Vědci našli v Indonésii jeskynní malby staré až 40 tisíc let

ČTK ČTK
9. 10. 2014 7:08
Objev uveřejněný v prestižním časopisu Nature může změnit pohled na to, kdy a jak se v lidech vyvíjela schopnost tvořit umělecká díla.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jakarta - Vědci bádající v jeskyních indonéského ostrova Sulawesi objevili nástěnné malby, z nichž nejstarší podle nich vznikly v době před 40 000 lety.

Objev uveřejněný dnes v prestižním časopisu Nature může změnit pohled na to, kdy a jak se v lidech vyvíjela schopnost tvořit umělecká díla. Podobně staré výtvarné počiny byly dosud nalezeny pouze v jeskyních západní Evropy.

Malby podle stanice BBC zobrazují několik zvířat žijících na ostrově či lidské postavy, část z nich tvoří červenou barvou vytvořené obrysy lidských rukou.

Tým australských a indonéských vědců určil stáří maleb pomocí analýzy vápenných vrstev, kterými byly malby překryté. "Minimální stáří (obrysu ruky) je 39 900 let, což z ní dělá nejstarší šablonu ruky na světě," uvedl člen týmu Maxime Aubert z Griffithovy univerzity v australském Brisbane.

Malba endemického prasete je zase podle něj stará nejméně 35 400 let, čímž se stala jedním z nejstarších figurativních zpodobnění zvířat na naší planetě.

Ve stejných jeskyních se nalezly i malby staré "sotva" 27 000 let, což znamená, že lidé zde žili a tvořili v rozmezí 13 000 roků.

Výtvory podle vědců dokládají, že již v této době si lidé vytvářeli uvažování podobné tomu dnešnímu, když byli schopni přemýšlet o abstraktních konceptech a tvořit umění.

Nálezy ze Sulawesi mohou podle vědců přinést novou odpověď na otázku, kdy si lidé vyvinuli tyto schopnosti, a vést k novému pohledu na evoluci lidského druhu.

Dosud nejstarší nálezy byly objeveny v jeskyních Francie a Španělska a vědci je datovali do doby mezi 30 až 40 tisíci lety. Například výtvor ze španělské jeskyně El Castillo se použitou technikou i barvou obrysům rukou z Indonésie velmi podobá.

 

Právě se děje

Další zprávy