UNESCO se bojí o památky, kvůli IS je budou hlídat satelity

David Kořínek
2. 7. 2015 20:25
Za oběť už radikálům z Islámského státu padlo několik historicky cenných míst. Šéfka UNESCO označuje jejich postup za kulturní čistky.
Historické město Palmýra je jednou z památek UNESCO, kterou momentálně kontrolují islamisté.
Historické město Palmýra je jednou z památek UNESCO, kterou momentálně kontrolují islamisté. | Foto: Reuters

Paříž/Damašek - Architektonické skvosty napříč Sýrií a Irákem neustále ohrožují extremisté z organizace Islámský stát (IS).

Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu, známá pod zkratkou UNESCO, proto finišuje s projektem satelitního monitorovacího systému, který má kromě zmíněných zemí hlídat antické památky i v Jemenu a Libyi.

Satelitní monitoring je jedním z řady opatření, kterými se UNESCO snaží řešit rozsáhlé ničení a rabování historických míst

Mnohamilionový byznys

Nejde přitom jen o ničení památek. "Na satelitních snímcích vidíme, že na místě probíhá celá řada nelegálních vykopávek," řekla britskému The Guardian generální ředitelka UNESCO Irina Bokovová, která přístup radikálů nazývá kulturními čistkami.

Islamisté totiž velkou část památek ve skutečnosti prodávají na černém trhu, přes nějž podle odhadů protečou artefakty za desítky milionů dolarů. UNESCO se proti tomu snaží bojovat ve spolupráci s Interpolem.

Na konci května bojovníci IS dobyli syrskou Palmýru, která je na seznamu světového dědictví UNESCO. Podle Bokové islamisté na místě ničí mauzolea, chrámy a sochy. V okolí Palmýry navíc rozmístili výbušniny.

Na začátku roku pro změnu zdevastovali památky v irácké Hatře, která je rovněž na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

"Činy IS se dají srovnávat snad jen s incidentem, při kterém v roce 2001 Tálibán odpálil buddhistické sochy v Bamijánu v centrálním Afghánistánu," připomněla ředitelka organizace.

Česká pomoc

O satelitní monitoring ohrožených památek se už několik měsíců snaží i čeští archeologové z Orientálního ústavu v Praze.

V rámci projektu Ohrožená architektura města Mosulu český tým z fotografií vyhodnocuje, co přesně džihádisté zničili.

"Jejich cílem je přetavení kulturní krajiny a smazání odlišných historických tradic z myslí lidí. Ničeny jsou i muslimské památky. Snaží se vytvořit prostředí, které bude v souladu s jejich interpretací víry, aby další generace přistoupily na jejich interpretaci," řekl už dříve ředitel Orientálního ústavu a specialista na islamismus Ondřej Beránek.

Ozbrojenci z hnutí Islámský stát zničili starověké památky ve dva tisíce let starém městě Hatra na severu Iráku. Nyní zveřejnili video, na kterém se svým barbarským jednáním chlubí. | Video: Radan Šprongl
 

Právě se děje

Další zprávy