Majitel Fukušimy havárii nezvládne, přiznala vláda

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2013 13:30
Zlom: V čele krizového štábu stanul sám premiér, vláda uvolní 470 milionů dolarů
Foto: Reuters

Tokio - Japonská vláda vůbec poprvé od katastrofy v jaderné elektrárně Fukušima přiznala, že energetický gigant Tokyo Electric Power (Tepco) nedokáže zabránit únikům radiace do životního prostředí. Řízení záchranné operace proto přebírá stát.

V čele krizového štábu stane sám premiér Šinzó Abe a jeho kabinet.

Na nová opatření proti únikům radioaktivní vody vyčlení 47 miliard jenů, tedy asi 470 milionů dolarů (9,1 miliardy Kč).

"Problém kontaminované vody se stává každým dnem kritičtější a vláda považuje za nezbytné, aby se do jeho řešení zapojila co nejvíce," řekl na tiskové konferenci nejvyšší vládní tajemník Jošihide Suga dva roky poté, co zemětřesení a následná vlna tsunami ve Fukušimě způsobily nejhorší jadernou havárii od výbuchu v Černobylu.

Fatálně poškozené reaktory je stále nutné chladit a voda, která se při tom kontaminuje, trhlinami v nouzových zásobnících uniká do okolí.

Vládní experti vypracovali plán, který počítá s vybudováním nepropustné podzemní zábrany tak, že se zmrazí půda kolem poškozených reaktorů. To by mělo podle současných odhadů vyjít na 320 milionů dolarů, píše na svém serveru televize CNN.

Zbytek peněz půjde na dekontaminaci chladicí vody.

Vláda přišla s novými opatřeními krátce poté, co majitel a provozovatel elektrárny - společnost Tepco - sdělil, že v komplexu nalezl další místo úniku radiace. To, že uniká, přiznalo Tepco poprvé v červenci.

Před dvěma týdny pak vlastník elektrárny ohlásil únik 300 tun radioaktivní vody, dosud největší objem z některé ze stovek skladovacích nádrží elektrárny.

Japonský Úřad pro dohled nad jadernou energií (NRA) minulý týden zvýšil stupeň závažnosti havárie z prvního stupně, který označuje "anomálii", na třetí stupeň, což na mezinárodní stupnici vyjadřuje "závažný incident".

 

Právě se děje

Další zprávy