Ve Středozemním moři zřejmě utonuly stovky lidí. Další důvod, proč nestavět zdi, zní z Itálie

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 18. 4. 2016 15:51
Ve Středozemním moři zřejmě utonuly stovky uprchlíků, řekl v reakci na zprávy o čtyřech převržených lodích s migranty italský prezident Sergio Mattarella. Podle italské agentury ANSA na lodích cestovali zejména běženci ze Somálska, Etiopie a Eritreje. Úřady zatím nebyly schopny zprávy o tragédii potvrdit. Jen pár hodin předtím zachránila pobřežní stráž u libyjského pobřeží člun se 108 běženci, na palubě našla i šest mrtvých těl. Naplňují se obavy, že kvůli zavřené západobalkánské trase budou migranti k cestě do Evropy využívat trasy, kde mohou přijít o život. Nejčastěji z Egypta a Libye do Itálie.
Počet běženců mířících do Itálie vzrostl poté, co EU začala vracet uprchlíky z Řecka do Turecka.
Počet běženců mířících do Itálie vzrostl poté, co EU začala vracet uprchlíky z Řecka do Turecka. | Foto: Reuters

Řím - Před rokem došlo ve Středozemním moři k nejhoršímu neštěstí za několik desetiletí. Mezi severoafrickým pobřežím a italským ostrovem Lampedusa se převrhla loď s více než 700 běženci.

Nyní se množí informace, že došlo k dalšímu neštěstí. Sociální sítě i média zaplňují zprávy, že na moři zmizely stovky běženců, jejichž lodě se převrhly cestou ze severu Afriky do Evropy.

Egyptské, italské ani řecké úřady ale zatím nebyly schopny informace o tragédii potvrdit, uvedla agentura Reuters. Zprávu jako první přinesla BBC Arabic s odvoláním na somálského diplomata.

Čekáme na informace, uvedl ministr

Dosavadní zprávy hovoří o tom, že na čtyřech plavidlech bylo na 400 lidí. Podle italského prezidenta Sergia Mattarelly stovky běženců nejspíše utonuly.

Tři desítky lidí se podařilo zachránit, napsala italská agentura ANSA.

Informaci o neštěstí potvrdil i německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. V Lucemburku řekl, že podle jeho informací zemřelo při pokusu přeplout moře více než 300 běženců.

Italský ministr zahraničí Paolo Gentiloni řekl, že stále čeká na informace. "Snažíme se získat více informací, a to zejména ze strany egyptských úřadů," cituje ho britský server ITV.

"Jisté je, že máme ve Středozemním moři další tragédii, přesně rok po tragédii... v libyjských vodách," dodal s tím, že "jde o další silný důvod pro to, aby se Evropa zavázala, že nebude stavět zdi".

Italská i řecká pobřežní stráž uvedly, že zatím žádné informace o tragédii nemají. Podobně se vyjádřil i mluvčí Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) William Spindler. "Naše úřady v Egyptě, Itálii a Řecku se snaží o nahlášeném incidentu zjistit víc. Zatím ho ale nemůžeme potvrdit," uvedl Spindler.

Somálského diplomata v Egyptě, citovaného BBC, se agentuře Reuters zatím nepodařilo zastihnout.

Řecko se zavřelo, uprchlíci míří do Itálie

Nebezpečná cesta uprchlíků přes Středomoří byla migranty využívána hlavně v předchozích letech. Loni ale drtivá většina z milionu běženců zamířila do Evropy přes Turecko do Řecka a pak dále do středu Evropy.

To se však před časem změnilo. Balkánské země uzavřely hranice  - což zapříčinilo, že v Řecku uvízlo na 50 000 běženců -, Evropská unie se navíc dohodla s Tureckem, že běžence bude automaticky vracet.

Bezprostředně po uzavření hranic na Balkáně se objevila varování, že běženci začnou hledat jiné cesty, jak se do Evropy dostat. Jen minulý týden zachránili Italové na moři přes 2000 uprchlíků.

V neděli večer připlula pobřežní stráž asi 30 kilometrů od libyjského pobřeží na pomoc lidem ve člunu, který mířil do Itálie. Do bezpečí převezla 108 lidí včetně pěti žen. Na palubě člunu ale objevila šest mrtvých těl.

 

Právě se děje

Další zprávy