Turecko by mělo v Idlibu oddělit radikály od umírněné opozice, navrhuje Moskva

ČTK ČTK
11. 9. 2018 22:00
Syrský prezident Bašár Asad, kterého podporuje Rusko a Írán, se nechal slyšet, že Idlib dostane zpět pod kontrolu Damašku.
Snímek z Idlibu.
Snímek z Idlibu. | Foto: Reuters

Ženeva - Rusko doufá v mírové řešení situace v rebely ovládané severozápadní syrské provincii Idlib, zároveň ale věří, že je na Turecku, aby oddělilo radikální islamisty od umírněné opozice. V Ženevě to řekl ruský vyjednavač pro Sýrii Alexandr Lavrenťjev. Informovala o tom agentura Reuters.

"Říkáme, že situaci v Idlibu by bylo nejlepší vyřešit mírově. Je možné nepřistoupit k vojenskému řešení," řekl Lavrenťjev po jednáních se zmocněncem OSN pro Sýrii Staffanem de Misturou.

"Provincie Idlib je takříkajíc v zóně odpovědnosti Turecka; je na nich, aby oddělili umírněnou opozici od extremistů, fronty An-Nusra a dalších skupin, dalších teroristických skupin," pokračoval.

Provincie Idlib, kterou OSN označuje za takzvané "odkladiště" lidí evakuovaných a vysídlených z jiných částí Sýrie v průběhu sedm let trvajícího konfliktu, je poslední větší baštou odpůrců syrské vlády.

Syrský prezident Bašár Asad, kterého podporuje Rusko a Írán, se nechal slyšet, že Idlib dostane zpět pod kontrolu Damašku. OSN ale varovala, že vojenská ofenziva v Idlibu by mohla způsobit humanitární katastrofu a přinutit na 800.000 lidí opustit své domovy.

Počet radikálů v Idlibu je stále vysoký a někteří si z civilistů dělají živé štíty. Lavrenťjev ale řekl, že se armáda pokusí minimalizovat počty civilních obětí v případě vojenské ofenzivy.

Současnou situaci zároveň komplikují útoky z Idlibu na ruskou leteckou základnu a pozice syrské armády, napsala agentura Reuters.

Lavrenťjev ale uvedl, že se ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan snaží najít řešení. Doplnil, že Moskva a Ankara ví, kde jsou pozice extremistů. Zároveň přitom vyloučil, že by Idlib zůstal pod kontrolou "teroristických skupin" s tím, že by taková situace představovala hrozbu pro Sýrii a pro svět.

"Protože dnes jsou tam, zítra budou v nějakých jiných zemích nebo i v Evropě či možná ve Spojených státech. Proto je nutné je eliminovat," pokračoval.

Prezidenti Ruska, Íránu a Turecka se setkali minulý pátek v Teheránu a hovořili o Idlibu. Navzdory naléhání Turecka, které se obává příchodu syrských uprchlíků k hranicím, se ale trojice tehdy zřejmě nedomluvila na klidu zbraní. Rusko, které je spojencem Damašku, upozornilo, že v Idlibu působí islamističtí teroristé, se kterými vyjednávat nelze.

Zatímco Teherán a Moskva pomohly syrskému prezidentovi změnit průběh války v bitvách proti Západem podporovaným povstalcům i skupinám islamistů, Turecko je hlavním stoupencem syrské opozice a má v Sýrii své vojáky.

Ruský vyslanec při OSN Vasilij Něbenzja minulý týden prohlásil, že v Idlibu působí "40 až 45 ozbrojených skupin, tedy 50 000 lidí". Skupina An-Nusra, hlásící se k síti Al-Káida, má podle něj 16 000 členů, a ty skupiny, které "jsou připraveny dohodnout se na příměří, čítají 13 000 lidí."

 

Právě se děje

Další zprávy