Islámský stát po turecké invazi opouští téměř bez boje Džarabulus a stahuje se na jih

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 24. 8. 2016 19:34
Turecká armáda naplnila pondělní varování vlády v Ankaře a za pomoci letectva USA zaútočila na město Džarabulus na severu Sýrie, dosud v držení Islámského státu. Prezident Erdogan ale naznačuje, že operace je namířena také proti syrským Kurdům.
Nad městem Džarabulus stoupá k nebi dým.
Nad městem Džarabulus stoupá k nebi dým. | Foto: Reuters

AnkaraTurecké speciální jednotky ve středu zahájily ofenzivu na severu Sýrie a získali kontrolu nad městem Džarabulus na severu země.

Turecko vyslalo na syrské území pozemní jednotky i desítku tanků, což je podle syrského ministerstva zahraničí narušením svrchovanosti země. Rusko, jehož vojáci v Sýrii hájí setrvání prezidenta Bašára Asada u moci, uvedlo, že turecká ofenziva zvyšuje riziko civilních obětí a že syrská krize může být řešena pouze na základě mezinárodního práva prostřednictvím dialogu všech etnických skupin včetně Kurdů.

Operace se ve středu účastnilo na tři tisíce příslušníků povstalecké Svobodné syrské armády (FSA). Ti odpoledne obklíčili město Džarabulus, které držel Islámský stát (IS), a vstoupili do ulic. Odpoledne podle tureckých médií džihádisté opustili centrum města a stáhli směrem na jihozápad. Turecké síly neutrpěly žádné ztráty, zabit byl jeden z rebelů, uvedla turecká agentura Anadolu.

Pozemní operaci předcházela dělostřelecká palba, která začala ve tři hodiny ráno místního času. Podpořily ji americké bombardéry. Nad ránem vojáci evakuovali obyvatele vesnic na turecké straně hranice, protože očekávali, že tam bude směřovat odvetná palba džihádistů z Džarabulusu.

Svobodná syrská armáda bojuje proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada, ale zároveň proti Islámskému státu.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu ve středu vyzval kurdské bojovníky ze Sýie, aby se vrátili na východ od řeky Eufrat, jinak prý Turecko "udělá, co je potřeba". Město Džarabulus, o které se nyní vedou boje, leží na západ od Eufratu. Mluvčí syrských Kurdů z milic YPG označil tureckou ofenzivu v Sýrii za "do očí bijící agresi".

Americký viceprezident Joe Biden se během středeční návštěvy v Ankaře snažil uklidnit turecké obavy z kurdských územních zisků. Kurdové se podle něho po dobytí Džarabulusu a okolních měst vrátí zpět na svá původní území. "Musí se vrátit za řeku (Eufrat). Nemohou a za žádných okolností nezískají americkou podporu, pokud nedodrží tento závazek," řekl Biden po jednání s tureckými představiteli.

Odveta za útok na svatbě

Ankara v pondělí pohrozila, že "zcela vyčistí" oblasti kolem syrské hranice od bojovníků IS. Pád Džarabulusu hned první den pozemní operace je pro Turecko příznivou zprávou.

Vláda reagovala na víkendový sebevražedný pumový atentát, který si v Turecku vyžádal životy 54 lidí včetně 22 dětí a který podle tureckých úřadů spáchali džihádisté z IS. Ti v Turecku od začátku roku provedli několik sebevražedných atentátů.

Turecká vláda chce vytlačit Islámský stát ze své hranice, džihádisté z ní kontrolují přibližně 70 kilometrů ve směru západně od Džarabulusu.

Vedle území ovládaného džihádisty ale kontrolují velkou část severu Sýrie Kurdové. Ankara chce zastavit jejich postup, protože se obává, že úspěchy syrských Kurdů podnítí kurdský separatismus v Turecku. Útok je veden jednak snahou zatlačit Islámský stát, ale také nepřipustit, aby další města a vesnice získaly kurdské jednotky.

V posledních měsících úspěšně bojuje s Islámským státem na severu Sýrie hlavně armáda nazvaná Syrské demokratické síly (SDF). Tvoří ji hlavně Kurdové a leteckými údery i dodávkami zbraní ji podporují USA.

Zatímco Ankara a Washington se shodují na nutnosti zničit Islámský stát, rozcházejí se v otázce podpory Kurdů. Pro Turecko jsou Kurdové nepřítelem, pro USA klíčovým spojencem proti Islámskému státu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po úterním zahájení operace uvedl, že terčem je jak Islámský stát, tak jednotky syrských Kurdů.

"Naše trpělivost přetekla. Odstraníme všechny hrozby na severu Sýrie," prohlásil prezident.

Ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu prohlásil, že ozbrojené síly syrských Kurdů se musí v Sýrii stáhnout na východní břeh řeky Eufrat. Jinak podle Cavusoglua "turecká armáda udělá to, co bude muset".

Vedení Strany demokratické unie (PYD), hlavní politické síly syrských Kurdů, označilo ofenzivu za hrubou agresi.

 

Právě se děje

Další zprávy