Ukrajina má nový zákon. Janukovyč bude souzen, i když uprchl

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
6. 11. 2014 6:30
Kyjev doufá, že se tak podaří zabavit majetek ukrajinského exprezidenta a dalších funkcionářů minulého režimu, kteří po jeho svržení uprchli do zahraničí. Má to ale i háček.
"Hledán živý, nebo mrtvý." Výzva, která se po svržení Viktora Janukovyče objevila na webu ukrajinského konzulátu v Torontu.
"Hledán živý, nebo mrtvý." Výzva, která se po svržení Viktora Janukovyče objevila na webu ukrajinského konzulátu v Torontu. | Foto: Konzulát Ukrajiny v Torontu

Kyjev – Na Ukrajině vstoupil v platnost nový zákon. Umožňuje odsoudit v nepřítomnosti stíhané osoby, které se skrývají v zahraničí.

Ukrajinské úřady si od změny trestního řádu slibují, že se tak podaří zabavit majetek exprezidenta Viktora Janukovyče a dalších funkcionářů minulého režimu, kteří po jeho svržení uprchli do ciziny.

Kritici ale upozorňují na rozpory právních norem - a varují před možným zneužitím.

Porošenko změnil názor

Prezident Petro Porošenko původně patřil k odpůrcům podobného soudního řízení. Pod vlivem okolností prý ale změnil názor.

"Podepsal jsem zákon, který umožní uspořádat soud s Janukovyčem," napsal po schválení dokumentu na Twitteru. Podle něj to umožní potrestat lidi, kteří způsobili Ukrajině velké škody.

Kyjev doufá, že se díky změně zákona podaří vrátit do státního rozpočtu miliardy hřiven, které si uprchlí prominenti měli přivlastnit. Mluví se hlavně o expremiérovi Mykolovi Azarovovi, bývalém generálním prokurátorovi Viktoru Pšonkovi, exministru vnitra Vitaliji Zacharčenkovi či exšéfu tajné policie Oleksandru Jakymenkovi.

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov jde ještě dál: očekává, že tak budou potrestáni Rusové, kteří podporují stíhané uprchlíky či ukrajinské separatisty. Za "napomáhání teroristům" by podle něj mohl být souzen třeba ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Jak se dostat k penězům

Zákon, který platí od konce října, má umožnit odsoudit také osoby, po kterých ukrajinské orgány činné v trestním řízení marně pátrají od únorového masakru v centru Kyjeva, při němž zahynula asi stovka lidí.

Mnozí příslušníci ukrajinských bezpečnostních složek krátce poté Ukrajinu opustili a stovky z nich se údajně skrývají v Rusku.

Účty prominentů podezřelých z rozkrádání státního majetku a protistátních zločinů v zahraničních bankách jsou sice kvůli sankcím obstaveny, souzen však zatím nebyl nikdo. Agentura LigaBiznesInform citovala generálního prokurátora Vitalije Jaremu, podle něhož je pro zabavení vytunelovaných prostředků nezbytný verdikt soudu.

"Víme, že na zahraničních účtech mnoha těchto lidí jsou prostředky, po kterých pátráme. Spolupracujeme s partnery z Evropské unie. Schválení zákona výrazně urychlí tento proces," řekl. Podle ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka bylo ze státní pokladny odcizeno 70 miliard dolarů.

Strach z vyřizování účtů

Odsouzení v nepřítomnosti by se na Ukrajině mohlo dotknout osob obviněných z těžkých zločinů, jako je velezrada, diverze, špionáž, teroristický útok, vytváření nezákonných ozbrojených útvarů, porušování územní celistvosti státu či násilná změna ústavního pořádku. Exprezident Janukovyč je stíhán pro podezření ze spáchání hned několika trestných činů, včetně velezrady, zneužívání služebních pravomocí a masové popravy lidí.

Experti ale zároveň varují: nový zákon se dá snadno zneužít. Může se stát pohodlným nástrojem k vyřizování účtů.

"Fakticky jde o uzákoněný mechanismus přerozdělování moci, proti němuž jsme v souladu s požadavky evropských institucí bojovali,“ napsal v časopisu Forbes právník Vladislav Kočkarov. Připomněl, že podobnou praxi využívá řada evropských zemí včetně Francie, Dánska, Německa, Švýcarska, Nizozemí či Česka.

Na rozdíl od evropské praxe se ovšem na Ukrajině nepočítá s opakovaným procesem, kterého by se odsouzený v nepřítomnosti mohl zúčastnit a kde by se směl hájit. Evropská úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod přitom lidem na útěku opakování procesu zaručuje.

Podle právníka a ochránce lidských práv Mykoly Lukaše se tak oběťmi mohou snadno stát i lidé, kterých se chtějí zbavit nepoctiví konkurenti. "Stačí, aby člověk odjel do zahraničí a v této době byl obviněn z financování separatismu. Než se vrátí, jeho majetek propadne státu," uvedl podle serveru BBC.

Další kritici pak varují před návratem "stalinských časů", kdy se rozsudky hromadně vynášely bez účasti obžalovaných.

 

Právě se děje

Další zprávy