Hladoví Venezuelané jdou proti vládě. Prezident Maduro vyslal do ulic vojáky

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
1. 9. 2016 14:33
"Převezmeme Caracas!" S tímto heslem se do ulic venezuelské metropole chystá až milion lidí, kteří jsou nespokojeni s vládou prezidenta Nicoláse Madura. Opozice tak chce ukázat svoji sílu a prosadit konání referenda na odvolání hlavy státu. Maduro hovoří o pokusu o převrat, ulice Caracasu už týden hlídají vojáci a několik opozičních vůdců skončilo preventivně za mřížemi.
Foto: Reuters

Caracas – Z amazonského deštného pralesa urazili přes 600 kilometrů. Nejprve šli kus pěšky, chvíli museli jet na kánoích a nakonec se svezli autobusem. Do venezuelské metropole Caracasu ve středu dorazilo zhruba sto indiánů, většinou z kmene Piaroa.

"Přišli jsme se podívat, jestli propustí politické vězně," vylíčila jedna z původních obyvatel jihoamerické země reportérovi amerického listu The Washington Post.

Venezuelská vláda loni v prosinci zatkla a uvěznila několik lidí, které obvinila z volebních podvodů. Jimi se pokusila zdůvodnit to, že parlament ovládla opozice. Tři křesla v něm mají tradičně rezervované zástupci domorodých etnik, kteří se tak do kauzy rovněž zapletli.

Načasování cesty stovky domorodců do vzdálené metropole ale nebylo náhodné. V Caracasu se schyluje k jedné z největších demonstrací, které venezuelská opoziční koalice Mesa de la Unidad Democrática (MUD) pravidelně pořádá. Očekává, že město naplní až milion lidí.

Hladoví proti vládě

Obyvatele sužované hladem vyžene do ulic touha po sesazení současného prezidenta Nicoláse Madury, za jehož vlády se jejich životní úroveň výrazně zhoršila. Venezuelané již měsíce trpí nedostatkem jídla a luxusem jsou i základní suroviny.

Stěžují si, že jedí jednou, či maximálně dvakrát denně a před obchody s potravinami se tvoří dlouhé fronty. Po několika hodinách čekání jsou pak často konfrontováni s prázdnými regály a domů odcházejí s prázdnou náručí a kručením v žaludku.

Dalším palčivým problémem je akutní nedostatek léků a hospodářská situace, která se nelepší. Inflace se podle informací zveřejněných listem The Guardian pohybuje kolem 700 procent.

Demonstrace má ukázat sílu opozice a jejích příznivců. I proto je nazvána "Převzetí Caracasu".

Opoziční koalice se snaží vyhlásit referendum, ve kterém by si občané mohli odhlasovat odvolání prezidenta Madura. Podle průzkumu společnosti Venebárometro by teď s jeho sesazením souhlasilo 64 procent obyvatel.

Volební komise podle deníku El Observador ale upozornila, že v případě násilností se proces příprav referenda pozastaví.

Vojáci a preventivní zatýkání

Demonstrace má být mírumilovná, ačkoliv těch několik dřívějších se zvrhlo v násilí. Pořádková policie již několikrát proti aktivistům použila slzný plyn.

Vláda se na plánovanou akci pečlivě připravuje již několik týdnů. Do ulic Caracasu byli už minulý týden vysláni vojáci, kteří blokují některé příjezdové cesty. Až do 5. září nesmí nad Venezuelou létat soukromá letadla a drony. A několik opozičních vůdců bylo preventivně zatčeno pro obvinění, že plánují během protestů násilnosti.

Madurova administrativa se snaží demonstrace potlačovat s tím, že snahy opozice, která má od loňského prosince většinu v parlamentu, označuje za pokus o převrat.

Sám Maduro chce především předejít tomu, aby se referendum stihlo uspořádat do konce roku. Pak by totiž musel odstoupit a konaly by se nové volby. Pokud se mu ale podaří vše oddálit až na leden 2017, kdy uběhne polovina jeho funkčního období, na jeho místo by v případě jeho odvolání nastoupil viceprezident. Ten by pak v čele země stál až do řádného termínu voleb v roce 2019.

Záběry z pekařství ve venezuelském Caracasu ukazují vyloupení podniku za bílého dne. Obyvatelé krizí zkoušené země se uchylují k zoufalým činům. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy