Tichý vetřelec za branami. Jak Čína a KLDR vnikají do sítí

Martin Novák Martin Novák
5. 6. 2015 12:28
Ve Spojených státech ukradli hackeři data 4 milionů státních zaměstnanců. Jde o nejhorší kyberútok na USA. Podezřelí jsou Číňané.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Finančník George Soros před několika dny varoval na přednášce před vážným konfliktem, či dokonce válkou mezi Čínou a Spojenými státy.

A vývoj jako by mu chtěl dát zapravdu.

USA jsou v šoku z toho, že se hackerům ze zahraničí podařilo dostat k datům zhruba čtyř milionů amerických federálních zaměstnanců. Podezření padá právě na Čínu.

Nejde o první případ, ale zatím nejvážnější. Průnik se týká velkého počtu lidí.

Útočníci napadli Vládní personální úřad, který má schraňování dat o pracovnících přímo v popisu práce. Provádí kromě jiného bezpečnostní prověrky státních zaměstnanců.

Podle senátního zpravodajského výboru USA se "cizí velmoc úspěšně zaměřila na osobní data, která patří lidem s bezpečnostními prověrkami".

Američtí experti tvrdí, že čínská armáda dává dohromady obrovskou databázi o občanech a firmách USA. Zaznamenány jsou například opakované hackerské útoky na dopravní firmy, jejichž služeb využívá americké ministerstvo obrany.

Číňané jdou jak po obchodních a průmyslových tajemstvích, tak po ministerstvech a úřadech.

Společnost Mandiant, která se zabývá zabezpečováním internetové komunikace, v analýze uvádí, že v Číně existuje přibližně pětadvacet hackerských skupin. Jsou organizované státem a armádou. Není ale jasné, nakolik jsou navzájem propojeny.

V této budově v Šanghaji údajně sídlí jednotka čínské armády, která má na starosti hackerské útoky.
V této budově v Šanghaji údajně sídlí jednotka čínské armády, která má na starosti hackerské útoky. | Foto: Reuters

V rámci čínské armády působí speciální jednotky, označené čísly 61486 a 61398, zaměřené na prolamování kódů a průniky na zabezpečené servery. Sídlo mají ve dvanáctipatrové budově v Šanghaji a jejich členové berou plat jako příslušníci armády.

Jsou jich tisíce a jednou z podmínek práce v těchto jednotkách je údajně výborná znalost angličtiny.

Právě tyto hackery označilo za pachatele útoků před časem americké ministerstvo spravedlnosti.

V čínských stopách se snaží jít i Severní Korea. Armáda tam spravuje takzvaný Výbor 121, zaměřený hlavně na útoky proti sítím ve Spojených státech, Japonsku a Jižní Koreji. Napaden byl například e-mail bývalého jihokorejského prezidenta.

Podle jednoho z bývalých zaměstnanců Výboru 121, který uprchl ze země, zaměstnává tento úřad přes tisíc lidí.

Ačkoliv drtivá většina obyvatel KLDR nemá k internetu přístup, režim nakupuje pro tyto specialisty nejlepší techniku a vyplácí jim nadstandardní mzdu. Část zaměstnanců žije v různých zemích světa pod falešnou identitou.

Severokorejští hackeři jsou spojovaní s prosincovým útokem na servery filmové společnosti Sony Pictures, která produkovala komedii The Interview o atentátu na vůdce KLDR Kim Čong-una.

Agentura Reuters s odvoláním na americký bezpečnostní zdroj napsala, že Spojené státy se loni pokusily ochromit severokorejskou počítačovou síť virem Stuxnet. Podobným tomu, který v roce 2009 zasáhl Írán a zpomalil rozvoj jeho jaderného programu.

 

Právě se děje

Další zprávy