V Berlíně zkolabovala žena, měla příznaky podobné ebole

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 19. 8. 2014 23:06
Podle německého tisku byla na západě Afriky v kontaktu s nemocnými. Lékaři předpokládají, že jde o infekci trávicího traktu, ale musí ještě dokončit krevní testy.
Žena zkolabovala ve čtvrti Pankow.
Žena zkolabovala ve čtvrti Pankow. | Foto: Reuters

Berlín - Lékaři v německé metropoli jsou v pohotovosti.

Na kliniku Charité byla převezena 30letá žena původem ze západní Afriky, která zkolabovala na úřadu práce v berlínské čtvrti Pankow.

Vykazovala přitom příznaky horečnatého infekčního onemocnění odpovídající mimo jiné viru ebola.

Podle německých médií navíc přiznala, že v oblasti, kde krvácivá horečka v posledních měsících zabila už přes 1200 lidí, byla v kontaktu s nemocnými.

"Lékaři předpokládají, že jde o infekci trávicího traktu," řekla mluvčí berlínské kliniky Charité Manuela Zinglová. Experti této německé kliniky vyšetřovali Afričanku, u níž byly obavy z nákazy. Zinglová ovšem upozornila, že nemocnice musí ještě dokončit krevní testy, aby smrtící virus bezpečně vyloučila.

Německé ministerstvo zahraničí minulý týden nabádalo obyvatele spolkových zemí, aby kvůli epidemii opustili západní Afriku.

Na konečný výsledek testů z Berlína čeká i Česko. Pokud by se podle českého hlavního hygienika Vladimíra Valenty nákaza u tamní pacientky potvrdila, republika by zintenzivnila své přípravy na případné zavlečení nemoci.

Hygienik řekl, že nyní jsou základem dostatečné kontroly cestujících na letištích v zemích, odkud by se ebola mohla šířit.

"Česká republika nemá přímé lety z postižených oblastí," podotkl Valenta.

Dodal, že na vstupních evropských letištích se používání skenerů, které snímají tělesnou teplotu, zatím nedoporučuje. Letecké společnosti by měly kontakty na cestující uchovávat déle, aby bylo možné lidi dohledat.

Mrtvých přibývá

První evropskou obětí eboly se stal španělský kněz Miguel Pajares, který zemřel 12. srpna v nemocnici v Madridu.

Španělsko má navíc podezření na dalšího pacienta nakaženého virem eboly. Zdravotníci v baskické metropoli Bilbau podle ČTK v úterý uvalili karanténu na muže, který se před časem vrátil z pracovní cesty po Sieře Leone. List El Correo s odvoláním na lékaře napsal, že muž podle všeho trpí malárií.

Dva možné případy v úterý ohlásilo i Rakousko. Hornorakouský hejtman Josef Pühringer sdělil, že v izolaci jsou od pondělí kvůli podezření na ebolu dva muži, kteří do země minulou středu přicestovali z Nigérie. V úterý večer ale Vídeň bezpečnostní opatření odvolala, neboť krevní testy ebolu nepotvrdily.

Španělští zdravotníci převážejí kněze Miguela Pajarese, který se v Libérii nakazil ebolou.
Španělští zdravotníci převážejí kněze Miguela Pajarese, který se v Libérii nakazil ebolou. | Foto: Reuters

Podezření na zákeřnou krvácivou horečku se nepotvrdila ani v případě třináctiletého Guinejce, kterého v neděli izolovali belgičtí lékaři v Ostende. Podle testů má chlapec malárii.

K opatřením proti šíření nemoci se v úterý přidal také Kamerun a uzavřel hranici s Nigérií, která hlásí již dvanáct pacientů s ebolou. Dalších více než 190 osob je v nejlidnatější africké zemi pod přísným dohledem v karanténě pro případ, že by se u nich choroba prokázala. Na ebolu dosud v zemi zemřeli čtyři lidé.

Epidemie již od začátku roku zasáhla několik zemí v západní Africe a vyžádala si přes 1200 mrtvých.

Největší počet úmrtí za uplynulé tři dny ohlásila Libérie, kde zemřelo 29 lidí. V Sieře Leone to bylo 17 lidí a šest mrtvých ohlásila Guinea.

Rozšířila se i na Blízký východ. V pondělí zemřela nakažená žena na letišti v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech během mezipřistání z Nigérie do Indie.

 

Právě se děje

Další zprávy