USA učí Syřany boji s islamisty. Ti mají jiného nepřítele

Petr Jemelka Petr Jemelka
30. 6. 2015 21:00
Syrští rebelové nechtějí bojovat s Islámským státem, ale s jednotkami prezidenta Bašára Asada. Strategický plán boje s islamisty tak krachuje nejen v Iráku, ale i v Sýrii.
Povstalcům zatím nechybí bojové odhodlání vzdorovat stůj co stůj vojenské přesile provládních jednotek.
Povstalcům zatím nechybí bojové odhodlání vzdorovat stůj co stůj vojenské přesile provládních jednotek. | Foto: Reuters

Washington - Americký program výcviku umírněných syrských rebelů pro boj s radikály z Islámského státu se míjí účinkem.

Záměr vyškolit a vyzbrojit 5400 bojovníků ročně, na což si Bílý dům loni od Kongresu vyžádal 500 milionů dolarů (v přepočtu asi 12,2 miliardy korun), troskotá na nezájmu dobrovolníků.

Do projektu, který začal letos v květnu a měl by trvat tři roky, je podle agentury AP v současné době zapojeno méně než sto odvedenců.

A co je horší - ti, kteří se nechávají naverbovat, mají spíš než s islamisty zájem bojovat s vládními jednotkami syrského prezidenta Bašára Asada.

Z 6000 prošla necelá stovka, nikdo nedokončil

Z celkem 6000 dobrovolníků prošlo základním výběrem 1500. Většina přihlášených neuspěla při fyzických testech nebo u nich byly zjištěny možné vazby na radikální islamisty.

Během výcviku pak z nejrůznějších důvodů odpadávali další a další kandidáti. V současné době jich v tréninkových centrech zbývá už méně než výše zmiňovaná stovka, přičemž žádný z kandidátů zatím výcvik nedokončil.

Oficiální místa nechtějí fiasko příliš komentovat, mluvčí Pentagonu Steve Warren novinářům řekl pouze to, že armáda "nastavila laťku velmi vysoko".

O nic víc se nedozvěděli ani američtí zákonodárci.

"Snažíme se vybírat lidi, kteří jsou schopni bojovat, mají odpovídající přístup, postoje a ctí požadované principy. Zároveň je pro nás prioritou jejich ochota bojovat s Islámským státem. Ukázalo se, že je velmi složité najít kandidáty, kteří splňují obě kritéria," vysvětloval před časem ministr obrany Ashton Carter sněmovnímu výboru pro ozbrojené složky.

Americký výcvik probíhá v Jordánsku a Turecku, přičemž se počítá, že by mohl být rozšířen i do Saúdské Arábie a Kataru. Každý rekrut dostává gáži ve výši 250 až 400 dolarů měsíčně, což odpovídá 6 až 11 tisícům korun. Výše odměny se podle mluvčí Pentagonu odvíjí od výkonnosti a úkolů, jež cvičenci vykonávají.

V Iráku to není o moc lepší

S problémy se potýká také komplexnější program restrukturalizace irácké armády, s níž mají Američané ještě ambicióznější záměry.

Zatímco v Sýrii mají instruktoři US Army za úkol vycvičit domobrany, které budou schopny bránit rodné vesnice před nájezdy bojovníků Islámského státu, irácká armáda by měla být připravena zatlačit IS zpět na syrskou hranici. Pentagon však přiznává, že se zatím cíli nepřiblížila ani zdaleka.

 

Právě se děje

Další zprávy