Povstalci, kteří našli pilota ruského Su-24, bojují proti Asadovi. Rusko je jejich nepřítel

Marek Hudema Marek Hudema
24. 11. 2015 12:02
O osudu pilotů, kteří se katapultovali ze sestřeleného ruského letadla Su-24 u hranic se Sýrií, se toho moc neví. Jeden se údajně dostal do rukou Turkmenům, kteří na území, kam stroj spadl, žijí. Turkmeni bojují proti Bašáru Asadovi, spojenci Ruska. A ruské bomby dopadají právě na ně.
Ruský suchoj Su-24 na základně v syrské provincii Latákíja
Ruský suchoj Su-24 na základně v syrské provincii Latákíja | Foto: Reuters

Ankara/Damašek - Ruští piloti, jejichž letadlo Su-24 sestřelila u hranic se Sýrií turecká armáda, se před pádem letounu katapultovali. A dopadli na území ovládané povstalci, kteří bojují proti syrskému režimu Bašára Asada.

O jejich osudu jsou k dispozici zatím jen kusé informace (podle některých z nich je minimálně jeden z pilotů mrtev).

Vrtulníky, které se piloty pokusily zachránit, zahnala střelba zpět. Podle tureckého tisku jednoho z Rusů zajali povstalci, etničtí Turkmeni.

Právě pozice povstalců z řad Turkmenů, kteří jsou etnicky příbuzní Turkům a s tureckým režimem pravděpodobně spolupracují, ruský letoun bombardoval. 

Turkmeni požádali už před několika dny Ankaru o zaslání protileteckých zbraní. Podle turkmenského představitele Samina Hafeze, citovaného tureckým deníkem Zaman, jsou turkmenské zbraně účinné jen proti syrským helikoptérám, nikoliv proti ruským strojům.

Bombardování Turkmenů

Turecká vláda tvrdí, že lehčí zbraně Turkmenům poslala už loni, ti to ale popírají. Zdá se tedy, že místo k nim se tato výzbroj dostala na území teroristické organizace Islámský stát.

Ankara s Turkmeny spolupracuje, ale spíše politicky. Využívá jich pro své cíle.

Turecko kvůli nim chtělo svolat Radu bezpečnosti OSN, aby přijala rezoluci odsuzující ruské bombardování turkmenských pozic. Rusové ovšem něco takového odmítli a tvrdili, že bombardují hlavně pozice teroristické organizace Islámský stát.

Až teď se ukázalo, že útok směřoval i jinam.

Turkům jde o Kurdistán

Podle některých pozorovatelů nynější boje Ankaře vlastně vyhovují - a podporují její politické argumenty ve prospěch zásahu v Sýrii. Turecko se totiž soustředí na to, aby získalo mezinárodní podporu pro vybudování "bezpečného pásma" v severní Sýrii.

To má podle Ankary chránit civilisty, kteří utíkají ze Sýrie před válkou. Současné zesílení bojů mezi Turkmeny a Bašárem Asadem, který získal novou sílu díky ruské letecké podpoře, údajně v posledních dnech vyvolal přesun 1500 Turkmenů do Turecka.

Hlavním cílem vybudování bezpečné zóny ale není záchrana civilistů. I turečtí politici přiznávají, že Turkům jde hlavně o to, zabránit vytvoření velkého kurdského státu v severní Sýrii.

Turecko se obává, že vznik samostatného syrského Kurdistánu v pásu podél celých tureckých hranic by podpořil turecké Kurdy, kteří požadují samostatnost na Turecku, nebo alespoň rozsáhlou autonomii.

O vybudování "zóny bez teroru" v severní Sýrii mají podle tureckého deníku Hurriyet jednat nejvyšší turečtí představitelé ve čtvrtek. Potřebují k tomu podporu Spojených států a rádi by také získali alespoň mlčenlivý souhlas Ruska.

Do Ankary měl původně ve středu dorazit ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Jednání ale kvůli sestřelení bombardéru Su-24 odvolal.

Turecká armáda sestřelila v úterý na hranici se Sýrií ruský nadzvukový bombardér Su-24. Podle Turků se dostal do jejich vzdušného prostoru, Rusové to popřeli. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy