Věznice a internet. Místa, kde začne nová válka s džihádisty

Martin Novák Martin Novák
12. 1. 2015 5:30
Útočící džihádisté jsou často lidé s kriminální minulostí. Radikalizují se za mřížemi či u laptopu.
Amedy Coulibaly hovoří na videozáznamu, který se objevil na internetu po jeho smrti.
Amedy Coulibaly hovoří na videozáznamu, který se objevil na internetu po jeho smrti. | Foto: Reuters

Paříž/Praha – Po krveprolití ve Francii minulý týden se vrací otázka, která provází každý srovnatelný čin v Evropě, Spojených státech i jinde. Mohly tomu tajné služby, policie, a vůbec bezpečnostní struktury státu zabránit?

Jednoznačnou odpověď sotva někdo dá. Policie o existenci bratrů Kouachiových a názorech, které zastávají, věděla. Nevěděla ale to podstatné: že chystají teroristický útok.

Chérif Kouachi byl ve vězení v roce 2008 za nábor bojovníků pro Irák, Said Kouachi prodělal výcvik v roce 2011 v táboře Al-KáidyJemenu.

Francouzská média citují anonymní zdroj z rozvědky: zhruba od roku Saidova návratu do Francie oba bratři přerušili kontakty s jinými islamisty. Nedělali nic, čím by na sebe policii nebo tajné služby upozornili.

Je tedy možné, že útok plánovali dlouho a chtěli takzvaně "zmizet" z radarů. Pokud to tak bylo, podařilo se jim to.

"Problém je v tom, kolik francouzských občanů se připojilo k džihádistům v Sýrii nebo Iráku a kolik se jich vrátilo domů. Nemůžeme všechny monitorovat čtyřiadvacet hodin denně. Pokud neporušili žádné zákony, nemůžeme je soustavně sledovat nebo zadržet. Výzvědné služby nemohou předvídat, kdy se z radikála stane násilný terorista," řekl agentuře Reuters bývalý vysoce postavený analytik americké CIA Bruce Riedel.

Při pohledu na teroristické útoky islamistů v posledních deseti letech je nápadná shoda v jednom bodě. Většina útočníků měla kriminální minulost, za kterou seděla ve vězení, případně se právě ve vězení obrátila k fanatickému džihádismu.

Rekrutování ve věznicích a propaganda na internetu jsou pro Evropu velkou výzvou, kterou bude muset řešit, aby alespoň snížila pravděpodobnost dalších krvavých útoků.

Vrah z košer obchodu v Paříži Amedy Coulibaly byl ve vězení za ozbrojenou loupež a obchodování s drogami, právě za mřížemi se stal fanatickým islamistou.

Mehdi Nemmouche, který loni zastřelil čtyři lidi v Židovském muzeu v Bruselu, prošel stejnou cestu. Odsouzen byl za několik vloupání, z vězení se vrátil jako přesvědčený džihádista a odešel bojovat do Sýrie.

Mohammed Merah, který vraždil v březnu 2012 v Toulouse a okolí, rovněž strávil nějaký čas za mřížemi za kriminální delikty.

Ve Francii tvoří značnou část odsouzených muslimští přistěhovalci. Přesné číslo není známo, deník Le Figaro před časem vyčíslil jejich podíl jako šedesát procent.

Ideje radikálních islamistů (salafistů) za mřížemi často zabírají na lidi, kteří touží či potřebují po "kriminální dráze" začít nový život a nějakým způsobem se očistit. Příklon k radikálnímu islámu je příležitostí pro totální rozchod se společností a dosavadním způsobem života.

Příležitostí očistit se - a něco znamenat. Proto se k džihádismu uchylují i konvertité, kteří se jako muslimové nenarodili. Ostatně podle informací západních rozvědek odchází do řad Islámského státu v Sýrii nebo Iráku z Evropy značné procento těchto "novopečených muslimů," kteří v džihádu našli nový smysl svých životů.

Německý týdeník Der Spiegel loni popisoval poměry ve věznici ve Wiesbadenu, kde se šířila radikální literatura do chvíle, než tam přišel muslimský duchovní a okamžitě nařídil její stažení. Ve věznici v Lipsku úřady nechaly dlouho kázat radikálního imáma Hassana Dabagha, vyšetřovaného kvůli podněcování k rasové a náboženské nesnášenlivosti.

Americká FBI v jedné ze zpráv přiznala, že ve vězeňských knihovnách v USA bývá k dispozici džihádistická literatura z toho důvodu, že není přítomen nikdo, kdo by ji identifikoval a za zdi nápravného zařízení nepustil.

Belgická skupina, která si říká Šaríja pro Belgii a vyslala desítky mužů do Sýrie, sestává z velké části z bývalých vězněných kriminálníků. Obchodovali s drogami a prováděli ozbrojená přepadení.

Internetové stránky džihádistů sehrávají u mladých muslimů, kteří se rozhodli se většinové společnosti za něco mstít, podobnou roli. Doma na laptopu nebo tabletu si může každý naťukat stránky plné výzev k boji proti nevěřícím, k odplatě nebo i manuál, jak sestavit bombu nebo jinak poškodit nepřítele.

Několik webů se podaří uzavřít, vzápětí vznikají nové. Internet se stejně jako mnoho technických vymožeností před ním stal poslem dobrých, ale i špatných věcí…

Internetu se jako mocné zbraně chopil právě Islámský stát, jeho kvalitně natočená a profesionálně vyrobená propagační videa lákají mladé muslimy z celého světa, aby se stali hrdiny a přišli bojovat se zbraní v ruce za správnou věc.

Za jednoho z hlavních tvůrců videí a webové prezentace Islámského státu je považován bývalý německý raper Denis Cuspert, známý ve své rodné zemi (narodil se v Berlíně německé matce a ghanskému otci) pod přezdívkou Deso Dogg.

Za násilné trestné činy byl ve vězení, konvertoval k islámu, stal se džihádistou a odešel do Sýrie k Islámskému státu. Teď vyrábí jeho propagandu, která bombarduje muslimy po celém světě.

 

 

Právě se děje

Další zprávy