V okolí islandské sopky Bárdarbunga byly zaznamenány otřesy

ČTK ČTK
30. 8. 2014 17:35
Geologové zaznamenali stovky otřesů v okolí sopky. V oblasti stále platí druhý nejvyšší stupeň varování, letecká doprava omezena není.
Islandská sopka Bárdarbunga.
Islandská sopka Bárdarbunga. | Foto: Reuters

Reykjavík - Okolím neklidného islandského vulkánu Bárdarbunga otřásly v sobotu stovky záchvěvů, ten nejsilnější měl sílu 5,4 stupně. V oblasti nadále podle agentury DPA platí druhý nejvyšší stupeň varování, což značí vysokou či rostoucí sopečnou aktivitu, letecká doprava ale omezena není.

Geologové za pouhých sedm hodin zaznamenali 450 otřesů, uvedla DPA. Zatím není možné určit, zda sopka začne ve velkém chrlit lávu a popel, což by mohlo ohrozit leteckou dopravu. Úřady se také obávají rozsáhlých povodní, neboť sopečný systém se nachází pod Vatnajökull.

V noci na pátek začala ze sopky unikat láva z asi kilometrové pukliny, sopečný popel ale v místě erupcí ihned klesal. I tak letecké úřady vyhlásily nad oblastí nejvyšší stupeň varování a vzdušný prostor částečně uzavřely. Po několika hodinách byl poplach odvolán a byl obnoven druhý nejvyšší stupeň varování.

Páteční erupce byly první, které vědci zaznamenali. Doposud přitom spekulovali, že vulkán již začal lávu chrlit pod ledovcem, neboť průzkumný let odhalil několik rozsáhlých propadlin.

Aktivita sopek na Islandu je bedlivě sledována. Při erupci vulkánu Eyjafjallajökull v roce 2010 totiž sopečný prach narušil leteckou dopravu v Evropě.

Zda by se tak stalo i při výbuchu Bárdarbungy, není zatím možné předpovědět. Podle seizmologů to bude záviset na tom, do jaké výšky se popílkový mrak dostane a jaká bude jemnost prachu. Bárdarbunga s nadmořskou výškou 2009 metrů je druhým nejvyšším vrcholem Islandu.

 

Právě se děje

Další zprávy