V Turecku čeká na soud téměř deset tisíc lidí. Čistky po puči se dotknou 66 tisíc osob

ČTK ČTK
29. 7. 2016 20:00
Podle tureckého ministra vnitra Efkana Ala bylo po nezdařeném puči v Turecku zadrženo přes 10 tisíc lidí a z nich 9677 čeká na soud. O cestovní pas přišlo asi 50 tisíc lidí. V Turecku se odehrávají rozsáhlé čistky, které se dotkly podle agentury Reuters už 66 tisíc osob, z nichž 43 tisíc pracovalo ve školství. Ankara označuje za hlavního strůjce puče duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA a má stoupence nejenom v Turecku, ale i jinde ve světě.
Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan | Foto: Reuters

Ankara - Od nezdařeného puče v Turecku bylo podle ministra vnitra zadrženo přes 18 tisíc lidí a z nich 9677 čeká na soud. Pasy byly odebrány 50 tisíc lidí.

Ministr Efkan Ala řekl ve státní televizi TRT Haber, že 9677 osob z téměř 18 tisíc zadržených je formálně zatčeno a čeká je soud.

Část armády se v noci z 15. na 16. července pokusila svrhnout vládu. Pučisté byli ale rychle přemoženi, když prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval své příznivce, aby šli do ulic.

V Turecku se odehrávají rozsáhlé čistky, které se dotkly podle agentury Reuters už 66 tisíc osob, z nichž 43 tisíc pracovalo ve školství. Ministr Ala řekl, že téměř 50 tisícům lidí byly odebrány pasy.

Ankara označuje za hlavního strůjce puče duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA a má stoupence nejenom v Turecku, ale i jinde ve světě. Gülen podíl na puči odmítá a obvinil Erdogana, že je posedlý mocí.

Bojíme se o život

Zástupkyně Turků, kteří se k němu hlásí a žijí v Nizozemsku, dnes oznámila, že mnozí Gülenovi příznivci v Nizozemsku čelí hrozbám a bojí se o život.

Saniye Calkinová, která stojí v čele Gülenovy organizace Hizmet v Nizozemsku, prohlásila, že se členové drží v ústraní, protože mají strach o život. Někteří dostali pohrůžky zabitím, jiní čelili fyzickým útokům, vandalismu a žhářství.

"Rozvinul se tu hon na čarodějnice, který mezi Turky v Nizozemsku vyvolal velké napětí. Jsou to znaky Erdoganova zasahování v Nizozemsku," řekla Calkinová. Členové hnutí Hizmet prý incidenty nahlásili policii a podobné případy se vyskytly v sousedním Německu, kde žije největší turecká komunita v Evropě. V Nizozemsku je asi půl milionu Turků a ke Gülenovu hnutí, které organizuje charitu, školy a kulturní instituce, se hlásí několik tisíc z nich.

Německý tisk napsal, že Turecko chce, aby mu Německo vydalo Gülenovy stoupence. List Frankfurter Allgemeine Zeitung to ale vyloučil a použil slova kancléřky Angely Merkelové, která řekla, že je Německo vázáno procedurou právního státu. Premiér Bádenska-Württemberska Winfried Kretschmann listu řekl, že turecký konzul ve Stuttgartu jeho vládu požádal, aby zahájila vyšetřování institucí vázaných na Gülenovo hnutí. "Samozřejmě, že to neuděláme," řekl Kretschmann a kritizoval Turecko za pokus ovlivnit německé úřady.

Potíže kvůli Gülenovi má také ázerbájdžánská nezávislá televize ANS. Tamní soud jí dnes odebral licenci a televize zastavila vysílání. Původně totiž ohlásila, že dnes odvysílá rozhovor, který s Gülenem natočila po puči.

Ázerbájdžán udržuje těsné vztahy s Tureckem, které stálo na straně Baku v konfliktu o Náhorní Karabach.

Televize ANS patří třem ázerbájdžánským podnikatelům a je považovaná za nezávislou. Její vedení označilo rozhodnutí soudu za nedemokratické a chce se proti němu odvolat. Jeden z jejích reportérů, který působí ve Washingtonu, natočil s Gülenem rozhovor, který nebyl zatím nikde odvysílán.

Turecko je pro Evropskou unii nepostradatelný partner, na tom se nic nezmění. Zatím se nedá říct, že by vykročilo mimo právní rámec, říká Povejšil. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy