Turecký soud rozezlil Dánsko. Pustil údajného atentátníka

ČTK ČTK
22. 10. 2014 23:54
Basil Hassan je podezřelý, že se v únoru 2013 v Kodani pokusil zastřelit dánského kritika islámu Larse Hedegaarda.
Lars Hedegaard, dánský spisovatel a známý kritik islámu.
Lars Hedegaard, dánský spisovatel a známý kritik islámu. | Foto: Profimedia

Ankara / Kodaň - Turecký soud propustil na svobodu muže, kterého Dánsko považuje za hlavního podezřelého z loňského útoku na známého kritika islámu Larse Hedegaarda.

Turecké ministerstvo zahraničí ve středu potvrdilo, že Basil Hassan uspěl s odvoláním v procesu, v němž se rozhodovalo o jeho vydání dánské justici. Kodaň rozhodnutí tureckého soudu rozezlilo a dánští politici ostře kritizovali tureckou stranu, že jim o případu neposkytla potřebné informace.

Podle dánské policie je Hassan podezřelý, že se v únoru 2013 pokusil zastřelit historika Hedegaarda. Útočník tehdy zazvonil u dveří jeho bytu se zbraní v ruce, kulka ale cíl minula. Hassan pak ještě týž den odjel z Dánska a ukrýval se v Sýrii, nakonec byl ale zatčen v Turecku.

Dánsko tvrdí, že ho Ankara o průběhu Hassanova vydávacího procesu řádně neinformovala. Poté co se objevily původně nepotvrzené informace, že byl muž propuštěn na svobodu, dánská vláda vyslala minulý týden do Turecka zvláštní delegaci, která měla zjistit, jak se věci mají. Premiérka Helle Thorningová-Schmidtová při té příležitosti řekla, že mlčení Ankary o tom, kde se podezřelý nachází, je "nepřijatelné".

Dánská média spekulovala, že Hassan byl součástí údajného "výměnného obchodu", v jehož rámci bylo v září propuštěno 46 tureckých rukojmí vězněných radikály z hnutí Islámský stát.

Dvaasedmdesátiletý Hedegaard je považován za kritika islámu a v minulosti otevřeně vyjádřil podporu dalším lidem s podobnými názory, mimo jiné švédskému karikaturistovi Larsi Vilksovi nebo nizozemskému kontroverznímu poslanci Geertu Wildersovi. Před třemi lety čelil obviněním z rasismu proti muslimům, soud ho ale osvobodil.

Dánsko je na útoky proti kritikům islámu citlivé kvůli několika incidentům z minulosti. V roce 2010 plánovala skupina mužů krvavý útok na redakci deníku Jyllands-Posten. Čin měl být odplatou za sporné karikatury muslimského proroka Mohameda. Za karikatury proroka Mohameda s bombou na hlavě málem zaplatil životem kreslíř Kurt Westergaard, jehož obrázky otiskl právě Jyllands-Posten. Od roku 2005 žije Westergaard pod trvalou ochranou.

 

Právě se děje

Další zprávy