Teď mlčte! Afrika si vychutnává škarohlídy a kritiky

Martin Novák Martin Novák
13. 7. 2010 11:00
Jihoafrický Durban zvažuje kandidaturu na uspořádání olympijských her v roce 2020
Autobus s nizozemským týmem projíždí předměstím Durbanu.
Autobus s nizozemským týmem projíždí předměstím Durbanu. | Foto: Reuters

Praha - Jihoafričané a vůbec Afričané v prvních hodinách a dnech po skončení fotbalového mistrovství světa oslavují sami sebe.

Škarohlídi a pochybovači podle nich neměli pravdu, když strašili, že Afrika není schopna tak gigantickou událost bez problémů uspořádat a že rozhodnutí Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) přidělit šampionát Jihoafrické republice je víc politické než racionální rozhodnutí.

"Teď stůjte v koutě a mračte se, nebo mlčte," vzkázal v pondělí šéf organizačního výboru šampionátu Danny Jordaan všem, kdo během šesti let, které uplynuly od udělení pořadatelství, Africe nevěřili.

Stadióny, letiště i hotely byly připraveny včas a dobře. Organizace zakolísala údajně jen před semifinálovým zápasem Německo-Španělsko v Durbanu, když kvůli chaosu na letišti některá letadla přistála se zpožděním a mnozí fanoušci tak o utkání nebo jeho větší část přišli.

Tolik obávaná kriminalita nakonec nebyla takovou hrozbou. Několik krádeží a přepadení sice bylo zaznamenáno, ale výrazně posílené bezpečnostních hlídek a přísná bezpečnostní opatření u stadionů, hotelů i takzvaných fanouškovských parků zajistily hladký průběh.

Některé stadiony budou těžko hledat využití, hrozí jim přeměna v pověstné "věže ze slonoviny." Na snímku uklizeč před prázdnými ochozy stadionu v Nelspruitu.
Některé stadiony budou těžko hledat využití, hrozí jim přeměna v pověstné "věže ze slonoviny." Na snímku uklizeč před prázdnými ochozy stadionu v Nelspruitu. | Foto: Reuters

Většina diváků, kteří přijeli ze zahraničí, si chválila jak bezpečnost, tak vstřícnost Jihoafričanů. Ti se viditelně se snažili, aby zanechali dobrý dojem a jejich země se představila v co nejlepším světle.

Dvaadvacetiletý prodavač Jack Lutaaya Kato z chudinské čtvrti Johannesburgu řekl zpravodaji agentury Reuters: "Já asi žádné peníze z mistrovství světa mít nebudu, ale jako každý Afričan jsem pyšný. Lidé v Evropě o Jihoafrické republice moc nevěděli, měli teď možnost dozvědět se o nás něco pozitivního."

Zástupce ředitele Jihoafrického institutu pro mezirasové vztahy Frans Kronje k tomu s nadsázkou poznamenal: "Stamiliony lidí ve světě viděly, že tady není jen džungle, ale že tady máme i elektřinu nebo dálnice."

Podle statistik je nakonec turnaj v JAR na třetím místě co se týká návštěvnosti zápasů. 64 zápasů vidělo v ochozech skoro 3,2 milionů diváků. Víc jich bylo jen na mistrovstvích v USA v roce 1994 a v Německu před čtyřmi lety.

Prezident JAR Jacob Zuma, který se patřičně zviditelnil potřásáním rukou s hráči obou týmů před výkopem nedělního finálového zápasu, tyto pocity v Jihoafričanech povzbuzuje: "Byl to obrovský úspěch a zanechá to v historii naší země úžasný otisk," prohlásil.

Uspokojení čiší také z šéfa FIFA Josepha Blattera, který jihoafrickou kandidaturu prosazoval a často byl kritizován za to, že tím příliš riskoval.

Prezident JAR Jacob Zuma po finálovém zápasu gratuluje nizozemským hráčům.
Prezident JAR Jacob Zuma po finálovém zápasu gratuluje nizozemským hráčům. | Foto: Reuters

Teď je otázkou, jak se vše projeví v ekonomice Jihoafrické republiky. Vláda utratila na fotbalovou slavnost v přepočtu pět miliard dolarů.

Optimisté věří, že se to vrátí. Země si tím, jak šampionát dobře zvládla, získala důvěru investorů. Pesimisté tvrdí, že  v zemi s velkou nezaměstnaností, nedostatkem bytů a velkým počtem lidí nakažených virem HIV by vláda měla peníze utrácet jinde.

Mnohé nové silnice a další projekty, postavené v souvislosti se šampionátem, uplatnění najdou. Horší to zřejmě bude se stadiony. Některé nejspíš zůstanou opuštěné, protože na jejich provoz nebudou mít peníze místní fotbalové ani ragbyové kluby.

Černému kontinentu dobře zvládnutý turnaj zvedl sebevědomí. Proto se už nyní spekuluje, že i přes obrovské náklady by Jihoafričané rádi hostili i olympijské hry v roce 2020. Největším kandidátem je Durban.


 

Právě se děje

Další zprávy