Özgör Ünlühisarcikli: Počítejme s odvetou Rusů. Tou může být sestřelení našeho letounu nad Sýrií

Martin Ehl Martin Ehl
24. 11. 2015 19:45
Bude záležet, pro jakou odpověď se Rusko rozhodne. Útok na území Turecka je ale nemyslitelný, řekl Aktuálně.cz Özgör Ünlühisarcikli, turecký analytik a ředitel kanceláře americké nevládní organizace German Marshall Fund v Ankaře.
Stíhačky F-16 turecké armády.
Stíhačky F-16 turecké armády. | Foto: Reuters

Aktuálně.cz: Jaký je váš první odhad, co bude znamenat sestřelení letadla pro vztahy mezi Tureckem a Ruskem?

Özgör Ünlühisarcikli: Samozřejmě to k dobrým vztahům nepřispěje a zvýší to napětí. Jak moc to vztahy ovlivní, bude záležet na tom, jak se Rusko rozhodne na sestřelení odpovědět.

Na jedné straně se může rozhodnout tu aféru uzavřít, jako to udělalo Turecko v roce 2012. Ve stylu 'byla to nehoda, zapomeňme na to'. To by byl jeden extrém.

Druhý by byl, kdyby Moskva vyzvala Turecko, aby nenarušovalo syrský vzdušný prostor, což Turecko dělá při svých náletech proti Islámskému státu. A oplatit tím samým - že by ruský letoun sestřelil turecký v syrském vzdušném prostoru.

A.cz: Tou odplatou tedy máte na mysli sestřelení...

Sestřelení tureckého letadla.

A.cz: Nehrozí třeba útok na nějakou tureckou pohraniční stanici nebo něco takového?

To je nemyslitelné proto, že Turecko je člen NATO, takže přímý útok na turecké území je opravdu nemyslitelný.

Operace v Sýrii budou riskantnější

A.cz: Jak tento incident může změnit turecký postoj ke konfliktu v Sýrii?

Je zatím brzo to nějak hodnotit, ale pro Turecko bude nyní riskantnější provádět jakékoli operace v Sýrii. Oblast kolem Aleppa vypadá, že se o ni bude bojovat.

Turecko a USA se chystaly v tomto regionu provádět údery proti Islámskému státu a podle toho, jak se Rusko rozhodne odpovědět, se tato operace může stát velmi riskantní.

A.cz: Jaká je obecná reakce v Turecku, v médiích, na sociálních sítích?

Lidé se tomu pokoušejí rozumět. Důležitý bod je, že poprvé člen NATO sestřelil ruské letadlo. Ruské letouny narušovaly vzdušný prostor Turecka i dalších členských států Aliance v poslední době velmi často.

Ruské letouny dlouho narušovaly turecký prostor v oblasti Černého moře. Takže v Turecku už to nějakou dobu bylo téma. Sestřelení letadla tedy vyvolalo v turecké společnosti nadšení. Na jedné straně je tu nadšení, ale nechybí také obavy z toho, co se bude dít dál.

A.cz: Koho v nastalé situaci považujete za tureckého spojence na mezinárodním poli a uvnitř Sýrie?

Samozřejmě že na mezinárodní scéně jsou to USA a Severoatlatnická aliance. Uvnitř Sýrie jsou umírněné opoziční skupiny jako Ahrár aš-Šám v okolí Aleppa. A hlavními spojenci jsou syrští Turkmeni.

Jedině bez Asada

A.cz: Jak v této situaci řešit kurdský problém, když se tvoří koalice proti Islámskému státu?

Turecku chybí holistický, tedy nějaký širší, celkový přístup ke kurdskému problému. Turecko nemá regionální kurdskou politiku a mělo by ji mít. Takže Turecko přistupuje různě k různým kurdským skupinám.

Iráčtí Kurdové jsou nyní jedním z hlavních regionálních tureckých spojenců. Syrští Kurdové - část z nich patří ke Svobodné syrské armádě, takže YPG (kurdské milice neboli Lidové obranné jednotky, poznámka redakce) jsou považovány za prodlouženou součást Kurdské strany pracujících - jsou nepřátelé.

A.cz: V tvořící se koalici proti Islámskému státu, na kterou budou nyní po útocích v Paříži tlačit Evropané, se bude řešit, co s režimem syrského prezidenta Bašára Asada. Jaký je turecký postoj k tomu, aby v Sýrii vznikl dočasný režim s Asadem v čele?

Turecko několikrát řeklo, že vítá jednání o konci konfliktu v Sýrii a nějakém uspořádání, ale Asad by neměl být součástí tohoto jednání. Turečtí spojenci včetně USA také několikrát řekli, že na konci takového vyjednávání by Asad neměl stanout v čele Sýrie. Takže si nemyslím, že Turecko udělá nějakou dohodu s Asadem, včetně možného spojenectví proti Islámskému státu.

Útočit bez spojenců? Ne

A.cz: Je nějaká možnost, že se Turecko bude vojensky angažovat v syrském konfliktu bez vojenské či politické podpory spojenců?

To je velmi nepravděpodobné. Turečtí představitelé několikrát řekli, že Turecko nechce intervenovat s pozemními jednotkami. Prezident Erdogan před několika dny řekl, že zatímco turecké a americké vzdušné síly budou provádět operace kolem Aleppa, určitě tam nebudou turecké pozemní jednotky. A že jsou tam místní síly, které mohou udělat, co je potřeba. Myslel tím Svobodnou syrskou armádu a jednotky syrských Turkmenů.

A.cz: Je možné bez nasazení spojeneckých pozemních jednotek porazit Islámský stát?

S velmi silnou vzdušnou podporou to může být možné.

 

Právě se děje

Další zprávy