Zločinecké podniky? Trump s Clintonovou se hádají o své nadace, skandály provázejí obě

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
24. 10. 2016 20:03
Realitní magnát označil charitativní nadaci Clinton Foundation demokratické kandidátky na americkou prezidentku za "zločinecký podnik". Podle kritiků si skrze ni vlivní byznysmeni a zahraniční vlády kupují přízeň bývalé ministryně zahraničí i jejího manžela. Odhalení amerických médií ale ukazují, že ani Trumpova nadace není bez poskvrny. Podle nich Trump v minulosti neváhal využít nadační peníze k řešení svých soukromých i obchodních potíží.
Donald Trump a Hillary Clintonová.
Donald Trump a Hillary Clintonová. | Foto: Reuters

WashingtonHillary Clintonová a Donald Trump se během předvolebního klání častují jedním nařčením za druhým. Do kolotoče vzájemného obviňování se v posledních týdnech zapletly i dobročinné nadace obou kandidátů na nového amerického prezidenta.

Během třetí televizní debaty realitní magnát označil charitativní nadaci demokratické kandidátky za "zločinecký podnik", skrze který si vlivní byznysmeni a zahraniční vlády kupují náklonnost Clintonových.

Charitativní činnost bývalé první dámy a ministryně zahraničí se tak – vedle skandálu kolem používání soukromého e-mailu – stala druhou Achillovou patou její kampaně.

Odhalení médií ale ukazují, že ani Trumpova nadace není bez poskvrny. 

Vyrovnání zaplatil z nadačních zdrojů

Už v září The Washington Post napsal, že republikánský kandidát v minulosti opakovaně zneužíval nadační peníze k řešení soukromých i obchodních potíží.

Příkladem je kauza týkající se jeho resortu ve floridském Palm Beach. Město magnáta pokutovalo za nepřiměřenou výšku vlajkového stožáru. Newyorský miliardář posléze u soudu přistoupil na dohodu, podle níž měl věnovat 100 000 dolarů na dobročinné účely.

Částka ale neputovala z jeho kapsy, nýbrž ze soukromé Trump Foundation – do níž přitom sám už několik let žádné peníze neposlal.

The New York Times přitom připomínají, že využívání peněz z charity k vyřešení vlastních právních potíží je obvykle považováno za nelegální. Deník navíc minulý měsíc poukázal i na to, že v řadě států se Trumpova nadace ani neobjevuje v registru fungujících charit.

Podle dalších zpráv pak Trump použil desítky tisíc dolarů z fondu mimo jiné na reklamní kampaň pro síť svých hotelů.

Soukromý fond vs. obří nadace

Nadace Donalda Trumpa a manželů Clintonových se liší nejen velikostí, ale i tím, jak fungují.

Ta Trumpova je soukromá, poměrně malá, bez stálého placeného personálu, a tradičnější. Zprostředkovává přímé dary na věci, které vybírá magnátova rodina, jež zároveň sedí v jejím vedení. Peníze putují na léčbu rakoviny, nemocnicím nebo policejním odborům.

Až do roku 2007 nadaci přispíval zejména Trump, v posledních letech spíše jiní lidé. Server Politifact uvedl, že zatímco mezi lety 1987 až 2008 sám Trump nadaci přispěl asi 5,4 milionu dolarů, od té doby ani cent.

Naproti tomu Clinton Foundation je veřejnou charitou, a to značně rozsáhlou. Pracují v ní stovky lidí. Z větší části ji financují jiné nadace, příznivci Clintonových ale i cizí vlády. Právě dary zahraničních vlád, které nadaci putovaly v době, kdy Clintonová šéfovala americké diplomacii, se staly předmětem veřejné kritiky. Přímo manželé Clintonovi nadaci v letech 2007 až 2014 přispěli asi 4,6 milionu dolarů.

Clinton Foundation sponzoruje řadu programů – od globálního oteplování, přes práva žen až po zdraví a hospodářský rozvoj. Ne vždy se ale setkává jen s úspěchem. Jedním z jejích velkých projektů byla podle The New York Times například tvorba pracovních míst pro lidi z Haiti, které v roce 2010 zasáhlo zemětřesení. Nakonec byl ale vytvořen pouze zlomek ze slibovaných pozic.

 

Právě se děje

Další zprávy