Při nehodě zemřel génius John Nash, hrdina filmu Čistá duše

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 5. 2015 18:31
Šestaosmdesátiletý držitel Nobelovy ceny za ekonomii a skvělý matematik zahynul spolu se svou manželkou při nehodě taxíku v americkém New Jersey.
Americký matematik a nositel Nobelovy ceny za ekonomii John Nash.
Americký matematik a nositel Nobelovy ceny za ekonomii John Nash. | Foto: Reuters

Washington - Při nehodě vozu taxislužby v New Jersey zahynul americký matematik a nositel Nobelovy ceny za ekonomii John Nash, jehož životní příběh byl zachycen v oscarovém filmu Čistá duše. Při nehodě zemřela i Nashova žena Alicia, informovala v neděli podle serveru BBC News policie. Nashovi bylo 86 let.

Podle médií manželé v době nehody neměli zapnuté bezpečnostní pásy.

Uznávaný expert

Nash byl uznávaný za práci v oblastech teorie her a diferenciální geometrie. Narodil se 13. června 1928 v Bluefieldu v Západní Virginii. Po střední škole začal na Carnegieho technologickém institutu v Pittsburghu (dnes Carnegie-Mellonova univerzita) studovat chemii, ale posléze přesedlal na matematiku. Už po třech letech studia získal titul bakaláře i magistra a po doktorátu na prestižní Princetonské univerzitě nastoupil v létě 1951 jako instruktor na Massachusettský technologický institut (MIT).

Nobelovu cenu za ekonomii získal v roce 1994. Spolu s ním ji získali i matematici Reinhard Selten a John Harsanyi.

Tento týden Nash v Norsku převzal společně s kolegou Louisem Nirenbergem také prestižní matematickou Abelovu cenu z rukou krále Haralda V.

Právě po příletu z Norska na letiště v Newarku si manželé vzali taxi, které je mělo dovézt domů do univerzitního města Princeton, informovala americká média. Na dálnici New Jersey Turnpike u obce Monroe ale řidič při předjížděcím manévru nezvládl řízení a narazil do svodidel. Oba pasažéři byli na místě mrtví, taxikář vyvázl s poraněním krku. Manželé podle policie v době nehody zjevně nebyli připoutáni. Oba byli z automobilu vymrštěni, potvrdila policie agentuře DPA.

Nirenberg s Nashovými hovořil ještě na letišti po návratu z Norska a po tragédii označil Nashe za velkého matematika a génia. "Byli jsme spolu všichni tak šťastní," citovala Nirenberga agentura AP.

Hollywoodský trhák

Nebýt oscarového filmu Čistá duše, znali by Nashovo jméno nejspíš jen jeho oboroví kolegové, ekonomové či někteří příznivci deskové hry Hex, kterou Nash, nezávisle na jiném matematikovi, vymyslel.

V úspěšném filmu režiséra Rona Howarda je zachycen Nashův boj se schizofrenií. Role Nashe se zhostil novozélandský herec Russell Crowe, herečka Jennifer Connellyová získala za ztvárnění role jeho celoživotní partnerky Alicie Oscara.

"Jsem v šoku... Jsem v srdci s Johnem, Alicií a rodinou. Bylo to úžasné partnerství. Čisté duše, čistá srdce," napsal Crowe na Twitteru k tragickému úmrtí manželů.

Zkreslená realita

Snímek, který má rovněž Oscara za nejlepší film, pro nejlepšího režiséra a nejlepší adaptovaný scénář, ukázal, jak tenká je hranice mezi genialitou a duševní poruchou. V mnohém se ovšem odchýlil od skutečnosti. Zamlčel například některé stránky Nashova života - nemanželské dítě, rozvod či sexuální vztahy s muži.

Za větší prohřešek snímku ale bývá označováno zavádějící vysvětlení podstaty a významu jeho objevu, který sice pomohl vysvětlit mnoho jevů v ekonomii, evoluční biologii či sociologii, "nepřevrátil" ale předchozí ekonomické teze naruby, jak film i propagační materiály tvrdily.

Nash při formulování své nejznámější teorie, kterou popsal už ve svých 21 letech v nepříliš obsáhlé disertační práci, vycházel z práce matematika Johna von Neumanna a ekonoma Oskara Morgensterna, kteří v knize Teorie her a ekonomické chování (1944) položili základy této disciplíny. Jejich poznatky Nash podstatně zobecnil, takže se daly použít na mnohem širší okruh reálných situací.

Princip "Nashova ekvilibria" (rovnováhy) zjednodušeně znamená, že žádný subjekt/hráč nemůže změnou strategie získat, pokud ji změní jen on sám. Nashovy výsledky dále rozvíjeli mimo jiné právě Selten a Harsanyi, kteří obdrželi Nobelovu cenu spolu s Nashem.

 

Právě se děje

Další zprávy