Tlačítko "Like" možná ochrání americká ústava

Jana Černá
20. 8. 2012 6:59
Příslušnost k fanouškovské stránce na sociální síti stála muže místo
Tlačítko "Like" má stejnou váhu jako jiné formy podpory, míní svaz pro občanské svobody.
Tlačítko "Like" má stejnou váhu jako jiné formy podpory, míní svaz pro občanské svobody. | Foto: Reuters

Virginie - Americký soud má rozhodnout, jestli kliknutí na tlačítko "Like" na Facebooku přísluší ochrana podle prvního dodatku Ústavy USA. Ten mimo jiné zaručuje právo na svobodu slova.

Soudí se o to bývalý zástupce šerifa Daniel Ray Carter z města Hampton ve Virginii, který přišel o místo na základě podpory politického rivala svého někdejšího šéfa. Tu vyjádřil, když na jeho fanouškovské stránce kliknul na anglický ekvivalent tlačítka "To se mi líbí".

Carterovu argumentaci, že jeho propuštění je v rozporu s právem na svobodu slova, před časem neuznal oblastní soud, nyní je v rukou soudu odvolacího. Za Cartera se ale mezitím postavil Facebook a USA čekají na vytvoření důležitého precedensu.

Znovuzvolený šerif propustil šest lidí

Případ souvisí s volbami šerifa Hamptonu v roce 2009. Podle zpravodajského webu Time dostal Carter od svého někdejšího nadřízeného šerifa B. J. Robertse varování krátce po vyjádření podpory rivalovi: Pokud Roberts vyhraje, Carter dostane výpověď.

Pět měsíců po Robertsově znovuzvolení byl Carter skutečně propuštěn, spolu s ním pak dalších pět zaměstnanců, kteří šerifa v předvolební kampani nepodpořili.

Pokud by ale kliknutí na facebookové "Like" bylo chráněno podle práva na svobodu slova, Robertsovo odůvodnění výpovědi by bylo nepřípustné. V době, kdy Facebook zaznamenává několik miliard interakcí denně, lze navíc očekávat, že verdikt bude mít v budoucnu dopad i na další podobné kauzy.

Soud: "Like" neobsahuje faktické sdělení

S Carterovými advokáty ale podle CNN nesouhlasil oblastní soud. Kliknutí na tlačítko "Like" totiž podle soudce nezahrnuje žádný skutečný výrok, a proto nemůže být prvním dodatkem chráněno.

Nejsdílenější články na Facebooku v roce 2011. Podívejte se:

Do sporu se už vložili i právníci Facebooku, kteří odvolacímu soudu zaslali své vyjádření, a vlivný Americký svaz pro občanské svobody (ACLU). Sociální síť rozhodnutí oblastního soudu zpochybňuje.

"Soud by měl jednoznačně zamítnout rozhodnutí a argumentaci oblastního soudu a potvrdit, že komunikaci na internetu se musí dostávat stejné úrovně ústavní ochrany jako jiným formám projevu," shrnují svůj názor právníci Facebooku (celý dokument najdete zde).

Stejný názor zastává i ACLU. Kliknutí má podle organizace stejnou váhu jako jiné formy podpory volebních kandidátů.

V současné době čeká odvolací soud na vyjádření protistrany, pak opět dostane slovo Carter. Konečný verdikt, který rozhodne i o přístupu k dalším uživatelům sociálních sítí, by měl přijít do několika měsíců.

 

Právě se děje

Další zprávy