Turecko hromadí u hranic techniku a chystá invazi do Sýrie, tvrdí ruská armáda

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 2. 2016 20:32
Rusko se domnívá, že se Turecko chystá zahájit vojenskou invazi do Sýrie, uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany. Usuzuje tak z toho, že Turecko shromažďuje na hranicích se Sýrií vojenskou techniku a množství vojáků. Moskva také kritizuje zákaz Ankary vysílat nad turecké území ruská průzkumná letadla a důrazně upozorňuje, že tím se Turecku nepovede nic zatajit. Turecký premiér naopak tvrdí, že takovými výboji se Rusko snaží pouze odvést pozornost od svých vlastních operací v Sýrii, a tvrdí, že v jeho zemi se připravují především bezpečnostní opatření.
Turecká armáda
Turecká armáda | Foto: Reuters

Moskva - Ruská armáda má "vážné důvody" se domnívat, že Turecko se připravuje k "vojenské intervenci" v sousední Sýrii. Podle agentury AFP Moskva své domněnky zdůvodnila množstvím tureckých vojáků a vojenského materiálu rozmístěných na turecko-syrské hranici.

Podle Ruska s tím podle všeho souvisí i to, že Ankara zakázala Moskvě vyslat nad Turecko průzkumné letadlo. Turecko se proti tvrzení o chystané invazi ostře ohradilo s prohlášením, že se Rusko snaží odvrátit pozornost od vlastních zločinů páchaných v Sýrii.

"Máme vážné důvody pro podezření, že se Turecko intenzivně připravuje na vojenskou intervenci na území suverénního státu: Sýrie," uvedl v prohlášení mluvčí ruského ministerstva obrany generál Igor Konašenkov. Ruská armáda vidí "stále větší počet příznaků tajných příprav tureckých ozbrojených sil k operaci na syrském území," řekl generál.

Podle něho soustřeďuje Turecko na hranici "typ zařízení, které se používá k umožnění rychlého přesunu vojenských kolon se zbraněmi a střelivem ve válečné zóně, stejně jako přesunu a evakuace personálu".

"Pokud si někdo v Ankaře myslí, že zákazem ruského průzkumného letu umožní cokoli zatajit, pak to není profesionál," prohlásil generál.

Úřad tureckého premiéra Ahmeta Davutoglua ruské obvinění odmítl. "Rusové se snaží skrýt své zločiny v Sýrii. Prostě odvádějí pozornost od svých útoků na civilisty jako země, která již napadla Sýrii. Turecko má veškeré právo na to, aby přijalo jakékoli opatření k ochraně vlastní bezpečnosti," řekl premiérův mluvčí agentuře Reuters.

Turecko a Rusko jsou spolu se zeměmi EU a s USA signatáři mezinárodní dohody o otevřeném nebi, která předem avizované průzkumné lety mezi jednotlivými státy umožňuje. Cílem je udržovat mezi těmito zeměmi důvěru.

Vztahy mezi Ankarou a Moskvou se prudce zhoršily, když na konci loňského listopadu turecká armáda sestřelila nad turecko-syrskou hranicí ruský bombardér. Ankara Moskvu obvinila z narušení tureckého vzdušného prostoru, což ale Moskva popřela.

Minulý týden Ankara znovu obvinila Rusko, že jeho letadlo narušilo turecký vzdušný prostor. Moskva reagovala prohlášením, že jde o tureckou propagandu.

Podle záznamu radaru si piloti uvědomovali, že jsou blízko hranice, ale narušit ji mohli, uletíte kilometr za tři až čtyři vteřiny, je to mžik, říká bývalý velitel vzdušných sil Armády ČR Jan Vachek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy