje prezident Hollande v Sýrii uspět ?

Proto Hollande musí ukázat, že je odhodlán dosáhnout toho cíle. Nemůže si dovolit zůstat v situaci britského premiéra Davida Camerona, který říká "ano, bombardujme, ale musí mi to schválit poslanci".

Naposledy mu řekli ne při žádosti o útoky na syrský režim. Potom stejný argument použila Obamova administrativa a Francouzi v tom tak nějak zůstali sami.

Hollande by se proto rád ujistil, že má k dispozici velkou koalici, což ho dostává do středu hry, zatímco ještě před třemi týdny byl spíš někde na okraji i kvůli odporu vůči Asadovu režimu. A pokud chce udělat nějakou koalici s Ruskem, tak se nad tím musí zamyslet.

Problém se Sýrií je, že nechceme dosáhnout stejných výsledků. Hlavní aktéři mají dvojitou agendu: Putin chce udržet Asada u moci, jak dlouho to bude možné. Američané to chtějí přesně opačně, ale nejsou v tom regionu už tak angažovaní.

A.cz: Co může tedy Hollande vyhlásit jako svůj úspěch?

On za úspěch označí už to, že hovořil v uplynulých dnech se všemi hlavními hráči - Obamou, Merkelovou, Renzim, Putinem. Všichni řeknou, že bude víc útoků na Sýrii a bude třeba zajistit, aby víc útoků dopadlo na Islámský stát, a ne na Asadovy oponenty.

A aby nebylo víc problémů typu sestřelení ruského letadla Tureckem, čili více koordinace. Pak uvidíme více diplomatických jednání ve Vídni a další vývoj jako třeba, jaký režim bude moci být v Sýrii jako alternativa Asadovi, jak tlačit na IS.

Dohoda o klimatu

A.cz: Jakou roli v Hollandově iniciativě může hrát klimatická konference, která v pondělí začala v Paříži? Může Hollande být svého druhu globálním lídrem?

Určitě by něco takového chtěl, ale bude to mít hodně těžké. Člověk zodpovědný za konferenci, ministr zahraničí Laurent Fabius, bude chtít dosáhnout dohody a já odhaduji, že nějakou dosáhne.

Ale nebude to dohoda, kterou si představovali před několika měsíci. Celá francouzská diplomacie přitom pracovala na tom, aby se něco na konci konference domluvilo. Ale budou dvě překážky.

První jsou finance. Už dříve dostaly rozvojové země slib, že jim bohatší státy přispějí na úpravu ekonomik sto miliard dolarů ročně, aby snížily emise. Ale nejsem si jistý, že se tak děje. A rozvojové země mohou říct: slíbili jste nám peníze, ale nevíme o nich, takže nemyslíte své závazky vážně. Po nás chcete, abychom dělali víc než vy.

I když Obama chce dohody dosáhnout, nová kanadská vláda také, je liberální, ta předchozí odstoupila od kjótské dohody. Dalším potížistou bude Indie. Budou chtít dosáhnout dohody, ale není jisté, jaká bude a zda bude možné ji kontrolovat.

Obětuje Paříž Ukrajinu?

A.cz: Američané se bojí, aby Hollande - ve snaze porazit Islámský stát - nebyl příliš měkký vůči Rusku a neobětoval třeba ukrajinskou otázku a protiruské sankce, které se mají na konci roku obnovit. Hrozí něco takového?

Nemyslím, už se o tom mluvilo. Jasně jsme řekli, že nežádáme Rusko, aby něco podniklo v Sýrii výměnou za zrušení sankcí. Není to spojené.

Mluvil jsem nedávno s náměstkem ministra obrany Německa. Ptal jsem se ho na obnovu sankcí a řekl mi, že se to udělá. Němci jsou připraveni je obnovit. A jsem si jistý, že Francouzi neřeknou nic jiného. Takže si jsem jistý, že Hollande bude obě témata držet odděleně od sebe.

A.cz: Obáváte se nových útoků v Paříži během klimatické konference?

Ano, něco se může stát. Všichni to víme, premiér říká téměř každý den, že se něco může stát. Může to být zítra, může to být během konference, může to být v červnu příštího roku během mistrovství Evropy ve fotbale.

Ale možná hlavní rozdíl oproti tomu, co jsme viděli minulý týden v Belgii, je, že i když víme, že je velké riziko a jsme ve výjimečném stavu, tak pokračujeme dál v tom, co děláme. Nemůžeme si dovolit, aby teroristé získali dojem, že vyhráli. A nevyhráli. Když se něco stane, tak se něco stane. Ale oni nesmějí nabýt dojmu, že se bojíme toho, co dělají.

 

Právě se děje

Další zprávy