Sesuv uvěznil v opuštěném dole v JAR stovky horníků

Zahraničí Magdaléna Daňková Zahraničí, Magdaléna Daňková
Aktualizováno 16. 2. 2014 21:16
Jihoafrickým záchranářům se zatím podařilo vyprostit tucet ilegálních havířů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Johannesburg - Jihoafričtí záchranáři se snaží vyprostit odhadem přes 200 uvězněných ilegálních horníků.

Uvázli pod zemí v opuštěné šachtě zlatého dolu nedaleko Johannesburgu, napsala agentura Reuters s odvoláním na Wernera Vermaaka, mluvčího záchranářské služby ER24.

Záchranáři byli zpočátku v kontaktu s asi třicítkou z nich a později se jim podařilo 12 horníků dostat ven. Žádné oběti na životech nejsou hlášeny. Přesný počet lidí v podzemí však není znám, neboť ilegální havíři se bojí, že na povrchu budou zatčeni.

"Zatím jsme jich zachránili dvanáct," řekl Vermaak. Lékaři každého ze zachráněných vyšetřili a pak předali policii. Podle agentury AFP žádný ze zachráněných neutrpěl zjevná zranění.

Sesunutý kamenný blok

Záchrannou operaci později přerušil soumrak, nicméně v okolí šachty zůstali hlídači ze soukromé strážní služby. Po ruce je také policie, aby zatkla každého, kdo by se vyplížil z dolu ven.

Horníci vnikli do opuštěné šachty na veřejně přístupném místě, tedy nikoli v uzavřené oblasti. Policii pak přivolaly výstřely, kterými se lidé uvěznění v podzemí pokoušeli vyvolat pozornost a přilákat pomoc.

Podle úřadů byly práce v dole nedaleko města Benoni ilegální. Vermaak upozornil, že důl byl uprostřed veřejně přístupného naleziště a vstup do něj nebyl blokován. Horníky zablokoval pod zemí sesunutý kamenný blok.

Ztráty 509 milionů dolarů ročně

Důlní průmysl tvoří jednu z nejdůležitějších součástí jihoafrické ekonomiky. Země je čtvrtý největší vývozce zlata na světě a má také několik nejhlubších zlatých dolů.

Podle jihoafrického ministerstva pro nerostné bohatství, studie z roku 2008 dokládá, že v důsledku nelegální těžby zlata přichází stát o 509 milionů dolarů ročně. Bezpečnost v dolech je jednou z nejdiskutovanějších otázek.

Většina horníků, která při práci v dolech v posledních letech zahynula, pracovala na ilegálních místech.

Na začátku února však zahynulo při třech nehodách celkem devět pracovníků různých dolů v JAR, které vlastní společnost Harmony Gold. V roce 2009 si zase požár, v jednom z dolů společnosti, vyžádal celkem 82 lidských životů.

 

Právě se děje

Další zprávy