V nemocnici v Kunduzu byli tálibánci. Ale zranění a neozbrojení, přiznali Lékaři bez hranic

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 6. 11. 2015 9:13
Nemocnici organizace Lékaři bez hranic (MSF) v afghánském městě Kunduz v říjnu patrně omylem vybombardovali Američané. Útok nepřežilo 30 lidí. MSF v interní zprávě o incidentu uvádí, že se v nemocnici nacházeli zranění a neozbrojení bojovníci Tálibánu. V oblasti se podle ní nebojovalo. Ředitel organizace Christopher Stokes zopakoval, že její lékaři ošetří každého a nehledí při tom na to, na jaké straně konfliktu stojí. Američané útok vysvětlili tím, že je afghánská armáda požádala o pomoc a že navíc americké zpravodajské služby měly informace, že v nemocnici může mít velitelské středisko a sklad zbraní hnutí Tálibán.
Nemocnice Lékařů bez hranic po bombardování 3. října 2015, Kunduz, Afghánistán
Nemocnice Lékařů bez hranic po bombardování 3. října 2015, Kunduz, Afghánistán | Foto: Reuters

Kábul - V nemocnici organizace Lékaři bez hranic (MSF) v afghánském městě Kunduz, kterou v říjnu patrně omylem vybombardovali Američané, se nacházeli zranění bojovníci Tálibánu. Nebyli ale ozbrojení a v oblasti se nebojovalo.

Organizace to ve čtvrtek podle agentury AP uvedla v interní zprávě o incidentu, při němž zahynulo 30 lidí.

MSF v dokumentu dále uvedli, že zaměstnanci nemocnice byli pod palbou i ve chvíli, kdy se snažili z budovy utéct. Střelba - patrně z letadla - podle zprávy působila, jako by "sledovala pohyb lidí na útěku," cituje server BBC.

MSF také potvrdili, že americké jednotky znaly před leteckým úderem přesné souřadnice nemocnice. Naposledy o nich byly informovány tři dny před samotným incidentem.

Ředitel organizace Christopher Stokes zopakoval, že její lékaři ošetří každého a nehledí při tom na to, na jaké straně konfliktu stojí. V nemocnici v Kunduzu podle něj platil přísný zákaz zbraní. Z více než 100 pacientů nemocnice tvořili zranění tálibánci asi pětinu.

Byl to omyl, tvrdí Washington

Američtí představitelé tvrdí, že útok, provedený na žádost afghánských sil, byl omyl. "To je těžko uvěřitelné a těžko pochopitelné," komentoval to Stokes.

Američané útok vysvětlili tím, že je afghánská armáda požádala o pomoc a že navíc americké zpravodajské služby měly informace, že v nemocnici může mít velitelské středisko a sklad zbraní hnutí Tálibán.

Při útoku zemřelo 30 lidí, z toho 10 pacientů a 13 zaměstnanců. Těla dalších sedmi lidí se nepodařilo identifikovat.

Vyšetřováním zhruba hodinového bombardování nemocnice se zabývají zahraniční jednotky v Afghánistánu, afghánská armáda a NATO. MSF požaduje nezávislé přezkoumání.

 

Právě se děje

Další zprávy