V Haagu soudí prvního člověka za ničení památek. Islamista z Mali přiznal vinu

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 22. 8. 2016 11:18
Ahmad Mahdí Faki přiznal, že se v létě 2012 podílel na ničení památek v malijském historickém skvostu Timbuktu, napsala agentura AFP. Radikál ze skupiny Ansar Dine, napojené na Al-Káidu, je prvním člověkem, který kvůli podobnému obvinění stanul před Mezinárodním trestním soudem (ICC) v Haagu. Ničení památek je považováno za jeden z válečných zločinů, a to podle haagské konvence z roku 1954.
Malijský radikál Ahmad Mahdí Faki.
Malijský radikál Ahmad Mahdí Faki. | Foto: Reuters

Haag (Nizozemsko)Malijský radikál Ahmad Mahdí Faki se u Mezinárodního trestního tribunálu (ICC) v Haagu přiznal k úmyslnému ničení památek v Timbuktu.

Podle haagské konvence z roku 1954 je to považováno za válečný zločin. Fakimu hrozí až 30 let vězení.

Zpravodajský server BBC upozornil, že se jedná vůbec o první případ, kdy ICC někoho soudí kvůli ničení kulturního dědictví. Je to také poprvé, co před tribunálem stanul člen islamistického uskupení.

"Lituji, že musím říct, že všechno, co jsem dosud slyšel, je pravda a popisuje to skutečnost," řekl po přečtení obžaloby Faki. Následně oznámil, že přiznává vinu.

Ve své řeči před tribunálem Faki vyzval všechny muslimy, aby se nedopouštěli podobných činů, jaké spáchal on sám. "Nevedou k ničemu dobrému pro lidstvo," řekl.

Vzhledem k tomu, že se muž přiznal, se očekává rozhodnutí o výši trestu během jednoho týdne. Maximální možný trest je 30 let vězení, obžaloba však uvedla, že bude žádat rozsudek mezi devíti a 11 lety vězení.

Napojeni na Al-Káidu

Faki patří ke skupině Ansar Dine, která je napojena na severoafrickou odnož teroristické organizace Al-Káida. V roce 2012 takto skupina po obsazení města Timbuktu začala ničit svatyně a hrobky uctívaných mužů.

Podle obžaloby zlikvidovala devět mauzoleí a vstupní bránu do mešity. Většina zničených památek pocházela ze 14. století. Islamisté je bořili, protože je považovali za svatokrádežné.

Radikály vytlačili z Timbuktu v roce 2013 malijští a francouzští vojáci. Faki uprchl do Nigeru, jehož vláda ho ale předala justici, když na něj ICC vydal mezinárodní zatykač.

Timbuktu leží na staré saharské obchodní cestě a na vrcholu své slávy v 15. a 16. století bylo toto město centrem islámské kultury a vzdělanosti. Na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO je město od roku 1988 díky svým třem mešitám a 16 hřbitovům a mauzoleím.

 

Právě se děje

Další zprávy