Thajci truchlí, zemřel nejdéle vládnoucí monarcha světa. Králi Adunjadétovi bylo 88 let

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 13. 10. 2016 18:01
Vážné zdravotní problémy osmaosmdesátiletého oblíbeného krále Pchúmipchona Adunjadétu sužovaly posledních deset let a byl kvůli nim často hospitalizován. Na veřejnosti se neobjevil bezmála rok. Následníkem trůnu je jeho jediný syn Mahá Vatčirálongkón.
Za zdraví krále se v posledních dnech modlily miliony Thajců.
Za zdraví krále se v posledních dnech modlily miliony Thajců. | Foto: Reuters

Bangkok – Nejdéle vládnoucí panovník na světě – thajský král Pchúmipchon Adunjadét (známý také jako Ráma IX.) – ve čtvrtek ve věku 88 let zemřel.

V oficiálním prohlášení to oznámil královský palác.

"Jeho Výsost zemřela pokojně v nemocnici Siriraj," píše se v oznámení bez podrobností o příčině úmrtí.

Král zemřel v 15:52 místního času (9:52 SELČ). Necelé dvě hodiny poté vydala zprávu o jeho skonu agentura Nová Čína, ale vzápětí ji stáhla.

Zemi čeká 30 dní státního smutku, během nichž budou zakázány jakékoli oslavy, upozornil premiér Prajuth Čan-oča. Na všech úřadech budou po celou dobu vlajky na půl žerdi. Dohromady má oficiální smutek trvat celý jeden rok. Novým králem se stane Pchúmipchonův jediný syn Mahá Vatčirálongkón.

Za krále se modlily miliony Thajců

Palác o zhoršení panovníkova zdravotního stavu informoval už v neděli. Ve středu pak upřesnil, že se Pchúmipchonovi "snížil tlak a zrychlilo dýchání".  Údajně mu také selhala játra a ledviny a musel být napojen na přístroje.

Podle agentury Reuters byl léčen mimo jiné i kvůli infekci dýchacích cest.

Před nemocnicí, kam byl panovník převezen, se shromáždil dav jeho příznivců. Za oblíbeného krále, který je považován za záruku stability v zemi, se podle médií modlily miliony lidí.

Vážné zdravotní problémy Pchúmipchona sužovaly posledních deset let a byl kvůli nim často hospitalizován. Posledních šest let strávil většinou v nemocnici Sirinaj a na veřejnosti se neobjevil bezmála rok.

Král byl zárukou stability

Osmaosmdesátiletý Pchúmipchon, který se narodil v americkém Massachusetts – kde jeho otec studoval medicínu –, usedl na trůn před sedmi desetiletími po smrti svého staršího bratra. Ačkoliv nespravoval politickou moc, byl považován za záruku stability země, která si za jeho panování prošla desítkou vojenských pučů a mnohonásobnými změnami ústav. K poslednímu puči přitom došlo v květnu 2014.

V roce 1973 se osobně angažoval v ukončení krvavých potyček v Bangkoku, kde se zastal studentů protestujících proti vojenské nadvládě, a jmenoval nového premiéra. O tři roky později se při dalším puči naopak postavil na stranu armády kvůli obavám o veřejný pořádek.

Osobně se zasadil i o ukončení násilností mezi prodemokratickými demonstranty a armádou v roce 1992, kdy si nechal zavolat představitele obou stran a nařídil jim ukončit akce. I díky tomu posléze vojenská vláda padla.

V témže roce pak Pchúmipchon od aktivní politické intervence upustil ve prospěch státních struktur s významným podílem armády, které měly nad "řízenou demokracií" bdít.

Král měl nicméně i své kritiky, připomněla BBC. Podle nich v minulosti podporoval násilná vojenská převzetí a nedokázal veřejně vystoupit, aby se zasadil o dodržování lidských práv.

Nejdéle vládnoucím monarchou se stal v roce 2004, kdy zemřel panovník Střední Jávy. Po jeho smrti se nejdéle vládnoucím vladařem stala britská královna Alžběta II., která na trůn nastoupila v roce 1952.

Následníkem thajského trůnu je Pchúmipchonův jediný syn Mahá Vatčirálongkón. Jeho převzetí moci už potvrdil i thajský premiér. Od absolutní monarchie Thajsko ustoupilo před 84 lety.

O smrti Pchúmipchona a jejích možných následcích se spekuluje už roky. Thajci se dlouhodobě obávají, že po jeho skonu by mohlo dojít k dalšímu rozjitření politického napětí v zemi. Podle agentury Reuters ale pravděpodobnost takového vývoje poklesla po posledním puči z roku 2014, od kterého drží moc pevně v rukou premiér ˜– a někdejší generál – Prajuth Čan-oča.

Thajsko je v posledních letech rozděleno na obdivovatele starého monarchistického pořádku a příznivce někdejšího premiéra Thaksina Šinavatry, který byl v roce 2006 zbaven moci v rámci jednoho z pučů a nyní pobývá v exilu. Premiérkou země se později stala i jeho sestra. V roce 2014 byla sesazena ústavním soudem, údajně za zneužití moci.

 

Právě se děje

Další zprávy