V Thajsku zvolili nového premiéra. Letos už třetího

Pavel Vondra
15. 12. 2008 11:09
Abhisit Vejjajiva musí udržet křehkou parlamentní většinu a oživit ekonomiku
Nový thajský premiér Abhisit Vejjajiva na tiskové konferenci po svém zvolení
Nový thajský premiér Abhisit Vejjajiva na tiskové konferenci po svém zvolení | Foto: Reuters

Bangkok - Thajská politická scéna zažívá mimořádně bouřlivý rok. Do funkce předsedy vlády byl dnes zvolen dosavadní vůdce opozice Abhisit Vejjajiva.

Stal se tak už třetím ministerským předsedou za poslední tři měsíce.

Oba jeho předchůdci museli skončit z rozhodnutí soudu a i když 44letému šéfovi Demokratické strany podobný osud s největší pravděpodobností nehrozí, jeho pozice rovněž není záviděníhodná.

Na pokraji recese

Thajsko totiž stojí na pokraji hospodářské recese. A i když má 44letý Abhisit coby absolvent oxfordské univerzity diplom z ekonomie, jedině zázrak může odvrátit hrozící zpomalení růstu.

Tím spíš, že se země potýká s dramatickým propadem v oblasti cestovního ruchu, který je tradičním zdrojem příjmů thajské ekonomiky.

Na thajský cestovní ruch těžce dopadly problémy, které turistům způsobila sedmidenní blokáda mezinárodního letiště Suvarnabhumi
Na thajský cestovní ruch těžce dopadly problémy, které turistům způsobila sedmidenní blokáda mezinárodního letiště Suvarnabhumi | Foto: Reuters

„Nemáme žádné nové rezervace. Hotely jsou prázdné," stěžuje si podle agentury Reuters Luzi Matzig, ředitel cestovní agentury Asian Trails se sídlem v Bangkoku. Ve srovnání s loňskem jde prý o 50procentní úbytek. Prosinec přitom tradičně patří k vrcholům turistické sezóny v zemi.

Odliv turistů je jen jedním z důsledků vleklé politické krize v zemi, která na přelomu listopadu a prosince vyvrcholila blokádou bangkockého mezinárodního letiště Suvarnabhumi, okupovaného protivládními demonstranty z Lidové aliance pro demokracii (PAD).

Těm sice návrat demokratů k moci po bezmála osmi letech v opozici plně vyhovuje, společnost je ale nadále polarizována a Abhisitův mandát není dvakrát silný.

V parlamentu má většinu pouhých 16 hlasů, která se navíc opírá o hlasy přeběhlíků ze strany Puea Thai, politického pohrobka soudně rozpuštěné Strany lidové moci (PPP), s níž demokraté prohráli na celé čáře v posledních parlamentních volbách konaných před rokem.

Thaksinův dlouhý stín

A značná část veřejnosti nadále sympatizuje s bývalým premiérem Thaksinem Shinawatrou, který byl sice předloni svržen vojenským převratem, ale podle mínění mnohých až dosud tahal za nitky ve vládě vedené PPP.

Příznivci Thaksina Shinawatry a oddvolané vlády vedené jeho spojenci útočí na kolonu vozů s poslanci Demokratické strany krátce po parlamentním hlasování, kde byl do funkce premiéra zvolen jejich předseda Abhisit Vejjajiva
Příznivci Thaksina Shinawatry a oddvolané vlády vedené jeho spojenci útočí na kolonu vozů s poslanci Demokratické strany krátce po parlamentním hlasování, kde byl do funkce premiéra zvolen jejich předseda Abhisit Vejjajiva | Foto: Reuters

V sobotu také oslovil své příznivce shromážděné na stadiónu v Bangkoku v předtočeném projevu, v němž se ohradil proti vměšování armády a nejmenovaných mocenských struktur (podle všeho královského paláce) do thajské politiky.

Vojenský puč, který jej odstavil od moci, soudní rozpuštění jeho strany Thai Rak Thai i jejího nástupce v podobě PPP jsou podle něj spojitými nádobami, které brání demokratickému procesu v zemi.

A nejradikálnější část Thaksinových příznivců je podle všeho připravena napodobit své politické rivaly z PAD a vyjít proti tomuto vývoji demonstrovat do ulic. Část z nich, oblečená do tradiční červené barvy spojované právě s Thaksinem, už také po dnešním parlamentním hlasování napadla kolonu vozů s poslanci Demokratické strany.

„Ohledně vyhlídek na vyřešení politické krize v zemi v krátkém či středně dobrém časovém horizontu jsme nadále spíše pesimističtí," vyjádřil mínění mnoha odborníků Jacob Hamstra z respektovaného think-tanku Economist Intelligence Unit.

 

Právě se děje

Další zprávy