Tisíce Malajsijců protestovaly proti premiérovým skandálům

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 8. 2015 17:34
Protesty proti premiérovi budou pokračovat i v neděli, úřady považují demonstrace za nelegální. Nevylučuje se ani zásah armády.
Protesty v Malajsii
Protesty v Malajsii | Foto: Reuters

Kuala Lumpur – Desítky tisíc Malajsijců se v sobotu sešly v Kuala Lumpuru i v dalších městech k protestům proti premiérovi Nadžíbu Razakovi. Demonstranti požadují jeho odstoupení kvůli finančnímu skandálu, který vyšel najevo minulý měsíc.

Protestující se objevili v ulicích ve žlutých tričkách, které jsou symbolem koalice Bersih, jež víkendové protesty svolala, informovala agentura AP. Mezi demonstranty přišel i respektovaný expremiér Mahathir Mohamad.

Podle organizace Bersih se jen v hlavním městě sešlo až 200 tisíc lidí, zpravodajský portál Malaysiakini odhadl ale účast na polovinu. Malajsijská policie uvedla, že protestujících bylo 25 tisíc.

Mezi demonstranty se překvapivě objevil i 90letý Mahathir Mohamad, který zastával post malajsijského premiéra v letech 1981 až 2003. Původně patřil k Razakovým ochráncům, nyní je ale jedním z jeho nejtvrdších kritiků. Podle agentury Reuters jeho přítomnost demonstranty povzbudila a jeho podpora by se prý dokonce mohla stát dalším motorem protestního hnutí.

Během prověřování údajného špatného řízení zadluženého státního fondu 1Malaysia Development Berhad (1MDB) se zjistilo, že si premiér nechal na vlastní účet převést více než 700 milionů dolarů (téměř 17 miliard korun), které do 1MDB poslali neupřesnění zahraniční dárci.

Premiér nicméně jakékoli pochybení, stejně jako výzvy k odstoupení odmítá.

Předpokládá se, že protesty budou pokračovat i v neděli. Úřady Kuala Lumpuru protestujícím nedaly povolení ke shromažďování, a demonstrace je tedy považována za nelegální. V metropoli panují přísná bezpečnostní opatření a vyloučený není ani zásah armády.

Někteří z protestujících vyšli do ulic s transparentem "Stydím se za svého premiéra" a další si připnuli odznaky s nápisem "Nenecháme se umlčet".

Během posledních velkých protivládních protestů v roce 2012 policie rozháněla demonstranty slzným plynem a vodními děly.

 

Právě se děje

Další zprávy